Polska

Autem do Madrytu za sejmowe pieniądze? Już nigdy. Sikorski zapowiada zmiany

Polska

[object Object]
Radosław Sikorski zapowiada zmiany w systemie rozliczania zagranicznych podróży posłów tvn24
wideo 2/21

Kilometrówka najwyżej do Brukseli, i to po przedstawieniu rachunków za paliwo; komisja ds. wyjazdów zagranicznych, w ramach której audytorzy przyjrzą się delegacjom posłów - to decyzje przedstawione w środę przez Radosława Sikorskiego. Marszałek Sejmu podsumował na konferencji prasowej posiedzenie Konwentu Seniorów poświęcone zagranicznym podróżom posłów.

Jak zapowiadał Radosław Sikorski posiedzenie Konwentu, zwołane z jego inicjatywy, miało dotyczyć audytu zagranicznych podróży posłów i zmian systemu ich rozliczania.

Miało to związek z kontrowersjami wokół podróży trzech - już byłych - posłów PiS do Madrytu. Adam Hofman, Mariusz A. Kamiński i Adam Rogacki wzięli z sejmowej kasy zaliczkę na podróż samochodem, jednak wybrali lot tanimi liniami. Posłowie mieli w stolicy Hiszpanii wziąć udział w posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W poniedziałek Hofman, Kamiński i Rogacki zostali usunięci z partii, a jak dowiedział się portal tvn24.pl, prokuratura wszczęła śledztwo.

Podczas środowej konferencji prasowej Radosław Sikorski zwrócił się do mediów, by "nie krzywdziły uczciwych posłów, którzy skutecznie i uczciwie reprezentują nasz kraj". - Wiele wyjazdów, które mogą się wydawać dalekie i egzotyczne, ma głęboki sens - podkreślił marszałek Sejmu.

W związku z kontrowersjami wokół podróży trzech posłów do Madrytu Sikorski uznał, że konieczne są zmiany.

Zapowiedział powstanie komisji ds. wyjazdów zagranicznych posłów, w ramach której audytorzy przyjrzą się służbowym delegacjom.

- Jej zadaniem będzie zbadanie, czy uchwała w sprawie wyjazdów zagranicznych posłów i trybu wypłat należności jest właściwie realizowana - powiedział Sikorski.

Marszałek zaznaczył, że na czele komisji stanie audytor wewnętrzny Sejmu. - Audyty finansów w Sejmie czy procedur to nic nowego - zwrócił uwagę marszałek. Dodał, że raportu z audytu spodziewa się do 21 listopada.

Jak zaznaczył, obserwatorami będą przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

Posłowie pod lupą

Wśród zmian zapowiedzianych przez Sikorskiego pojawiły się również: powołanie pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych, opublikowanie na stronach internetowych Sejmu informacji na temat wszystkich służbowych wyjazdów zagranicznych posłów, wzmocnienie komisji etyki poselskiej.

Pełnomocnik ds. procedur antykorupcyjnych będzie, jak wyjaśniał marszałek, "pilnował procedur zarówno, jeśli chodzi o rozliczenia posłów, jaki i jeśli chodzi o procedury samej Kancelarii Sejmu".

Zaznaczył, że jako szef MON, a potem minister spraw zagranicznych "wprowadzał tego typu rozwiązanie, które dobrze służyło obu resortom". Jednocześnie ogłosił nabór - w drodze konkursu - na to stanowisko.

Nieprawidłowości dotyczące pracy posłów będzie mógł również zgłosić każdy obywatel na adres - antykorupcja@sejm.gov.pl

Kilometrówką tylko do Brukseli

Sikorski poinformował również o planowanych zmianach w sposobie rozliczania zagranicznych wyjazdów posłów. Jak wyjaśnił marszałek Sejmu, rozliczenie będzie możliwe dopiero po przedstawieniu sprawozdania merytorycznego z delegacji, a wypłata kilometrówki będzie mogła nastąpić dopiero po przedstawieniu rachunków za paliwo. Określony zostanie limit zasięgu kilometrowego na podróże samochodem. Sikorski podkreślił, że uzasadnione są takie wyjazdy do krajów sąsiednich lub np. Strasburga.

- Wyjazdy dalsze wydają się anomalią - zaznaczył. Posłowie będą więc mogli jechać samochodem (i dostać za to zwrot) jedynie do Brukseli.

12.11.2014 | Sejm prześwietla wyjazdy wszystkich parlamentarzystów
12.11.2014 | Sejm prześwietla wyjazdy wszystkich parlamentarzystówFakty TVN

Autor: kg//rzw/kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości