- Przeanalizujemy, czy można poprawić sytuację dotyczącą nauki języka polskiego w Niemczech - zadeklarowała Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej z Beatą Szydło. - Bardzo cieszę się, że została podjęta propozycja omówienia spraw Polaków w Niemczech, bo to jest bardzo ważne dla naszych wzajemnych relacji - podkreślała szefowa polskiego rządu.
W piątek Beata Szydło spotkała się w Berlinie z Angelą Merkel. Jednym z poruszanych przez nie tematów były stosunki polsko-niemieckie.
W tym roku przypada 25. rocznica traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy; traktat został podpisany w czerwcu 1991 roku. W dokumencie, który stanowił uzupełnienie układu granicznego z 14 listopada 1990 roku, podkreślono znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla Europy oraz zapowiedziano uregulowanie kwestii mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.
- Obchodzimy szczególny rok - podkreśliła na wspólnej konferencji prasowej Angela Merkel. Jak przypomniała, uroczyste obchody odbędą się 17 czerwca. Zadeklarowała jednocześnie, że oba kraje będą kontynuowały polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.
Niemiecka kanclerz powiedziała, że wśród uzgodnionych z polską premier tematów konsultacji pojawiają się: zagadnienia gospodarcze, wymiany młodzieży, wyzwań dotyczących polityki zagranicznej czy sytuacja polskiej mniejszości w Niemczech.
- Ministrowie spraw zagranicznych uzgodnili, że zorganizujemy spotkanie z przedstawicielami polskiej mniejszości i przeanalizujemy, czy jeśli chodzi o naukę języka polskiego, można sytuację poprawić - powiedziała. - W duchu traktatu o dobrym sąsiedztwie omawialiśmy także sytuację mniejszości niemieckiej w Polsce - dodała.
O Polakach w Niemczech
Premier Beata Szydło mówiła, że Niemcy są dla Polski bardzo ważnym partnerem. - Nasze wzajemne stosunki to bardzo ważna dla nas sprawa. Będziemy o nich rozmawiać w trakcie spotkania rządów z okazji rocznicy traktatu. Myślę, że to będą bardzo dobre rozmowy. Bardzo cieszę się, że została podjęta również propozycja omówienia spraw Polaków w Niemczech, bo to jest bardzo ważne dla naszych wzajemnych relacji - podkreśliła.
Poinformowała też, że zaprosiła Angelę Merkel do Polski. - Mam nadzieję, że ta wizyta niebawem się odbędzie - powiedziała.
Autor: kg\mtom / Źródło: TVN24, PAP