Katowice

Dziewczynka z rzadką chorobą po zabiegu Gamma Knife

Katowice

Dziewczynka z rzadką chorobą po zabiegu Gamma Knife
Paweł Rusinek | TVN24 KatowiceJulka ma hamartomę podwzgórza

10-letnia dziewczynka cierpiąca na padaczkę wywołaną przez guza w podwzgórzu przeszła pomyślnie zabieg z użyciem tzw. noża gamma – Gamma Knife – w nowo otwartym ośrodku onkologicznym w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach. Jest jego pierwszą pacjentką.

Dziecko czuje się dobrze, a zabieg oznacza dla niego znacznie lepsze rokowania – poinformowali w piątek lekarze.

Julka, mimo przyjmowania dwóch rodzajów leków przeciwpadaczkowych, kilka razy na dobę miała napady epilepsji. Przyczyną była tzw. hamartoma podwzgórza. Rzadki rodzaj guza o charakterze nienowotworowym, który uciska struktury mózgowia i może powodować m.in. padaczkę, zmiany w zachowaniu i prowadzić do upośledzenia umysłowego.

Bez leczenia grozi upośledzenie

– Rokowania w tej chorobie, jeśli nie podejmie się leczenia, są bardzo złe. Pacjentom, którzy mają z początku normalny potencjał, uniemożliwia normalny rozwój. Grozi im upośledzenie umysłowe, konieczne może być leczenie psychiatryczne. Radiochirurgia pozwala temu zapobiec. Przyszłość tej dziewczynki jest znowu jasna – powiedział prof. Jean Regis z Oddziału Neurochirurgii Czynnościowej i Stereotaktycznej Szpitala Uniwersyteckiego Timone w Marsylii, który uczestniczył w zabiegu.

Ośrodek w Marsylii jest jednym z czołowych na świecie w dziedzinie terapii Gamma Knife, dotąd leczono tam z wykorzystaniem tej metody ponad 110 pacjentów z hamartomą.

Jak podkreślił kierownik Pracowni Gamma Knife w Katowicach, neurochirurg dr Arkadiusz Lech, w przypadku tej choroby można zastosować zarówno leczenie operacyjne, jak i radiochirurgię.

Ta druga metoda, zapewniając porównywalną skuteczność, ogranicza ryzyko powikłań. Zabieg nie wymaga otwarcia czaszki. Zamiast skalpela wykorzystuje się w nim promieniowanie kobaltowe (gamma) podzielone na wiązki.

Nadzieja na powrót do normalności

Dziewczynka chodzi do zwykłej szkoły, gdzie zadbano o jej potrzeby i gdzie czuwa nad nią siostra bliźniaczka. Wymagała jednak dotąd stałej opieki.

– Mam nadzieję, że dzięki temu zabiegowi będzie z czasem sama funkcjonować. Teraz musimy jej zawsze towarzyszyć, a chciałabym, żeby mogła sama pojeździć na rowerze czy wyjść z domu w zwykłych sprawach – powiedziała mama Julki.

Metoda Gamma Knife umożliwia leczenie niewielkich zmian zlokalizowanych głęboko w mózgu. Wiązki promieniowania są precyzyjnie skoncentrowane na obszarze przeznaczonym do leczenia i nie powodują uszkodzenia zdrowych tkanek.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: pw//ec / Źródło: PAP / TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice | Paweł Rusinek

Pozostałe wiadomości