69 proc. polskich 18-latków w dzieciństwie doświadczyło krzywdy seksualnej w internecie - wynika z międzynarodowego badania. Zdecydowana większość ankietowanych przyznała, że blokowała osobę, która kontaktowała się z nimi w celach seksualnych, zamiast zgłosić problem dorosłym.
W badaniu WeProtect Global Alliance przeprowadzonym przez firmę Economist Impact przeanalizowano doświadczenia dwóch tysięcy 18-latków z czterech krajów europejskich: Francji, Niemiec, Holandii i Polski. Przeprowadzono je pod kątem czterech krzywd seksualnych w sieci. Określono je jako: otrzymywanie treści o charakterze jednoznacznie seksualnym od dorosłych w okresie dorastania, udostępnianie ich zdjęć o charakterze jednoznacznie seksualnym bez ich zgody, bycie proszonym o zachowanie w tajemnicy relacji online o charakterze jednoznacznie seksualnym z dorosłymi oraz bycie proszonym o zrobienie czegoś o charakterze jednoznacznie seksualnym w internecie, z czym nie czuli się komfortowo.
Przemoc seksualna w sieci. Wyniki badania
Z badania wynika, że 69 proc. uczestniczących w badaniu 18-latków z Polski doświadczyło w dzieciństwie przynajmniej jednego rodzaju krzywdy seksualnej w internecie. 57 proc. polskich respondentów otrzymało treści o charakterze jednoznacznie seksualnym od osoby dorosłej. Polscy ankietowani częściej otrzymywali seksualne treści w komunikacji prywatnej (58 proc.), niż np. na otwartych forach internetowych (20 proc.).
Trzy piąte polskich uczestników badania doświadczyło sytuacji, gdy ktoś próbował rozmawiać z nimi na tematy o charakterze jednoznacznie seksualnym lub wysyłał im materiały o charakterze jednoznacznie seksualnym za pośrednictwem prywatnych komunikatorów. 21 proc. respondentów z Polski doświadczyło udostępniania przedstawiających ich zdjęć i/lub filmów bez ich zgody, z kolei 51 proc. zostało poproszonych o zrobienie czegoś o charakterze seksualnym online, z czym czuli się niekomfortowo lub czego nie chcieli zrobić. Autorzy badania podkreślają, że 85 proc. ankietowanych z Polski usunęło z grona internetowych znajomych albo zablokowało osobę, która kontaktowała się z nimi w celach seksualnych, zamiast zgłosić problem lub porozmawiać z osobą dorosłą.
W raporcie zaznaczono, że zgłoszone przez polską młodzież doświadczenia związane z trzema z czterech ocenianych kategorii krzywd seksualnych online były podobne jak w innych badanych krajach. Respondenci w Polsce byli za to bardziej narażeni niż ich zagraniczni rówieśnicy na próby rozmów na tematy związane z seksem za pośrednictwem internetowych komunikatorów.
Czym jest WeProtect Global Alliance
WeProtect Global Alliance to globalny ruch zrzeszający ekspertów z rządów, sektora prywatnego i międzynarodowej społeczności w celu ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i nadużyciami w internecie.
Publikując raport organizacja zaznaczyła, że wezwała rządy w całej Europie i na świecie do współpracy i aktywnego wdrażania prawnych regulacji, które zapewnią ochronę dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym w internecie m.in. poprzez szybką identyfikację oraz usuwanie zdjęć i filmów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych, czy też skuteczniejsze ściganie przestępców.
Źródło: PAP, WeProtect Global Alliance
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock