Biskupi o Światowych Dniach Młodzieży. "Mogą przyjechać nawet 2 mln ludzi"


Na Jasnej Górze zebrała się we wtorek Rada Biskupów Diecezjalnych. Hierarchowie dyskutują o przygotowaniach do najważniejszych zbliżających się wydarzeń w życiu Kościoła - Światowych Dni Młodzieży i jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział dziennikarzom, że na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka mogą przyjechać nawet dwa miliony osób.

- Spotkałem się ostatnio z sekretarzami generalnymi episkopatów Europy i z rzecznikami. Widać było wielkie zainteresowanie. Wydaje się, że musimy być przygotowani na najlepsze - powiedział rzecznik. Jak dodał, będzie to wyjątkowe spotkanie także ze względu na olbrzymie zainteresowanie mediów.

O przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży podczas rady biskupów diecezjalnych będzie mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki omówi trwające przygotowania do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Podczas dyskusji hierarchowie mają też omówić także kilka innych kwestii, w tym badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego dotyczące m.in. sytuacji rodzin w Polsce.

44 biskupów w składzie

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".

W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".

Autor: ts//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości