Jeden test w semestrze, zero prac domowych, weekendy bez korepetycji. Czy to sprawdziłoby się w Polsce?

Źródło:
TVN24

Władze Chin wprowadziły nowe regulacje edukacyjne, zgodnie z którymi nauczyciele nie będą mogli zadawać uczniom klas 1-3 prac domowych, a weekendy mają pozostać wolne od dodatkowych korepetycji. Czy podobne rozwiązanie sprawdziłoby się w Polsce? - Żaden mózg, tym bardziej mózg nastolatka, nie lubi rutyny, nie lubi przymusu, nie lubi stresu - mówiła w rozmowie z TVN24 Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako "Babka od Histy". Materiał magazynu "Polska i Świat".

Tylko złote medale, tylko szóstki i tylko te zajęcia, które przydadzą się do osiągania sukcesu w szkole i w pracy. To filozofia wychowania "matek tygrysic" - chińskich mam, które trenują dzieci do odnoszenia sukcesu za wszelką cenę, także za cenę zdrowia. - Dzieci, zanim jeszcze pójdą do szkoły, już są zapisywane na rozmaite zajęcia pozalekcyjne, które mają usprawnić ich pracę mózgu, wspomóc inteligencję, które mają sprawić, że będą bardziej przedsiębiorcze, bardziej śmiałe – tłumaczyła doktor Katarzyna Sarek, sinolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

OGLĄDAJ W INTERNECIE W TVN24 GO

Przeładowanie dzieci zajęciami stało się niebezpieczne dla ich psychiki i rozwoju, co zauważył rząd Chińskiej Republiki Ludowej, którego największym zmartwieniem jest teraz spadek dzietności. Nowe regulacje Ministerstwa Edukacji dotyczą przede wszystkim pierwszych klas szkoły podstawowej. Sześcio i siedmiolatkom nauczyciele nie mogą robić sprawdzianów pisemnych. Wszystkie inne klasy podstawówki mogą być poddawane jednemu testowi w semestrze. Weekendy mają być wolne od dodatkowych, płatnych korepetycji. W gimnazjach na prace domowe uczeń ma poświęcać do półtorej godziny dziennie, a nauczyciele klas 1-3 nie mają prawa zadawać prac domowych.

"Żaden mózg, tym bardziej mózg nastolatka, nie lubi rutyny, nie lubi przymusu"

Czy podobne rozwiązanie sprawdziłoby się w Polsce? - Moim zdaniem każda szkoła jest inna i każda pracuje w innym środowisku społecznym i każda powinna wypracować sobie pewne zasady organizacji tych prac domowych. Ale też nie bać się tego tematu. Trzeba o nim rozmawiać – powiedziała Wioletta Krzyżanowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 323 w Warszawie. W tej warszawskiej szkole podstawowej pięć lat temu zrezygnowano z zadawania prac domowych dzieciom, co nie podobało się części rodziców i uczniów. Dziś, po przywróceniu ośmiu klas podstawówki, prace domowe są, ale uczniowie nie dostają za nie ocen.

W innych szkołach - też próbuje się twórczego podejścia do tematu. - My już od 5 lat staramy się i odchodzimy od zadawania prac domowych. Jeśli dzieci rzeczywiście bardzo chcą, uczennice czy uczniowie, to nauczyciel indywidualizuje proces tego nauczania i ewentualnie daje coś dodatkowo – powiedziała Anna Listewnik, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 57 w Gdańsku.

Według raportu Obywateli dla Edukacji, w przypadku prac domowych ilość nie przekłada się na jakość, a najefektywniejsze są zadania, które stymulują samodzielną pracę ucznia i są z nim omawiane. - Badania instytutu badań edukacyjnych jasno wskazują na to, że nauczyciele nie doceniają czasu, jaki uczniowie poświęcają na wykonanie prac domowych przez nich zadanych. Oni myślą, że to jest 15 minut, a uczniowie często poświęcają na to godzinę, półtorej godziny – tłumaczyła Agata Łuczyńska z Fundacji Szkoła z Klasą.

Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako "Babka od Histy" laureatka Medalu Wolności Słowa, w swojej pracy spotkała się z przypadkami "wypalenia" już na etapie liceum. Presja poprawienia ocen u niektórych uczniów powoduje stres, który jeszcze bardziej pogarsza sytuację. - Żaden mózg, tym bardziej mózg nastolatka, nie lubi rutyny, nie lubi przymusu, nie lubi stresu. Więc żeby powstawały nowe połączenia między tymi neuronami, potrzebujemy przyjaznej atmosfery, potrzebujemy autentycznej ciekawości a propos tego, co się robi, ekscytacji, z tego czym się zajmujemy, i również zabawy – dodała.

Po to, żeby uczeń miał szansę zarazić się pasją i nie tylko musiał, ale chciał się dowiadywać

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii Donald Trump został raniony kulą. "To, co trafiło byłego prezydenta Trumpa w ucho, to był pocisk, cały lub rozdrobniony na mniejsze kawałki, wystrzelony z karabinu zmarłego" - głosi opublikowane w piątek oświadczenie FBI. Trump zapowiedział, że zorganizuje kolejny wiec w Butler, mieście, w którym doszło do zamachu.

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Władze Meksyku oczekują od Stanów Zjednoczonych przekazania szczegółowego raportu z zatrzymania dwóch szefów kartelu narkotykowego z Sinaloa - Ismaela Zambady Garcii "El Mayo" i Joaquina Guzmana Lopeza, syna przebywającego w więzieniu "El Chapo". Zarzuca się im między innymi handel fentanylem. - Nadal nie wiemy, czy (zatrzymanie - red.) nastąpiło wskutek dobrowolnego oddania się tych osób w ręce władz USA - powiedziała Icela Rodriguez, szefowa Sekretariatu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Obywatelskiej.

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Źródło:
PAP

Zostało mało czasu, ale wiceprezydent Kamala Harris wciąż może wygrać wyścig o Biały Dom - pisze "Economist". Dziennik wskazuje na elementy strategii, na które kandydatka demokratów powinna zwrócić uwagę.

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Źródło:
PAP

Zapłonął olimpijski znicz w Paryżu. Przeprowadzono ataki na infrastrukturę kolejową we Francji. Na warszawskim basenie doszło do zatrucia chlorem. Uruchomiono procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Sejm odwołał dwie członkinie komisji do spraw pedofilii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24