Wiece, marsze, manifestacje. Solidarność z Ukrainą widać było w całej Polsce

Źródło:
PAP
Manifestacje wsparcia dla Ukrainy w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji odbyły się w wielu polskich miastach
Manifestacje wsparcia dla Ukrainy w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji odbyły się w wielu polskich miastachtvn24
wideo 2/9
Manifestacje wsparcia dla Ukrainy w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji odbyły się w wielu polskich miastachtvn24

W wielu miastach Polski - między innymi w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Koszalinie, Kielcach, Płocku, Opolu i Ełku - odbyły się zgromadzenia, których uczestnicy rok po inwazji Rosji wyrażali poparcie dla Ukrainy. W spotkaniach, wiecach i manifestacjach wzięli udział Ukraińcy, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju oraz władze i mieszkańcy.

W piątek po południu przed ambasadą Rosji przy ulicy Belwederskiej w Warszawie zebrali się uczestnicy wydarzenia pod hasłem "365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia". W ten sposób oddali hołd bohaterom oraz uczcili pamięć ofiar w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Uczestnicy mieli ze sobą transparenty między innymi z hasłami: "Rosja to państwo terrorystyczne" oraz flagi Ukrainy, Polski i biało-czerwono-białe - Białorusi.

Białystok - manifestacja "Razem przeciwko rosyjskiej agresji"

Pod hasłem "Razem przeciwko rosyjskiej agresji" w piątek wieczorem w Białymstoku manifestowali wspólnie Polacy, Białorusini i Ukraińcy. Powiewały flagi ukraińskie, biało-czerwono-białe używane przez białoruską opozycję. "Sława bohaterom", "Sława Ukraini", "Żywie Biełaruś" - to niektóre skandowane hasła. Ukraińcy spontanicznie odśpiewali swój hymn.

W manifestacji wzięły również udział władze miasta.

Za wszelką pomoc: humanitarną i wojskową, dziękował Polakom i Polsce w imieniu diaspory ukraińskiej Anton Hołowach. - Wierzę, że zwycięstwo będzie szybko - dodał. Mówił, że wiele matek straciło swoje dzieci, ale nie straciły wiary w zwycięstwo, a Ukraina chce niepodległości i obowiązkowo zwycięży.

Wiece, marsze, manifestacje. Solidarność z Ukrainą widać było w całej Polsce
Wiece, marsze, manifestacje. Solidarność z Ukrainą widać było w całej Polscetvn24

Szczecin - manifestacja "Solidarni z Ukrainą"

Mieszkańcy Szczecina – Polacy i Ukraińcy – zebrali się w piątek na Placu Solidarności. Katerina Zavizhenets, prezeska Stowarzyszenia Mi-Gracja, powiedziała, że manifestacja "Solidarni z Ukrainą" jest poświęcona również tym, którzy zostawili swoje życie w walce oraz z myślą o duszach tych niewinnych aniołów, dzieci, kobiet, cywilów, których dotknęła ręka wroga, ręka terrorystów i zabójców.

Pamięć zabitych zebrani uczcili minutą ciszy, odśpiewali także hymn Ukrainy. Wiele osób przyniosło ze sobą transparenty z antywojennymi hasłami, a także ukraińskie flagi. Manifestację zakończył przemarsz ulicami Szczecina.

Kraków - marsz solidarnościowy

O pokój zaapelowali młodzi Polacy i Ukraińcy, którzy w piątek przeszli ulicami Krakowa w marszu solidarnościowym. Przed konsulatem Rosji zapalili zaś znicze ku pamięci wszystkich ofiar wojny.

Marsz wiódł z Wawelu na Rynek Główny, a następnie na plac Biskupi, gdzie znajduje się zarówno skwer Wolnej Ukrainy, jak i siedziba konsulatu Rosji. Brały w nim udział tłumy.

Na Rynku Głównym uczestnicy zgromadzenia zaapelowali o pokój. - Ukraina jest w Europie - podkreślił konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski, przemawiając przy budynku ratusza. Dziękował Polsce za wsparcie dla narodu ukraińskiego. Podczas zgromadzenia śpiewane były ukraińskie pieśni. Skandowano "Chwała Ukraina, chwała Polska", "Razem ku wolności".

Uczestnicy marszu postawili płonące znicze przed rosyjskim konsulatem na placu Biskupim. - Jesteśmy tu po to, aby uczcić pamięć poległych, zamordowanych - brzmiał głos z megafonu.

Gdańsk - Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą

W "Europejskim Wiecu Solidarności z Ukrainą", który odbył się w piątek wieczorem w Gdańsku, wzięło udział około 700 osób. Na początku wiecu odśpiewano polski i ukraiński hymn.

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz w liście do zgromadzonych podziękował mieszkańcom Pomorza i pomorskim samorządowcom za pomoc udzielaną jego rodakom. "Polacy zanim otrząsnęli się z szoku, już otworzyli szeroko swoje serca i domy dla Ukraińców" - napisał.

W trakcie wiecu przemawiali również między innymi prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wystąpił też ukraiński raper Skofka oraz Chóry Opery Bałtyckiej i Music Everywhere.

Płock - Kwadrans Milczenia

W Płocku rocznicę agresji Rosji na Ukrainę uczczono Kwadransem Milczenia.

W wiecu, który odbył się w parku na Pl. Obrońców Warszawy, uczestniczyło około 150 osób. W większości byli to uchodźcy z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci. Zebrani, którzy mieli ze sobą ukraińskie flagi i niebiesko-żółte parasolki, zapalili znicze wokół fontanny w centralnej części parku, a następnie przez kwadrans stali w ciszy.

Dwóch mężczyzn przyniosło portrety prezydenta Rosji ucharakteryzowanego na Adolfa Hitlera z napisem "Stop Putin". Na koniec wiecu uczestnicy odśpiewali hymn Ukrainy.

Najtrudniejsze dla prezydenta Andrzeja Dudy momenty wojny w Ukrainie 

Wrocław - wybrzmiały hymny Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej

Wrocławskie uroczystości w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie rozpoczęły się na Placu Gołębim w Rynku, gdzie wybrzmiały hymny Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej, a ofiary wojny uczczono minutą ciszy.

Manifestacje wsparcia dla Ukrainy w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji
Manifestacje wsparcia dla Ukrainy w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji TVN24

Następnie na ulicy Świdnickiej otwarto wystawę fotograficzną "Jutro obudzimy się o jeden dzień bliżej od naszego zwycięstwa". Później zebrani przeszli na plac Wolności. Tam odbył się wiec poświęcony rocznicy bohaterskiego oporu narodu ukraińskiego i modlitwa za zmarłych. W obchodach wziął udział między innymi konsul Ukrainy oraz przedstawiciele rządu i samorządu. Uroczystości zwieńczył koncert ku pamięci ofiar w Narodowym Forum Muzyki.

Opole - hasła antywojenne i antyrosyjskie

Kilkaset osób przybyło w piątek wieczorem na Plac Wolności w Opolu, by zamanifestować swoje poparcie dla broniących się przed agresją Rosjan Ukraińców. Dużo osób przyniosło flagi w barwach Ukrainy, nie zabrakło haseł antywojennych i antyrosyjskich. Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta Opola.

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur partii - poinformował rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek. Dodał, że podjęto taką decyzję "wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych". Onet napisał, że europoseł znęcał się nad swoją partnerką.

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

Źródło:
Onet, Rzeczpospolita, PAP

Mężczyzna oskarżony w Wielkiej Brytanii o szpiegostwo na rzecz Hongkongu, został znaleziony martwy w parku - poinformowała we wtorek brytyjska policja. Matthew Trickett został aresztowany na początku miesiąca wraz z dwoma innymi mężczyznami w ramach tego samego śledztwa. Wszyscy zostali zwolnieni za kaucją, ale mieli w tym tygodniu stawić się na rozprawie.

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Źródło:
PAP

W jednym z pokoi hotelowych w Buenos Aires doszło do wstrząsającej zbrodni. Wrzucony tam koktajl Mołotowa spowodował, że ciała czterech lokatorek stanęły w płomieniach. Przeżyła tylko jedna. - Zostały podpalone za to, że były lesbijkami - nie mają wątpliwości aktywiści. W geście sprzeciwu w stolicy Argentyny odbyły się demonstracje. Tymczasem prezydent Javier Milei odmawia przyznania, że w kraju dochodzi do przemocy ze względu na orientację seksualną. Komentatorzy twierdzą, że po objęciu przez niego urzędu rozpoczął się proces podważania wartości, którymi dotąd kierowała się Argentyna.

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Źródło:
El Pais

We wtorek samolot z Londynu do Singapuru miał bardzo silne turbulencje. Dzafran Azmir, 28-letni student, który był na pokładzie, powiedział agencji Reutera, że samolot "zaczął nagle przechylać się i drżeć". Dodał, że "wszyscy pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wbici w sufit". Allison Barker, której syn był na pokładzie, powiedziała BBC, że czas, w którym czekała na wieści o samolocie to były "najdłuższe dwie godziny w jej życiu".

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Burze z gradem przeszły w poniedziałek nad północną Holandią. Zjawiskom towarzyszyły ulewy, które spowodowały poważne podtopienia. W niektórych wioskach opady były tak intensywne, że woda i grad wdzierały się do budynków przez system kanalizacji.

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Źródło:
Reuters, rtl.nl, Hart van Nederland

Dyrektor miejskiego szpitala Żeromskiego w Krakowie Lech Kucharski kupił w marcu odchodzącemu wtedy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu cygara, a wydatek pokrył z kasy zarządzanej przez niego placówki. Gdy o sprawę spytał dziennikarz, dyrektor wpłacił na rzecz szpitala darowiznę, co dla urzędników kończy sprawę.

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie w 2025 roku z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Źródło:
PAP

- Pomówienia ze strony prezesa PiS mnie zaskoczyły - przyznał europoseł Krzysztof Jurgiel, który został zawieszony w prawach członka partii. Zapowiedział, że rozważy pozew wobec Jarosława Kaczyńskiego, jeśli nic się nie zmieni w ocenie prezesa. - Jeśli ktoś pomówił, to powinien przedstawić dowody - zauważył Jurgiel. Według niego w województwie podlaskim błędy popełniał Jacek Sasin. Były wicepremier odniósł się do tych zarzutów. - Rozumiem, że dzisiaj Krzysztof Jurgiel próbuje oskarżać wszystkich, tylko jakby nie widzi jakiegoś problemu ze sobą - powiedział w rozmowie z TVN24.

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
polsatnews.pl, tvn24.pl

Na 51. piętrze wieżowca Sky Tower we Wrocławiu włączył się alarm z powodu zadymienia. Z budynku ewakuowano tysiąc osób, na miejscu pracują strażacy.

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Źródło:
PAP/tvn24.pl

- Komisja do spraw zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich jest niezbędna - podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy, kandydujący do europarlamentu. Stwierdził, że komisja powołana za czasów rządu PiS-u była "prawnym Frankensteinem". Zdaniem innego kandydata, obecnego europosła PiS Adama Bielana premier Donald Tusk "nie jest dobrą osobą, żeby kogokolwiek rozliczać z wpływów rosyjskich".

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Źródło:
TVN24

Rosyjska Flota Czarnomorska straciła ostatni okręt przenoszący pociski manewrujące. Zniszczenie małego okrętu rakietowego Cyklon potwierdził we wtorek Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja ustala okoliczności zdarzenia na warszawskich Bielanach, gdzie znaleziono we wtorek rannego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, a w sprawie zatrzymano jedną osobę.

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Hiszpania ogłosiła obniżenie rangi stosunków z Argentyną i odwołała swoją ambasadorkę w Buenos Aires. To reakcja na słowa prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który w niedzielę w Madrycie nazwał żonę hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, Begonę Gomez, "skorumpowaną".

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Źródło:
PAP

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl