Pani Katarzyna zawsze była szczupła i wysportowana. Jednak w zeszłym roku nagle pojawiły się bóle głowy i wymioty, wystąpił niedowład lewej strony ciała. Udar mózgu nie musi być wyrokiem, ale może dopaść każdego i w każdej chwili. Jeżeli nie zabije, to odbierze sprawność – powrotna droga do zdrowia jest długa i trudna. Materiał "Faktów TVN".
Co roku udar mózgu przytrafia się około 80 tysiącom Polaków. Udar niedokrwienny to efekt tamowania przepływu krwi do mózgu przez skrzep. Część osób umiera, część boryka się później z niepełnosprawnością.
- Te statystyki będą się pogarszać dlatego, że ryzyko udaru rośnie wraz z wiekiem. A my żyjemy w starzejącym się społeczeństwie - podkreśla dr Adam Kobayashi z Instytutu Psychiatrii i Neurologi.
Liczy się czas
Z efektami udaru musi codziennie mierzyć się pani Katarzyna - młoda, wysportowana osoba. Nic nie wskazywało na to, że może trafić z tego powodu do szpitala. W zeszłym roku pojawiły się bóle głowy i wymioty. Wystąpił niedowład lewej strony ciała. Pogotowie przyjechało szybko, jednak pacjentce nie udzielono pomocy na czas.
- Trafiłam do szpitala, gdzie okazało się, że nie było lekarza, który mógłby mnie zoperować. Dopiero po dziewięciu godzinach przewieźli mnie do drugiego szpitala, gdzie był lekarz - mówi.
Operacja powinna zostać przeprowadzona maksymalnie w ciągu sześciu godzin po udarze, zaś specjalistyczne leki podane nie później niż 4,5 godziny.
Pani Katarzyna bierze obecnie udział w terapii zajęciowej. Sukcesywnie uczy się wykonywać podstawowe codzienne czynności.
Szybka pomoc
Więcej szczęścia miał Janusz Piotrowski. Na stół operacyjny trafił godzinę po pojawieniu się pierwszych objawów. Podobnie, jak u pani Katarzyny, początkowo wystąpił paraliż lewej strony ciała.
- Nie było przepływu krwi, traciłem przytomność - wspomina. - Widziałem zdjęcie tego skrzepu, wielkości małej wątróbki - dodaje.
Pacjent czeka obecnie na refundację rehabilitacji z NFZ, jednak termin jej rozpoczęcia wyznaczono mu dopiero na marzec. A im dłuższy czas oczekiwania, tym gorsze rehabilitacja przynosi rezultaty.
Światowy Dzień Udaru Mózgu wypada w ostatnią sobotę października.
Autor: PMB/tr / Źródło: Fakty TVN