Głównym powodem głosowania na Prawo i Sprawiedliwość jest pozytywna ocena ich rządów, wyborcy Platformy Obywatelskiej z kolei najczęściej widzą swoją partię jako przeciwieństwo PiS. Nowoczesna przyciąga krótkim stażem w polityce, a Ruch Kukiz’15 zyskuje dzięki prawicowym poglądom i patriotyzmowi - wynika z analizy Centrum Badania Opinii Społecznej.
Zdecydowanie najczęściej (ponad jedna trzecia wypowiedzi, 36 procent) wyborcy PiS uzasadniali swój polityczny wybór pozytywną oceną dotychczasowych wyników rządów tej partii. 15 procent ankietowanych wskazywało na to, że partia "dba o los zwykłych obywateli" i "wyprowadza Polskę z biedy".
Trzecim w kolejności powodem wyboru tej partii jest jej program i to, że wyborcy PiS uznają to ugrupowanie za wiarygodne (13 procent ankietowanych).
"Chęć odsunięcia PiS-u od władzy"
"Najsilniejsza dziś partia opozycyjna jawi się jej wyborcom jako przeciwieństwo obecnie rządzących" - podkreśla CBOS. Najpopularniejszym powodem głosowania na Platformę Obywatelską jest chęć odsunięcia PiS-u od władzy, na co wskazuje 22 procent badanych. 17 procent wyborców chce głosować na PO, ponieważ pozytywnie ocenia ich rządy w przeszłości. Kolejnym motywem głosowania na tę partię (14 procent) jest fakt, że - zdaniem ankietowanych - nie dzieli ona Polaków i jawi się jako "stabilna" oraz "spokojna". Taki sam odsetek osób uznał, że warto głosować na PO, ponieważ jest "mniejszym złem", a innych alternatyw brakuje.
Patriotyczne i prawicowe poglądy
Jak wskazuje CBOS, ruch Kukiz'15 przekonuje swoich zwolenników przede wszystkim ze względu na poglądy, które reprezentuje, program, a także polityczną młodość i nieangażowanie się we władzę. 22 proc. ankietowanych wybiera to ugrupowanie ze względu na patriotyczne i prawicowe poglądy, które są im najbliższe.
Niewiele mniej osób (20 procent) uznaje ruch Kukiz'15 za partię "spoza układów", "nową, świeżą, nieskażoną władzą". Cenią oni również "krytykę wszelkiej partiokracji". 19 procent uznało program Kukiz'15 za "najlepszy".
Nowa na scenie politycznej
W przypadku Nowoczesnej najważniejszym powodem poparcia tej partii jest fakt, że jest młoda i nowa na polskiej scenie politycznej (29 procent ankietowanych). W następnej kolejności argumentem był "najlepszy program" (23 procent).
16 procent badanych uznało Nowoczesną za partię, która jest kompetentna i posiada dobrych, rozsądnych polityków.
Liberalny światopogląd
Zwolennicy SLD w pierwszej kolejności (32 procent ankietowanych) uzasadniają swój wybór liberalnym światopoglądem partii i troską o prawa kobiet. 17 procent popiera Sojusz Lewicy Demokratycznej ze względu na ich negatywny stosunek do "całej sceny politycznej", a 14 procent badanych popiera tę partię ze względu na ich rządy, które oceniają jako dobre.
Reprezentuje interesy wsi i rolników
24 procent wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego ceni tę partię ze względu na to, że reprezentuje interesy wsi i rolników. Taki sam procent ankietowanych odpowiedział, że odpowiada im wizerunek i styl działania partii - jest przez nich uznawana za rozsądną, sprawdzoną, umiarkowaną czy niekłótliwą. 15 procent ankietowanych jako powód poparcia partii wskazywała stwierdzenia ogólne, takie jak: "bo mi się podoba" lub "bo mi odpowiada".
Dane CBOS pochodzą z dwóch badań realizowanych w marcu i w kwietniu. Pierwsze z nich przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-8 marca 2018 roku na liczącej 1092 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Drugie badanie tą samą metodą w dniach 5-12 kwietnia 2018 roku na liczącej 1140 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Autor: js//now / Źródło: PAP