"Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Javier Solana o Polsce w NATO
Javier Solana o Polsce w NATO
wideo 2/3
Javier Solana o Polsce w NATO

Były sekretarz generalny NATO Javier Solana otrzymał w sobotę Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie wręczono podczas gali w Ossolineum we Wrocławiu. - Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę - powiedział Solana.

Laureata Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego wskazała jej Kapituła. W roku 2024 to wyróżnienie otrzymał i w sobotę odebrał we Wrocławiu były sekretarz generalny NATO Javier Solana, który stał na czele tego paktu, gdy przyjmowano do niego w 1999 r. m.in. Polskę.

Solana: moją obsesją było otwarcie NATO

- Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę, bo Polska była wówczas najważniejszym krajem, który powinien był dołączyć do NATO. Kraj, który pokazał swoją determinację, który walczył przez lata. Pokazywał, że wartości NATO były w sercu tego kraju. Byłem dumny, że Polska dołączyła do NATO w okresie, gdy to ja byłem sekretarzem generalnym paktu - powiedział Solana.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz uhonorowany nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego, były sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiemu Javier SolanaPAP/Maciej Kulczyński

Przypomniał, że kilka lat później był przedstawicielem Unii Europejskiej ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i wówczas mógł jeszcze bardziej pogłębić swe relacje z Polską. - Dlatego jestem przeszczęśliwy, że otrzymuję tę nagrodę. Raz jeszcze: Javier Solana kocha Polskę – można powiedzieć, że to jest romans, który będzie trwać do ostatnich momentów mojego życia. Z głębi serca dziękuję - powiedział laureat.

- Patrząc na obecną sytuację międzynarodową, szczególnie na brutalną wojnę na Ukrainie i imperialne ambicje Rosji, możemy jeszcze bardziej docenić znaczenie naszej obecności w NATO. Javier Solana, jako sekretarz generalny NATO, odegrał kluczową rolę w procesie wprowadzenia Polski do tej organizacji. Jego nieustanne zaangażowanie i wizjonerskie podejście zapewniły Polsce nie tylko bezpieczeństwo, ale także silne wsparcie sojuszników w obliczu współczesnych zagrożeń - powiedział w laudacji prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

CZYTAJ WIĘCEJ: Konferencja z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. "Następne kilkanaście miesięcy będzie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski" >>>

Solan: to były długie, trudne negocjacje

O uhonorowaniu nagrodą i o wejściu Polski do NATO Javier Solan mówił także podczas wspólnego panelu dyskusyjnego z byłym prezydentem Polski Aleksandrem Kwaśniewskim. Moderatorką była dziennikarka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow.

- Faktycznie były to dość długie, trudne negocjacje, bo jak już wcześniej mówiłem, jak państwo uznaliście, wejście do NATO to nie tak naprawdę tylko i wyłącznie gwarancja tego, iż będzie się bronionym. To wiąże się z konkretnymi obowiązkami, obowiązkiem bronienia innych również. W tamtym czasie polskie siły zbrojne, infrastruktura, ale i siły polityczne musiały być przygotowywane na to, co wiązało się z wejściem do NATO. Oczywiście Polska odrobiła zadanie, jak najbardziej. Stała się pełnoprawnym członkiem NATO - mówił Javier Solan.

- Teraz jesteście w NATO, jesteście w Unii Europejskiej. W tym momencie jesteście szczególnie istotnym graczem na tych niwach. Kiedyś próbowaliście, aspirowaliście, aby wejść do tych instytucji, a teraz jesteście ich bardzo istotnymi członkami, Jestem przeszczęśliwy, że jesteście właśnie w tych gremiach. Chcę, żebyście byli w pełni świadomi swojej odpowiedzialności, nie tylko w Unii, ale również w NATO - podkreślał.

Javier SolanaPAP/Maciej Kulczyński

- Mieliśmy to szczęście, że sekretarzem generalnym wtedy był taki człowiek jak Javier. (..) On jest połączeniem otwartości, odwagi politycznego myślenia, ale jednocześnie pragmatyzmu, który wynika z tego, że on jest fizykiem ciała stałego. To jest bardzo poważna nauka. Tam nie ma specjalnie miejsca na jakieś improwizacje czy błędy. On właśnie łączył te dwie cechy bardzo pragmatycznego podejścia z takim niezwykle odważnym, otwartym i dla Polski nadzwyczajnie życzliwym. Mieliśmy również szczęście, że trafiliśmy na takich partnerów w świecie - mówił natomiast były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski

- Administracja amerykańska z (Billem) Clintonem i Madeleine Albright to było coś dla nas niezwykle pozytywnego i użytecznego. Madeleine Albright świetnie rozumiała nasz region. Sama była Czeską, a Clinton przecież chciał dokonać tej historycznej zmiany - mówił.

- Skończę taką uwagą na koniec, bardzo aktualną. Otóż tu jadąc czytałem wypowiedzi z kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa, z kampanii brytyjskiej Nigela Farage'a, tego brexitowca, którzy zaczynają wpisywać się w narrację rosyjską. Mówią, że przyczyną tego wszystkiego, co dzisiaj jest, jest rozszerzenie NATO, że to był ten błąd - zwracał uwagę.

Javier SolanaPAP/Maciej Kulczyński

- Przecież to nie jest myślenie, które pojawiło się dzisiaj. Ono było obecne również dwadzieścia kilka lat temu. Tylko udało nam się to przezwyciężyć poprzez polską walkę o niepodległość, poprzez reformy, które podjęliśmy, poprzez budowanie demokracji, mając wsparcie u tak światłych, odważnych ludzi jak Javier Solana. Bo i wtedy ten opór był taki, że po co rozszerzać NATO. Z dzisiejszej perspektywy jest jasne, gdyby wtedy NATO nie zostało rozszerzone, Europa Środkowo-Wschodnia, mówiąc wprost Polska, zostałaby w szarej strefie i byłaby dzisiaj prawdopodobnie narażona na to, co przeżywa Ukraina, może nie w tak straszliwej wojennej formie, ale niewątpliwie politycznie byłoby uczynione wszystko, żeby kraje Europy Środkowo-Wschodniej były w rosyjskiej strefie wpływów. Ta decyzja z dzisiejszej perspektywy ma więc wymiar absolutnie epokowy - mówił Kwaśniewski.

Kim jest Javier Solana?

Javier Solana to hiszpański polityk i dyplomata, w latach 1995–1999 sekretarz generalny NATO, a od 1999 do 2009 wysoki przedstawiciel do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej. Za kadencji Solany jako sekretarza generalnego NATO, Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Nagroda imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Wręczana w stolicy Dolnego Śląska nagroda została ustanowiona w 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej. Przyznawana jest osobom, które uosabiają "myślenie o państwie, jako dobru wspólnym", a także instytucjom, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Dotychczas wśród uhonorowanych Nagrodą im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego znaleźli się m.in. Tadeusz Mazowiecki, George Bush senior, Stanisław Szuszkiewicz, kardynał Jean-Marie Lustiger, Siergiej Kowalow, Vaclav Havel, Leszek Balcerowicz, Jerzy Koźmiński, Valdas Adamkus, Instytut Literacki w Paryżu, prof. Zbigniew Brzeziński, litewski prozaik i poeta Tomas Venclova, ks. kard. Henryk Gulbinowicz, czy były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

Autorka/Autor:mp/ft

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Maciej Kulczyński

Pozostałe wiadomości

Poważne utrudnienia czekają podróżnych, chcących skorzystać z lotniska Split w chorwackiej Kasteli. Jak donosi nasza widzka, "około godziny 19.15 cały system lotniska przestał działać, co spowodowało całkowitą blokadę pracy systemy i funkcjonowania lotniska". Na Kontakt24 dostaliśmy także informację o problemach na lotnisku w Zadarze. Jak donosi chorwacki portal Slobodna Dalmacija, "samoloty ani nie startują, ani nie lądują, teren lotniska jest zapełniony pasażerami".

Polscy turyści utknęli na chorwackich lotniskach

Polscy turyści utknęli na chorwackich lotniskach

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Autostrada A2 w rejonie Wiskitek (województwo łódzkie) w kierunku Warszawy jest zablokowana po tym, jak na jezdnię przewróciła się laweta przewożąca dwa samochody osobowe. Informację i zdjęcie dostaliśmy na Kontakt 24.

Laweta przewożąca samochody zablokowała autostradę

Laweta przewożąca samochody zablokowała autostradę

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował we wtorek, że prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Ten poinformował z kolei, że złożył w Prokuraturze Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez szefa MS, prokuratora krajowego Dariusza Korneluka i wiceszefa MS Arkadiusza Myrchę.

Bodnar składa zażalenie na decyzję sądu, Romanowski zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Bodnar składa zażalenie na decyzję sądu, Romanowski zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Źródło:
PAP

Moje stanowisko było takie i jest, że z tych dokumentów Rady Europy wynika, iż immunitet Marcina Romanowskiego w tym zakresie nie obowiązuje - powiedział w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Jednocześnie zaznaczył, że w tej sprawie "opinie ekspertów są bardzo rozbieżne".

RPO o immunitecie Romanowskiego: największe autorytety mają inne stanowisko w tej sprawie

RPO o immunitecie Romanowskiego: największe autorytety mają inne stanowisko w tej sprawie

Źródło:
TVN24

Wiceprezydentka USA Kamala Harris, budując poparcie demokratów dla swojej nagłej kampanii prezydenckiej, zgromadziła w poniedziałek zwolenników w swoim debiutanckim przemówieniu wyborczym. Obiecała, że będzie ścigać kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa niczym prokuratorka w sądzie, w którym dawniej pracowała. Tego samego dnia co najmniej 2579 demokratycznych delegatów zadeklarowało poparcie dla Harris jako kandydatki tej partii w wyścigu o Biały Dom.

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Źródło:
PAP

IMGW wydał prognozę zagrożeń. We wtorek w części Polski mogą obowiązywać alarmy przed burzami. Kolejne dni przyniosą więcej zagrożeń pogodowych.

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Źródło:
IMGW

Włoskie media podają, że we Włoszech, zwłaszcza w rejonie Mediolanu i wśród uczestników niedawnych dwóch koncertów Taylor Swift, odnotowano wyraźny wzrost liczby przypadków COVID-19. W koncertach uczestniczyło łącznie około 130 tysięcy osób.

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 po koncertach Taylor Swift

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 po koncertach Taylor Swift

Źródło:
PAP

W Finlandii zaczęła w poniedziałek obowiązywać kontrowersyjna specustawa graniczna. Zawiesza ona czasowo przyjmowanie wniosków azylowych na wschodniej granicy, a także umożliwia deportacje tych migrantów, którym uda się przedostać na fińskie terytorium przez Rosję. "To reforma prawa granicznego, o którą od lat zabiegaliśmy" – oświadczyła partia "Finowie".

Finlandia wprowadza kontrowersyjną ustawę graniczną do walki ze "sterowaną migracją"

Finlandia wprowadza kontrowersyjną ustawę graniczną do walki ze "sterowaną migracją"

Źródło:
PAP

Obrońcy praw człowieka - w tym Międzynarodowa Federacja na rzecz Praw Człowieka i białoruska Wiasna – apelują do władz Białorusi o wstrzymanie wykonania kary śmierci wobec Rico Kriegera. 29-letni Niemiec został skazany w czerwcu.

Apele do Białorusi o wstrzymanie egzekucji obywatela Niemiec

Apele do Białorusi o wstrzymanie egzekucji obywatela Niemiec

Źródło:
PAP

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała w poniedziałek Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Ufam, że ta sprawa zostanie w odpowiedni sposób potraktowana i rozstrzygnięta przez ustawodawcę - powiedział profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich w programie "Jeden na jeden". We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie pochyli się nad nowelizacją prawa autorskiego i apelem mediów o uwzględnienie ich postulatów.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Źródło:
TVN24, PAP

881 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nawet 30 tysięcy przedstawicieli rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) może służyć w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że większość żołnierzy z tej formacji zabezpiecza tyły wojsk uczestniczących w inwazji, a tylko część spośród nich walczy na froncie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 pod Poznaniem doszło do nietypowego wypadku. Pasażer samochodu osobowego wysiadł z pojazdu, wyszedł na drogę i został potrącony przez ciężarówkę. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
tvn24.pl

Stan przyczepki, której właściciel chciał przewieźć drewno do miejscowości oddalonej o prawie 10 kilometrów, wprawił policjantów w osłupienie. Koło było całkowicie zniszczone, a kierowca zdziwiony zatrzymaniem.

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miesięczne dziecko zmarło w czerwcu z powodu krztuśca - poinformował TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. To pierwszy taki zgon w tym roku w Polsce.

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm we wtorek rozpoczyna czterodniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się między innymi projektami reformującymi Trybunał Konstytucyjny, a także obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Posłowie mają zająć się również sprawozdaniem komisji finansów publicznych z wykonania budżetu państwa za 2023 rok.

Sejm zajmie się projektami reformującymi TK i rentą wdowią

Sejm zajmie się projektami reformującymi TK i rentą wdowią

Źródło:
PAP

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 50 ofiar wydobyto z błota po osuwisku, do którego doszło w poniedziałek w południowej Etiopii. Władze dystryktu Gofa podały, że do zdarzenia doszło po ulewnych deszczach.

Dziesiątki zabitych, w tym dzieci, w osuwisku ziemi w Etiopii

Dziesiątki zabitych, w tym dzieci, w osuwisku ziemi w Etiopii

Źródło:
PAP

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował w poniedziałek w Brukseli do ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zdjęcie nałożonych przez ich kraje ograniczeń na użycie przez Ukrainę podarowanej jej broni dalekiego zasięgu. - To byłaby w pełni obrona własna, która jest legalna w świetle prawa międzynarodowego - ocenił.

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Źródło:
TVN24, PAP

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że zdecydowano o cofnięciu generałowi Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające wykazało, że nie daje on "rękojmi zachowania tajemnicy".

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Źródło:
PAP

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl