Baza w Redzikowie otwarta. Czym jest, jak działa i kogo broni. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie
Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowietvn24
wideo 2/8
Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowietvn24

W środę w Redzikowie uroczyście otwarto amerykańską bazę antyrakietową, pierwszą stałą instalację armii USA w Polsce. Baza jest częścią nie tylko amerykańskiej, ale też europejskiej tarczy antyrakietowej. Jak działa i jakie ma możliwości? Kogo i przed czym ma bronić? Oto pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o bazie w Redzikowie.

W środę w Redzikowie pod Słupskiem w woj. pomorskim odbyło się uroczyste otwarcie bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz przedstawicieli władz USA i sekretarza generalnego NATO Marka Rutte. Wyjaśniamy, co to za obiekt, jak działa i jakie ma możliwości.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent: cały świat będzie widział jasno i wyraźnie, że to nie jest już rosyjska strefa wpływów

Baza w Redzikowie - co to 

Baza tarczy antyrakietowej w Redzikowie jest pierwszą stałą instalacją sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terenie Polski. Budowę instalacji zainicjował jeszcze republikański prezydent USA George Bush, a rozpoczęcie projektu ogłosił Barack Obama. Oficjalnie budowa rozpoczęła się w 2016 roku, zmagała się jednak z wieloma opóźnieniami.

Baza jest częścią Aegis Ashore, czyli lądowego rozszerzenia amerykańskiego morskiego systemu antybalistycznego. Jednocześnie jest elementem systemu obrony przeciwrakietowej europejskich członków NATO (European Phased Adaptive Approach, EPAA), który stanowi wkład USA w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej Sojuszu. Baza należy do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i podlega głównemu dowództwu sił amerykańskich w Europie - USEUCOM. Jest jednak zarazem włączona w struktury dowodzenia NATO, ponieważ amerykański dowódca USEUCOM jest jednocześnie głównym dowódcą wszystkich sił NATO w Europie (SACEUR).

- Umowa zakłada, że elementy tarczy rakietowej chronią nie tylko Stany Zjednoczone, ale także Polskę. Dzięki niej po raz pierwszy pojawiły się u nas amerykańskie wyrzutnie Patriot, a następnie samoloty F-16 zaczęły patrolować polskie niebo - podkreślił przy okazji oficjalnego otwarcia bazy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Otwarcie bazy w RedzikowiePAP/Adam Warżawa

ZOBACZ TEŻ: Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Jak działa baza w Redzikowie?

Baza w Redzikowie jako element systemu Aegis Ashore wchodzi w skład tzw. tarczy antyrakietowej mającej chronić Stany Zjednoczone oraz ich europejskich sojuszników przed rakietami balistycznymi. Została zaprojektowana przede wszystkim do przeciwdziałania zagrożeniu atakami rakietowymi spoza obszaru euroatlantyckiego.

Elementy europejskiej części amerykańskiej tarczy antyrakietowej rozsiane są w różnych miejscach w Europie. Baza w Redzikowie jest miejscem, gdzie rozmieszczone zostały wyrzutnie rakietowe pionowego startu wyposażone w pociski przechwytujące SM-3. Taka sama baza z wyrzutniami antyrakiet znajduje się w rumuńskim Deveselu, a kolejne wyrzutnie znajdują się na okrętach US Navy stacjonujących w Rota w Hiszpanii. Z tych miejsc, w razie wykrycia zagrożenia, mogą być wystrzeliwane pociski zestrzeliwujące wrogie rakiety.

Ponadto wcześniejszym wykryciem i śledzeniem stanowiących zagrożenie rakiet zajmuje się stacja radarowa w tureckim Kurecik, zaś ośrodek dowodzenia systemem znajduje się w Ramstein w Niemczech.

Tarcza antyrakietowa w EuropiePAP

ZOBACZ TEŻ: Sikorski: Jesteśmy w dobrej sytuacji. Spełniamy oczekiwania Trumpa z nawiązką

Baza w Redzikowie - możliwości

Sercem bazy w Redzikowie są wyrzutnie rakietowe pionowego startu typu Mk41. To uniwersalne amerykańskie wyrzutnie, z których mogą być odpalane różnego rodzaju pociski - w przypadku bazy w Polsce znajdują się w nich pociski antybalistyczne SM-3, które zaprojektowane są do zestrzeliwania rakiet balistycznych w środkowej fazie ich lotu, czyli ponad ziemską atmosferą. SM-3 wyposażone są w kinetyczną głowicę, której zadaniem jest zniszczyć pocisk balistyczny bezpośrednio w niego uderzając.

Pociski, w które wyposażona jest baza w Redzikowie, służą do obrony przede wszystkim przed rakietami średniego (1000-3000 km) i pośredniego (3000-5500 km) zasięgu. Nie służą natomiast do zestrzeliwania rakiet krótkiego zasięgu, samolotów ani dronów. W bazie znajduje się także dobrze widoczny, wielofunkcyjny radar AN/SPY-1, wykorzystywany także na amerykańskich niszczycielach i krążownikach rakietowych.

Baza w Redzikowie a zagrożenia z Rosji i Białorusi

Baza w Redzikowie zaczęła powstawać w czasach, gdy głównego zagrożenia rakietowego dla Europy USA i ich sojusznicy spodziewali się ze strony Iranu, przypomina analityk Polityki Insight ds. bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Marek Świerczyński. Według niego, "są pewne znaki zapytania", jeśli chodzi o możliwości bazy i wystrzeliwanych z niej antyrakiet np. wobec zagrożenia atakami z Rosji czy Białorusi. - Trzeba zadać pytanie, mam nadzieję, że polskie władze zadają takie pytanie partnerom z USA i otrzymują odpowiedzi, jak się ma taka lokalizacja i zdolności rozmieszczone w tych bazach do zagrożenia z Rosji - dodał. 

Świerczyński przypomina, że wyrzutnie zainstalowane w bazie mogą być zastosowane do wystrzeliwania nie tylko pocisków przechwytujących SM-3IIA, ale także bardziej wszechstronnych SM-6, a nawet stricte ofensywnych rakiet manewrujących Tomahawk. Analityk podkreślił też, że bardzo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski jest zainstalowany w bazie radar. - Potężny radar (morskiego systemu obrony antybalistycznej - red.) Aegis, który widzi na kilkaset kilometrów. Tak naprawdę z naszego punktu widzenia to gdyby było tak, żeby ten radar został włączony w polski system, bo na pewno będzie w systemie natowskim, to byłoby z pewnością ogromne wzmocnienie tak zwanej świadomości sytuacyjnej - ocenił.

Na możliwość rozwinięcia zdolności bazy w Redzikowie zwraca także uwagę doradca szefa MON gen. Mieczysław Bieniek. - Jest technologiczna możliwość, by ten system był zaopatrzony również w rakiety innego typu, które mogłyby zwalczać pociski manewrujące, co dodatkowo wzmacniałoby nasze bezpieczeństwo - stwierdził, wskazując na pociski SM-6. Wyjaśnił, że mogą one zwalczać rakiety manewrujące takie jak np. rosyjskie Iskandery, które regularnie rozmieszczane są m.in. w obwodzie królewieckim. - Rozwój możliwości technicznych i militarnej tej bazy jest bardzo duży - ocenił.

ZOBACZ TEŻ: Generał Bieniek: rozwój możliwości technicznych i militarnych bazy w Redzikowie jest bardzo duży

Ilu amerykańskich żołnierzy jest w Redzikowie?

Dokładna liczebność personelu bazy w Redzikowie nie jest oficjalnie komunikowana. Według doniesień medialnych w bazie ma na stałe przebywać około 500 żołnierzy US Navy.

W sumie w Polsce stacjonuje obecnie około 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy, głównie w ramach obecności rotacyjnej. Pierwszy stały garnizon wojsk USA w Polsce otwarto w 2023 roku w Poznaniu i nosi nazwę Camp Kościuszko. W kraju działa łącznie 10 amerykańskich struktur wojskowych, m.in. w Powidzu, Bolesławcu, czy rozmieszczone po inwazji Rosji na Ukrainę jednostki w okolicach Rzeszowa, stanowiącego punkt przerzutowy dla pomocy dla Kijowa.

ZOBACZ TEŻ: USA wyślą nowe siły na Bliski Wschód, chcą zapełnić lukę po Abrahamie Lincolnie

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

1005 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Kijowie nad ranem słychać było eksplozje. Według agencji Reutera, Ukraina straciła 40 procent zajętych terenów w rosyjskich obwodzie kurskim. Trwają rozmowy sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej. Władimir Putin chce umarzać kredyty żołnierzom walczącym na froncie i ich żonom. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Eksplozje w Kijowie, rozmowy o nowej broni, rosyjski dowódca zdymisjonowany

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu izraelskiej ambasady w stolicy Jordanii doszło do strzelaniny. Napastnik został zabity, a trzech policjantów zostało rannych - podała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na źródło w jordańskich służbach bezpieczeństwa.

Strzelanina przy ambasadzie Izraela. Trzech policjantów rannych

Strzelanina przy ambasadzie Izraela. Trzech policjantów rannych

Źródło:
PAP

Prezydent-elekt Donald Trump wybrał Brooke Rollins, prezes America First Policy Institute, na stanowisko sekretarza rolnictwa. To jego wieloletnia bliska współpracowniczka. Jeśli jej kandydaturę zatwierdzi kontrolowany przez republikanów Senat, 52-latka stanie na czele departamentu zatrudniającego w całym kraju 100 tysięcy osób.

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

To ona zadba o "prawdziwy kręgosłup" Ameryki. Kolejna nominacja Trumpa

Źródło:
PAP

W niedzielę w Rumunii odbywa się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W kraju utworzono blisko 19 tysięcy lokali wyborczych, a za granicą - rekordową liczbę 950. Faworytem głosowania jest obecny premier Marcel Ciolacu, jednak przebieg drugiej tury wydaje się trudny do przewidzenia na podstawie sondaży. W wyborach startuje 14 kandydatów.

Rumunia wybiera prezydenta. 14 kandydatów, pięcioro z szansami na drugą turę

Rumunia wybiera prezydenta. 14 kandydatów, pięcioro z szansami na drugą turę

Źródło:
PAP

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Poznaliśmy kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Prawo i Sprawiedliwość ogłosi, kto powalczy o schedę po Andrzeju Dudzie. Policjant zastrzelony podczas interwencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 24 listopada.

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Decyzja koalicji, tragiczna interwencja policjantów, pierwszy konkurs skoków

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl