Wraz z początkiem 2025 roku roku w gabinetach stomatologicznych obowiązywać zacznie zakaz stosowania plomb z dodatkiem rtęci. Mowa o popularnych kiedyś szarych plombach amalgamatowych. To konsekwencja przyjętego w tym roku przez Unię Europejską rozporządzenia. Na jego mocy państwa członkowskie mają też w kolejnych latach zakazać produkcji, importu i eksportu niektórych lamp z rtęcią.
Od 1 stycznia w większości państw UE zakazane zostanie stosowanie i eksport plomb z rtęcią. W gabinetach stomatologicznych nie będzie już można używać zawierających tę substancję plomb amalgamatowych. Tymczasowe odstępstwa od regulacji mają zostać zastosowane w państwach, które potrzebują więcej czasu na dostosowanie swoich systemów opieki zdrowotnej do nowych przepisów.
Mowa m.in. o Czechach i Słowacji, gdzie plomby z rtęcią są w pełni refundowane przez publiczny system zdrowia. Tam zakaz ma zacząć obowiązywać od 30 czerwca 2026 roku. Polski NFZ nie refunduje plomb amalgamatowych już od dwóch lat. Te pacjenci pamiętać mogą jako plomby o charakterystycznym, szaroczarnym zabarwieniu. Swego czasu stanowiły one niezwykle popularne rozwiązanie. W ostatnich latach były jednak stopniowo wypierane przez bardziej estetyczne i bezpieczniejsze "białe" plomby, tj. plomby kompozytowe bądź porcelanowe.
Unijne przepisy regulują użycie rtęci w plombach i lampach
Na wycofanie rtęci zdecydowano się ze względu na jej szkodliwy wpływ na środowisko oraz ludzkie zdrowie. Nowe regulacje są zbieżne z unijnym celem "zero zanieczyszczeń". W ramach regulacji poza kwestią plomb amalgamatowych uregulowano też użycie lamp zawierających rtęć. Państwa UE najpóźniej do 2027 roku mają zaprzestać produkcji, importu i eksportu niektórych ich kategorii. Dotychczasowe urządzenia zostaną zastąpione alternatywnymi, np. diodami LED, które są mniej toksyczne i bardziej energooszczędne.
Amalgamat dentystyczny i lampy rtęciowe odpowiadają obecnie za największe celowe wykorzystanie rtęci w UE. Zdaniem ekspertów zastąpienie ich alternatywnymi rozwiązniami jest łatwe i opłacalne. Do końca przyszłego roku Komisja Europejska ma też opublikować wytyczne dotyczące technologii redukcji emisji rtęci z krematoriów.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock