"Chatkę Puchatka" zbudowali od nowa. Schronisko w Bieszczadach otwarte dla turystów 

Źródło:
tvn24.pl
Bieszczady (Podkarpacie)
Bieszczady (Podkarpacie)Google Earth
wideo 2/2
Bieszczady (Podkarpacie)Google Earth

Przebudowa schroniska na szczycie Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach trwała ponad dwa lata. Prace opóźniały warunki atmosferyczne i spowodowany pandemią zastój w branży budowlanej. Zmodernizowany obiekt od końca września ponownie służy turystom. Można tam odpocząć, napić się ciepłej herbaty, a z tarasów widokowych oglądać Bieszczady, które o tej porze roku mienią się feerią barw. 

Budowa obiektu, który stanął w miejscu kultowej Chatki Puchatka, ruszyła wiosną 2020 roku. Termin oddania budynku do użytku był kilka razy przekładany. Prace budowlane utrudniała deszczowa pogoda i długa, mroźna zima. - Faktycznie, warunki atmosferyczne mocno utrudniały wykonawcom prace. Trzeba też wziąć pod uwagę specyficzne, górskie warunki. To nie była łatwa inwestycja - przyznaje Stanisław Kucharzyk, zastępca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 

Zmodernizowany obiekt został udostępniony turystom 24 września. - Po frekwencji widać, że ludzie bardzo czekali na jego ponowne uruchomienie. Zainteresowanie jest ogromne. Większość turystów, z którymi rozmawiałem, pozytywnie ocenia nową "Chatkę" - przyznaje Stanisław Kucharzyk.

Poprzedni budynek został całkowicie wyburzony. W jego miejscu stanął nowy, zbudowany z drewnianych bali łączonych w technologii zrębowej. To stara metoda ciesielska, do dzisiaj popularna m.in. na Podhalu. Przy łączeniu drewnianych elementów wykorzystuje się kołki i zamki ryglowe. Tak budowane budynki charakteryzują się dużą wytrzymałością.

Można zjeść, odpocząć i podziwiać widoki

W schronie, bo tak formalnie nazywa się nowy obiekt, znajdują się dwie sale dla turystów: na parterze i na poddaszu. Aktualnie turyści mogą korzystać tylko z tej na parterze i to w godzinach od 8 do 17. Sala na poddaszu, gdzie będzie można się przespać, jeszcze przez jakiś czas nie będzie dostępna dla turystów. - Musimy jeszcze wykonać drobne prace. Dopiero kiedy się z nimi uporamy, udostępnimy tę przestrzeń turystom. Wtedy też obiekt będzie mógł funkcjonować całodobowo - mówi Stanisław Kucharzyk. 

W budynku znajduje się też sklepik, w którym można kupić ciepłą herbatę i kawę. W przyszłości dostępny będzie także suchy prowiant. Nie będzie jednak możliwości zjedzenia ciepłego posiłku, tak jak to miało miejsce w poprzednim obiekcie, w którym funkcjonowała kuchnia. Kierownictwo parku zrezygnowało z tej możliwości.

Przy budynku powstał taras widokowy z wiatą, dwie platformy widokowe z ławeczkami i nowe ścieżki turystyczne. Cały czas trwają prace związane z rekultywacją szlaków turystycznych i zagospodarowaniem terenów zielonych wokół obiektu. 

Na parterze budynku mieści się dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pomieszczenie dla strażników Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Budynek wyposażony jest w toalety, własną oczyszczalnię ścieków i kotłownię na paliwo ekologiczne oraz panele fotowoltaiczne

Przebudowa obiektu kosztowała około 4,2 miliona złotych, z czego 2,3 mln. zł to unijne dofinansowanie. Kolejne 300 tys. zł kosztowały prace związane z zagospodarowaniem terenów zielonych wokół obiektu. Te prace zostały sfinansowane z budżetu Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Funduszu Leśnego Lasów Państwowych.

Historia Chatki Puchatka

Historia obiektu na szczycie Połoniny Wetlińskiej sięga połowy lat 40. ubiegłego wieku. Budynek został zbudowany przez Wojsko Polskie po drugiej wojnie światowej i służył za posterunek obserwacyjny. W 1956 r. obiekt przejęło Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze, opiekowali się nim wówczas harcerze. W 1967 roku obiekt przejął Lutek Pińczuk, późniejszy wieloletni gospodarz tego miejsca. Własnym sumptem rozbudował budynek i urządził w nim schronisko turystyczne. Panowały w nim surowe warunku, nie było toalety ani prądu. Mimo tego obiekt i jego charyzmatyczny gospodarz przyciągali tysiące turystów z całej Polski. 

W 2015 roku obiekt przejął Bieszczadzki Park Narodowy. Kierownictwo Parku zapowiedziało wówczas gruntowny remont Chatki Puchatka. Powodem, jak tłumaczył wówczas dyrektor Parku, miały być kiepskie warunki techniczne zagrażające bezpieczeństwu turystów. Budynek nie spełniał norm sanitarnych, nie było bieżącej wody, kanalizacji i prądu.

W 2018 roku Bieszczadzki Park Narodowy zdobył unijne dofinansowanie na przebudowę obiektu. Po kilku przetargach udało się wyłonić wykonawcę, który wiosną 2020 roku przejął plac budowy.

Bieszczady oblężone przez turystów

Sezon turystyczny w Bieszczadach cały czas trwa. Ten zakątek Polski szczególnie piękny jest jesienią, kiedy lasy, w których rosną głównie z buki, jawory i olszyny, mienią się feerią barw. - Jest przepięknie. Dla tych kolorów warto wybrać się w Bieszczady - mówi nam Waldemar Olszewski, ratownik Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Osoby, które chcą zobaczyć niezwykły spektakl kolorów muszą się spieszyć, bo potrwa jeszcze zaledwie kilka dni.

W piątek i sobotę Bieszczady były dosłownie oblężone przez turystów, co przełożyło się także na liczbę akcji Bieszczadzkiego GOPR. - W piątek interweniowaliśmy sześć razy, w sobotę raz. Akcje dotyczyły głównie urazów kończyn i zasłabnięć spowodowanych odwodnieniem organizmu - mówi nam ratownik.

Dlatego do wyjścia w góry, jak przypomina ratownik, należy się odpowiednio przygotować. - Dobre buty dopasowane do podłoża i przeciwdeszczowa kurtka to podstawa. W plecaku obowiązkowo powinien znaleźć się napój izotoniczny i wysokoenergetyczne przekąski. Do tego mapa, telefon z naładowaną baterią, powerbank i latarka - wylicza nasz rozmówca.

W telefonie warto zainstalować aplikację "Ratunek", która w razie konieczności wskaże ratownikom naszą lokalizację.

W niedzielę po godz. 8 rano temperatura w Bieszczadach oscylowała wokół 10-12 stopni Celsjusza. Niebo było zachmurzone, widoczność ograniczona do dwóch kilometrów. Szlaki w lasach są mokre i błotniste, ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR apelują o zachowanie bezpieczeństwa i rozwagę podczas górskich wędrówek.

Autorka/Autor:ms/gp

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zniesie od 18 maja tymczasowy zakaz świadczenia usług konsularnych dla mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy mieszkają za granicą - odnotowała agencja Reutera. W tym dniu wchodzi w życie nowa ustawa mobilizacyjna, która wprowadza zmiany w dotychczasowym systemie rekrutacji do ukraińskiego wojska.

Ukraina przywraca świadczenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym

Ukraina przywraca świadczenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy gaszą pożar lasu w powiecie hajnowskim (Podlaskie), który objął prawie 10 hektarów. W akcji brał udział policyjny śmigłowiec Black Hawk. Jak poinformowała straż pożarna, spłonął jeden z wozów, nikomu nic się nie stało. Pożar został opanowany około godziny 17.

Las w ogniu, spłonął wóz strażacki

Las w ogniu, spłonął wóz strażacki

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, który uprawiał seks ze swoją żoną w kościele na południu Niemiec, usłyszał wyrok: trafi do więzienia na pięć i pół roku - informuje Deutsche Welle. Na wysokość kary wpłynęły głównie zarzuty oszustwa - poinformowała rzeczniczka sądu w Traunstein. 39-latek wyłudził 400 tysięcy euro od klientów pola kempingowego.

Para uprawiała seks przy ołtarzu w kościele. 39-latek usłyszał wyrok - trafi do więzienia

Para uprawiała seks przy ołtarzu w kościele. 39-latek usłyszał wyrok - trafi do więzienia

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel

W ciągu kolejnych dni, w tym w weekend, w Polsce będą występować burze. Gwałtownych zjawisk trzeba się spodziewać w niemal całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

W tych regionach będzie najbardziej niebezpiecznie

W tych regionach będzie najbardziej niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Omar bin Omran, zaginiony przed ponad 25 laty Algierczyk, został odnaleziony w piwnicy swojego sąsiada. Rodzina mężczyzny wyznała, że nigdy nie straciła nadziei na jego odnalezienie. 61-latek, który przetrzymywał zaginionego, został zatrzymany. Przebywa obecnie w areszcie.  

Zaginął 25 lat temu, teraz został odnaleziony. Sąsiad więził go w piwnicy

Zaginął 25 lat temu, teraz został odnaleziony. Sąsiad więził go w piwnicy

Źródło:
The Telegraph, BBC

14-latek, który we wrześniu ubiegłego roku zmarł na zawał serca, zjadł chipsa tortilla zawierającego duże stężenie związku występującego w papryczkach chili - ustaliło biuro naczelnego lekarza sądowego amerykańskiego stanu Massachusetts.

14-latek zmarł na zawał po zjedzeniu ekstremalnie ostrego chipsa

14-latek zmarł na zawał po zjedzeniu ekstremalnie ostrego chipsa

Źródło:
CNN

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl