Generał Hodges: Krym można wyzwolić do końca lata, Donbas później

Źródło:
TVN24
Generał Hodges: najważniejsze dla Ukrainy jest odzyskanie Krymu, może to zrobić do końca lata
Generał Hodges: najważniejsze dla Ukrainy jest odzyskanie Krymu, może to zrobić do końca lata
TVN24
Generał Hodges: najważniejsze dla Ukrainy jest odzyskanie Krymu, może to zrobić do końca lataTVN24

Generał Ben Hodges, były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "Ukraina nigdy nie będzie bezpieczna, nigdy nie będzie w stanie odbudować gospodarki tak długo, jak Rosja okupuje Krym". - To będzie długa wojna, jeśli nie dostarczymy Ukrainie wszystkiego tego, czego potrzebuje - powiedział. - Jeśli chcemy, żeby Ukraina wygrała, to może wygrać nawet w tym roku. Krym można wyzwolić do końca lata, Donbas później - ocenił.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

W Monachium odbywa się 59. Konferencja Bezpieczeństwa. Przebywający tam generał Ben Hodges, były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie, mówiąc w "Faktach po Faktach" w TVN24 o obecnej sytuacji na Ukrainie, stwierdził, że tego, co teraz prezentują na polu walki Rosjanie nazwałby nie ofensywą, a "brakiem ofensywy". - To, co widzimy, to większe masy ludzi, ale to nic dynamicznego, nic co wygląda na przytłaczające, przeważające siły wroga - ocenił.

- To, co widzimy dzisiaj prawdopodobnie osiągnie swoją kulminację gdzieś w okolicach kwietnia. Nie sądzę, że Rosja jest w stanie utrzymać to, co robi w tej chwili. To nie przynosi skutków, a Sztab Generalny Ukrainy robi świetną robotę, zachowując możliwości operacyjne, bojowe, których potrzebują, na decydującą chwilę - mówił dalej. Dodał też, że "Ukraińcy uczą się wykorzystywać najszybciej na świecie nowoczesne technologie".

Generał Hodges: Krym to decydująca część tej wojny

Jednocześnie generał Hodges mówił, że "najważniejszą rzeczą, która teraz musi się wydarzyć to to, żebyśmy skupili się na Krymie". - Krym to decydująca część tej wojny. Ukraina nigdy nie będzie bezpieczna, nigdy nie będzie w stanie odbudować gospodarki tak długo, jak Rosja okupuje Krym - stwierdził dalej rozmówca "Faktów po Faktach". Dodał, że "kluczem jest odizolować i wyzwolić Krym".

- To będzie długa wojna, jeśli nie dostarczymy Ukrainie wszystkiego tego, czego potrzebuje - powiedział.

Wiceprezydent USA w Monachium: Rosja jest osłabiona, a Sojusz silniejszy niż kiedykolwiek

Generał Hodges: Krym można wyzwolić do końca lata, Donbas później

Zdaniem generała Hodgesa ta wojna "nie skończy się tylko wtedy, jeśli Zachód straci wolę wspierania Ukrainy". - Ta wojna może się skończyć nawet w tym roku, jeśli Waszyngton, Berlin, Paryż, Londyn, Warszawa, wszyscy powiedzą "chcemy, by Ukraina wygrała" i wtedy zaczną dostarczać Ukrainie rzeczy, których potrzebuje - podkreślił.

- Jeśli chcemy, żeby Ukraina wygrała, to może wygrać nawet w tym roku. Krym można wyzwolić do końca lata, Donbas później, ale Krym ma wartość strategiczną - dodał były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie.

Generał Hodges: Rosja nie ma spójnej struktury dowodzenia

Generał Hodges skomentował także stan rosyjskiej armii i jej zdolności bojowe.

Podkreślił, że Rosja najechała na Ukrainę niemal dekadę temu i do tej pory nie udało im się opanować Bachmutu. - Rosja toczy tę wojnę od dziewięciu lat. Pamiętajmy, że ta wojna zaczęła się dziewięć lat temu. I do tej pory nie udało im się zdobyć Bachmutu. Ich siły powietrzne nie zniszczyły ani jednego pociągu, który przewozi sprzęt z Polski na Ukrainę. Nie mają takich zdolności bojowych - powiedział.

Dodał także, że "Rosja nigdy nie była w stanie wymyślić takiej struktury dowodzenia, która jest spójna, integruje wszystkie zasoby lądowe, morskie i powietrzne". - Od dziewięciu lat nie mieli spójnej struktury dowodzenia - zwracał uwagę. - Nawet po roku tej "operacji specjalnej" nie mają spójnej zintegrowanej struktury dowodzenia, nie mają spójnych sił zbrojnych. Dlatego właśnie mamy Grupę Wagnera, która walczy w jednym miejscu, mamy bojowników czeczeńskich, którzy walczą w innym miejscu. Mamy regularną armię, która jest przeładowana poborowymi. (Oni) nienawidzą się wzajemnie, nie pomagają sobie. Jest to niespójne - kontynuował generał Hodges.

Generał Hodges: jestem pod głębokim wrażeniem tego, co Polska robi przez ostatnie kilka lat

Rozmówca "Faktów po Faktach" mówił także o znaczeniu potencjału obronnego Polski na arenie międzynarodowej w związku z rosyjską inwazją. 

- Jestem pod głębokim wrażeniem tego, co Polska robi przez ostatnie kilka lat - przyznał.

Dodał, że "Polska samą siebie uczynił tak silną i tak ważnym elementem Sojuszu Północnoatlantyckiego". Wskazywał tu także na zdolności samoobrony naszego kraju. - Modernizacja sił zbrojnych, bardzo wymagające manewry wojskowe, wysoko wykwalifikowani oficerowie, kadra podoficerska - wyliczał. Stwierdził też, że "Polacy mogą być dumni z tego, co robi ministerstwo obrony, co robią siły zbrojne".

Generał Hodges: musimy martwić się o zabezpieczenie ludności cywilnej

Generał Hodges mówił także o największych wyzwaniach stojących przed NATO. Według niego problemem jest zapewnienie skutecznej obrony przeciwrakietowej.

- Rosjanie wykorzystują pociski warte miliony dolarów przeciwko jakimś blokom mieszkalnym. Kiedy byłem dowódcą bałem się, czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć lotniska, porty. Teraz widzę, że myliłem się. Musimy martwić się o zabezpieczenie ludności cywilnej. Musimy przemyśleć nasze zdolności obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej. Musimy produkować więcej amunicji - mówił. 

Jednocześnie generał Hodges ocenił, że "najsłabszym ogniwem" Sojuszu Północnoatlantyckiego jest "nasza niemożność wypowiedzenia słów 'chcemy, żeby Ukraina zwyciężyła'". - Mówimy o Krymie, że to może być "czerwona linia", że Ukraina powinna zasiąść do stołu negocjacyjnego, że powinna Rosji coś dać, żeby zatrzymać walki. To, że poważni ludzie nawet się nad tym zastanawiają, to jest dla mnie bardzo niepokojące - ocenił generał. 

Autorka/Autor:mjz / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Były już próby zamachu na Władimira Putina, ale - jak widać - do tej pory się nie powiodły - ujawnił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Więcej szczegółów w tej sprawie nie przekazał.

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Źródło:
PAP, Agienstwo

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 o poranku nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Burze wygasły na kilka godzin, ale po południu znowu zaczęło grzmieć. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Gazie. Jego celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif - poinformowało w sobotę izraelskie radio wojskowe. Doniesienia te potwierdziła izraelska armia. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych.

Izraelski atak na przywódcę Hamasu. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Izraelski atak na przywódcę Hamasu. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Źródło:
Reuters

Pożar hal firmy działającej w Malcu nieopodal Oświęcimia został opanowany - poinformowali strażacy. Dwie hale uległy zniszczeniu, trzecią udało się uratować. 99 pracowników zdążyło się ewakuować, nikt nie został ranny. Na miejscu panuje duże zadymienie. Służby prasowe wojewody małopolskiego przekazały apel straży o nieotwieranie okien w okolicy i niezbliżanie się do miejsca pożaru.

Duży pożar hal. "Zniszczenia są niemałe"

Duży pożar hal. "Zniszczenia są niemałe"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Pięciu prokuratorów pracuje na miejscu katastrofy lotniczej, do której doszło w piątek w Gdyni. Prowadzone są oględziny terenu lotniska. Na razie nie postawiono żadnych hipotez, w jaki sposób doszło do zdarzenia.

Prokuratorzy na miejscu katastrofy. "Zostały odnalezione i zabezpieczone skrzynki samolotu"

Prokuratorzy na miejscu katastrofy. "Zostały odnalezione i zabezpieczone skrzynki samolotu"

Źródło:
TVN24, PAP

33-letni obywatel Czech wpadł samochodem do rowu i uderzył w przepust. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Szalejów Górny. Mężczyzny nie udało się uratować. Na miejscu są utrudnienia, ruch odbywa się wahadłowo.

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Skrzynka (woj. wielkopolskie) część budynku gospodarczego zawaliła się na mężczyznę. Pomimo próby reanimacji nie udało się go uratować.

Zawalił się budynek, jedna osoba nie żyje

Zawalił się budynek, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W Opocznie świadek zauważył mężczyznę, który płonął na jednej z ulic. Po chwili ugasił jego ubrania i zadzwonił na służby. Poszkodowany z ranami oparzeniowymi śmigłowcem LPR trafił do szpitala w Warszawie.

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami na południu i południowym wschodzie Polski W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Ratownicy kontynuują akcję poszukiwania górnika zaginionego na poziomie 1150 m w kopalni Rydułtowy. Nocą z piątku na sobotę zdołali odgarnąć około 20 proc. planowanej długości wyrobiska ratunkowego poprzez ręczne wybieranie zalegającego urobku - przekazało w sobotę biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej.

Ratownicy próbują dotrzeć do górnika. Ręcznie odgarnęli 20 procent wyrobiska

Ratownicy próbują dotrzeć do górnika. Ręcznie odgarnęli 20 procent wyrobiska

Źródło:
PAP, tvn24

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi horror "Kod zła" z Nicolasem Cage'em. Prowadząca program wspomniała o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl