Ukraiński wywiad: Rosja skoncentrowała setki samolotów i śmigłowców na zachodzie kraju

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Sobota jest 360. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) poinformował, cytowany przez Kyiv Post, że Rosja zgromadziła 450 samolotów i 300 śmigłowców w bazach wojskowych na zachodzie państwa, około 200 km od granicy z Ukrainą. Przedstawiciel HUR uważa, że zmasowany atak na Kijów jest mało prawdopodobny. Według niego skoncentrowane maszyny rosyjskie wojsko może wykorzystać do działań, mających na celu zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego do końca marca. Sprzęt znajduje się poza zasięgiem ukraińskich systemów HIMARS. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:14
  • 4:42

    Prezydent Łotwy Egils Levits powiedział podczas dyskusji panelowej w ramach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że agresja Rosji na Ukrainę to ideologiczna wojna imperialna, którą można sobie wyobrazić w XIX wieku, ale dla której nie może być miejsca w XXI wieku.

    Ta wojna jest ideologiczna. Putin wskrzesił starą imperialistyczną, kolonialną i rasistowską ideologię z XIX wieku, kiedy najazdy na inne kraje i próby ich podboju były akceptowalne. Ale w XXI wieku wygląda to dziwnie. Państwa europejskie stosunkowo łatwo z niej zrezygnowały w połowie ubiegłego stulecia. Teraz widzimy, że Rosji bardzo trudno jest porzucić taką ideologię – powiedział łotewski przywódca.

    Jego zdaniem agresja Rosji zależy nie tylko od Putina, bowiem duża część rosyjskiego społeczeństwa popiera taką ideologię.

    - Dlatego demokratyczny świat musi zrozumieć, że Rosja jeszcze długo pozostanie państwem agresywnym. Społeczeństwo rosyjskie będzie mogło porzucić taką ideologię dopiero po przemyśleniu swojej przeszłości, uświadomieniu sobie tego, co zrobiło i pokucie. A ten proces może trwać bardzo długo - ocenił Levits.

    Według prezydenta Łotwy w tej sytuacji jedyną obroną jest odstraszanie Rosji przez niezawodne zdolności obronne.

    - To jest droga do pokoju. W naszych warunkach obrona narodowa to obrona zbiorowa. Razem my wszyscy, 30 (a wkrótce - 32) krajów NATO, jesteśmy znacznie silniejsi niż Rosja. To jest podstawa naszego bezpieczeństwa w Europie i na obszarze północnoatlantyckim – przekonywał.

  • 4:15

    Według szacunków dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhija Najewa, rosyjskie wojska stacjonujące obecnie na terytorium Białorusi nie wystarczą do przeprowadzenia lądowego ataku na północne regiony Ukrainy.

    Odnosząc się do prawdopodobnego zagrożenia militarnego na północy Ukrainy, Najew oświadczył, że "te siły nie wystarczą w tej chwili do przeprowadzenia ofensywy lądowej, ale to, co może się wydarzyć w przyszłości, zależy od intencji wroga".

  • 4:02

    Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w sobotę, że przedstawiciele amerykańskiej administracji rozmawiali z Elonem Muskiem na temat wykorzystania satelitarnego internetu Starlink na Ukrainie.

    Firma SpaceX na początku lutego przekazała, że zostały podjęte kroki, które mają uniemożliwić ukraińskim wojskom korzystanie z usługi Starlink do kontrolowania dronów w regionie podczas wojny kraju z Rosją.

    Blinken, zapytany podczas wywiadu dla NBC News, czy Stany Zjednoczone poprosiły Elona Muska, żeby nie ograniczał on wykorzystania możliwości Starlink przez ukraińskie wojsko odpowiedział: Cóż, nie mogę podzielić się żadnymi informacjami. Mogę jedynie przekazać, że rozmowy faktycznie się odbyły.

  • 3:57

    Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla "Journal du Dimanche", "Le Figaro" i "France Inter", że chce "pokonania" Rosji przez Ukrainę, ostrzegł jednak tych, którzy chcą "przede wszystkim zmiażdżenia Rosji".

    - Chcę, żeby Rosja została pokonana na Ukrainie i żeby Ukraina była w stanie obronić się, ale jestem przekonany, że ostatecznie to wszystko nie zakończy się w sferze militarnej – powiedział francuski prezydent.

  • 1:04

    W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE mają omawiać kwestię wspólnego dostarczania pocisków arytleryjskich.


    - Nadszedł czas, aby przyspieszyć produkcję i zwiększyć skalę produkcji znormalizowanych produktów, których Ukraina desperacko potrzebuje – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

  • 22:52

    Będziemy utrzymywać nasze stosunki gospodarcze z Rosją i to samo radzimy całemu światu zachodniemu, bo bez stosunków nie będzie ani zawieszenia broni, ani negocjacji pokojowych - oświadczył w Budapeszcie premier Węgier Viktor Orban w swoim dorocznym przemówieniu.

  • 21:50

    Blisko dwie trzecie Niemców (64 proc.) wypowiedziało się przeciwko dostarczeniu Ukrainie myśliwców. Najwięcej przeciwników tej opcji - jak poinformowała agencja dpa - jest wśród zwolenników prawicowo-populistycznej AfD i lewicy.

  • 21:33

    Rosja jest jak wirus, powinna być odizolowana i wysłana na kwarantannę - oświadczył Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. - Wkrótce zobaczymy 10. pakiet sankcji (UE), dziękujemy naszym partnerom za aktywność w polityce sankcyjnej. Ale jeśli Rosja ma jeszcze ekonomiczną możliwość, by kontynuować wojnę, to znaczy, że sankcje gdzieś nie działają - podkreślił Stefanczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Trzeba przeanalizować, gdzie nie działają sankcje i wyciągnąć z tego wnioski - dodał.

  • 20:50

    Każdy rosyjski atak na ukraińską ziemię będzie miał konkretne skutki prawne - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dotyczy to rosyjskiej agresji trwającej od 2014 roku - dodał.

    Szef ukraińskiego państwa poinformował na wyemitowanym wieczorem nagraniu, że w minionym tygodniu strona ukraińska otrzymała "silne sygnały" od partnerów i osiągnęła z nimi konkretne uzgodnienia w sprawie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za agresję i terror przeciwko ukraińskiemu państwu i narodowi.

    - Każdy rosyjski atak na Charków i obwód (charkowski - red.), na obwód sumski i doniecki, na Chmielnicki, Nikopol i na każdy zakątek naszej Ukrainy będzie miał dla państwa-terrorysty konkretne skutki prawne - zapowiedział Zełenski.

    - Dotyczy to nie tylko tego zła, które Rosja wyrządziła od 24 lutego, lecz od 2014 roku. Wszystko pamiętamy. Pamiętamy Iłowajsk, pamiętamy donieckie lotnisko, pamiętamy walki o Debalcewe i każdy atak przeciwko naszemu narodowi - kontynuował szef państwa.

    - Musimy przywrócić sprawiedliwość. Zrobimy to. Zrobimy to razem z całym światem - oznajmił Zełenski.

    38 tys. wyświetleń · 7,2 tys. reakcji | This week, we received strong signals from our partners, and concrete agreements regarding the inevitability of holding Russia accountable for... | By Володимир Зеленський | Facebook

    This week, we received strong signals from our partners, and concrete agreements regarding the inevitability of holding Russia accountable for...

  • 20:43

    Producent czołgów Krauss-Maffei Wegmann (KMW) nie widzi przeszkód dla szybkiego zwiększenia produkcji. - Brakuje nam tylko konkretnych zamówień - oświadczył szef KMW Ralf Ketzel.

    Jak podkreśla portal dziennika "Merkur", prawie rok po rozpoczęciu przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie, możliwości zachodnich firm zbrojeniowych są jednym z przedmiotów dyskusji na trwającej od piątku Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC).

    Monachijska firma zbrojeniowa Krauss-Maffei Wegmann (KMW) nie widzi żadnych przeszkód ze strony przemysłu dla znacznego zwiększenia produkcji. - Jesteśmy w stałym kontakcie z wszystkimi podwykonawcami, jeśli chodzi o możliwie tempo produkcji - potwierdził Ketzel. - Do tej pory nikt nie dał nam sygnału, że byłoby to możliwe. Brakuje nam wyłącznie jasnego konsensusu politycznego - podkreślił.

    "W niemieckim przemyśle zbrojeniowym narasta ostatnio niezadowolenie z powodu słabej realizacji "punktu zwrotnego", zapowiedzianego przez kanclerza Olafa Scholza. Z wyjątkiem wartego prawie dziesięciu miliardów euro zamówienia na myśliwiec F-35, federalne Ministerstwo Obrony nie złożyło dotychczas żadnych znaczących zamówień zbrojeniowych" - zauważył "Merkur".

    KMW jest producentem takich systemów uzbrojenia, jak czołg Leopard 2 i armatohaubica Panzerhaubitze 2000. Zatrudniająca ponad 4 tys. pracowników monachijska firma uważana jest za lidera europejskiego rynku pancernych pojazdów kołowych i gąsienicowych.

    W czasach zimnej wojny KMW produkowało ok. 300 czołgów Leopard rocznie, czyli około jednego czołgu na dzień roboczy. Potem zmienił się model biznesowy, co sprawiło, że rocznie fabrykę opuszcza zaledwie 50 Leopardów, a prawie 50 innych pojazdów trafia do naprawy i konserwacji.

  • 20:33

    Dwa tygodnie na opuszczenie Holandii ma 10 rosyjskich dyplomatów. ponadto Rosja musi od wtorku zamknąć swoje biuro handlowe w Amsterdamie - poinformował holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra. Wyjaśnił on, iż jest to odpowiedź m.in. na to, iż Rosja nie zaprzestaje wysyłania do Niderlandów szpiegów, działających pod przykrywką dyplomatyczną.

    - My tu rządzimy, a nie oni - oświadczył Hoekstra na spotkaniu z dziennikarzami, zorganizowanym na lotnisku w Amsterdamie po swoim powrocie z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

    Minister przekazał, że od wtorku Rosja musi zamknąć swoje biuro handlowe w Amsterdamie, a Haga od poniedziałku zamykają swój konsulat generalny w Petersburgu. Ta ostatnia decyzja jest związana z tym, iż Rosja odmawia wydania wiz nowym holenderskim dyplomatom.

  • 20:11

    ​​

    Atak Rosji na Ukrainę. Jak świat zachodni pomaga Ukrainie? Generał Ben Hodges komentuje

    ​​

  • 19:43

    Gen. Hodges: jeśli Zachód nie utrzyma jedności, zagrozi to porządkowi międzynarodowi, także zdolności odstraszania Zachodu, również wobec Chin.

  • 19:42

    Gen. Hodges: to, że Rosja nie jest w stanie produkować własnych dronów, tylko pozyskuje je z Iranu, świadczy o stanie rosyjskiego przemysłu oraz skuteczności sankcji.

  • 19:39

    Gen. Hodges: musimy jako Zachód zainwestować większe środki w produkcję amunicji.

  • 19:35

    Gen. Hodges: Rosja nie odniosłaby żadnej korzyści z użycia broni jądrowej. Szanse na jej użycie oceniam na 1 procent.

  • 19:33

    Gen. Hodges: Rosja nie ma jednolitego systemu dowodzenia.

  • 19:32

    Gen. Hodges: Ukraina mogłaby wyzwolić Krym do lata.

  • 19:31

    Gen. Hodges: wojna może się skończyć nawet w tym roku, jeśli Zachód będzie dostarczał Ukrainie tego, co ona potrzebuje.

  • 19:30

    Gen. Hodges: szkolenie obsługi F-16 potrwałoby około 4-6 miesięcy.

  • 19:28

    Gen. Hodges: Krym to decydująca część tej wojny. Ukraina nie odbuduje swojej gospodarki, dopóki Rosja okupuje Krym.

  • 19:27

    Generał Ben Hodges, były dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie w TVN24: rosyjskie działania nie przynosza skutków, a sztab Ukrainy robi świetną robotę.

  • 19:02

    Niemcy będą pomagać Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba. Ukraina musi wygrać te wojnę - oświadczył na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

    Wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, premierem Norwegii Jonasem Gahr Storem i amerykańską senator Jeanne Shaheen uczestniczył on w panelu poświęconym wzmacnianiu odporności północno-wschodniej Europy.

    - Niemcy znajdują się wśród liderów państw wspierających Ukrainę. Zapewniłem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Niemcy będą pomagać Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba - powiedział niemiecki minister. - Ukraina musi wygrać te wojnę - dodał.

    - Nie wiemy jednak, jak długo potrwa konieczność niesienia Ukrainie pomocy, dlatego stale musimy wzmacniać nasz przemysł zbrojeniowy, produkować amunicję, dyskutować o jej wspólnym zakupie. Tak szybko, jak to możliwe - zaznaczył Pistorius.

    Prezydent Łotwy przypomniał, że "Putin wskrzesił ideologię z XIX wieku, gdzie normalne było najeżdżanie innych państw. Niektórzy na Zachodnie stracili dzięki temu iluzje, że Rosję można zmienić przez handel i współpracę". - Odstraszanie działa jedynie przez wzmacnianie zdolności obronnych - to jedyne słuszne założenie i to właśnie teraz w NATO robimy - wskazał Levits.

    Polityk, odpowiadając na pytanie o ocenę postawy Berlina wobec wojny przeciwko Ukrainie, powiedział, że "z perspektywy historycznej Niemcy dokonały poważnego zwrotu od polityki pacyfizmu w kierunku polityki realistycznej". - Bardzo się z tego powodu cieszę - przyznał.

    Mówiąc o wzmacnianiu zdolności obronnych i odporności państw NATO, premier Store zaznaczył, że "odporność to nie tylko broń, ale pewna mentalność i wartości". - W Norwegii działa komisja, która pracuje nad ocenią odporności naszego społeczeństwa i cywili - powiedział norweski premier.

    Shaheen ostrzegła z kolei, że "na to, co dzieje się na Ukrainie, patrzą również Chiny, Iran, Korea Północna". Przyglądają się temu, czy Zachód pozostanie zjednoczony i na tej podstawie będą podejmować swoje kolejne decyzje".

  • 18:45

    Rosja zgromadziła 450 samolotów i 300 śmigłowców w bazach wojskowych na zachodzie państwa, około 200 km od granicy z Ukrainą - poinformował Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez Kyiv Post.

    Przedstawiciel HUR uważa, że zmasowany atak na Kijów jest mało prawdopodobny. Według niego skoncentrowane maszyny rosyjskie wojsko może wykorzystać do działań, mających na celu zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego do końca marca.

    Zgodnie z danymi ukraińskiego wywiadu Rosja zgromadziła ok. 450 samolotów lotnictwa taktycznego i ok. 300 śmigłowców (połowa z nich, to śmigłowce szturmowe).

    Maszyny skoncentrowano w odległości mniejszej niż 200 km od granicy z Ukrainą. Jusow zaznacza, że obiekty znajdujące się w tej odległości są poza zasięgiem potencjalnych ukraińskich uderzeń z systemów artylerii rakietowej HIMARS.

  • 18:37

    Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym telewizji France 24 wyraził zadowolenie z faktu, że Niemcy ostatecznie zdecydowały się wysłać czołgi Leopard na pomoc Ukrainie. - W chwili obecnej próbujemy przekonać inne kraje, takie jak Norwegia czy Finlandia, aby również stały się częścią tej koalicji - stwierdził. - Polska dostarczy najwięcej czołgów Ukrainie spośród wszystkich krajów na świecie - zaznaczył.

    W sprawie dostaw samolotów bojowych Ukrainie szef polskiego rządu zauważył, że Polska przygotowuje się do przekazania MiG-ów, ale tylko jako członek większej koalicji. - Dysproporcja pomiędzy Rosją a Ukrainą w samolotach bojowych jest na tyle ogromna, że Kijów potrzebuje wsparcia w tym zakresie - podkreślił Morawiecki.

    - Byłem prawdopodobnie pierwszym premierem w Europie, który wzywał do zajęcia rosyjskich aktywów - zaznaczył premier. - Jest coraz więcej głosów za takim rozwiązaniem - dodał.

    Morawiecki zauważył, że w ten sposób Rosja poniosłaby bezpośrednie konsekwencje agresji. Chodzi o 400 mld euro, które "powinniśmy wykorzystać zarówno do odbudowy Ukrainy, w tym infrastruktury energetycznej, jak też do zmniejszenia rachunków za energię w Europie, ponieważ są one bezpośrednią konsekwencją działań Kremla" - dodał.

    - Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce we wtorek i w środę będzie zarówno symboliczna, ale też bardzo konkretna, między innymi w kontekście pomocy Ukrainie - zaznaczył Morawiecki.

    - Mam nadzieję, że prezydent Wołodymyr Zełenski będzie z nami - stwierdził premier polskiego rządu. - Wierzymy, że Ukraina wygra tę wojnę - dodał.

  • 18:30

    Ukraina walczy z rosyjską agresją nie tylko o swoją niepodległość, ale również o naszą wolność i bezpieczeństwo - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, uczestniczący w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w wywiadzie dla telewizji France 24.

    - Wojna na Ukrainie jest pewnego rodzaju punktem zwrotnym nie tylko w dziejach Europy, ale również całego świata - zaznaczył Morawiecki.

    Premier stwierdził, że zagrożenie rosyjskie dla Polski i innych krajów regionu jest bardzo wysokie. - Kreml przywołał najgorsze demony XX-wiecznego imperializmu, kolonializmu i nacjonalizmu - powiedział. - To są właśnie podstawy ruskiego miru, jak go nazywa Kreml - dodał.

    Rosjanie stosują wiele widocznych prowokacji, jak loty w pobliży polskiej granicy, ale równie niebezpieczna jest zakrojona na szeroką skalę rosyjska propaganda - podkreślił Morawiecki. - Dla Francuzów, Hiszpanów czy Niemców trudno wyobrazić sobie, jak bardzo jest ona efektywna - zauważył.

    - Rosja dużo inwestuje w fake newsy, social media i propagandę. To jest również broń we współczesnym świecie - powiedział polski premier.

  • 17:24

    Monachium. Konferencja Bezpieczeństwa. Antony Blinken: USA formalnie ustaliły, że Rosja na Ukrainie dopuściła się zbrodni przeciwko ludzkości. Kamala Harris komentuje

  • 17:02

    Monachium. Konferencja Bezpieczeństwa. Antony Blinken, Annalena Baerbock i Dmytro Kułeba o Rosji i sytuacji na Ukrainie

  • 16:43

    Gdybyśmy nie wspierali Ukrainy, miejsca rosyjskich zbrodni, takie jak Bucza czy Mariupol, byłyby w całej Ukrainie - oświadczyła na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

    Szefowa niemieckiej dyplomacji zaznaczyła, że dzięki pomocy dla Ukrainy udało się uratować miliony ludzkich istnień. Zapewniła, że wsparcie będzie trwało, dopóki Rosja nie przestanie atakować Ukrainy.

    Gdyby nie zapadła decyzja o pomocy Ukrainie, miejsca zbrodni, takie jak podkijowska Bucza czy Mariupol nad Morzem Azowskim, byłyby na terytorium całej Ukrainy - ostrzegła, występując podczas panelu poświęconego Ukrainie wraz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą.

    Rosja ma zakończyć bombardowanie Ukrainy i ma wycofać wszystkie swoje siły z ukraińskiego terytorium - oświadczyła Baerbock. Tylko wtedy - jak podkreśliła - można mówić o sprawiedliwym i trwałym pokoju.

  • 16:32

    Ukraiński żołnierz strzela z moździerza w kierunku pozycji rosyjskich w obwodzie donieckim, wschodnia Ukraina

  • 16:12

    Sytuacja na flance na północ od Bachmutu jest bliska krytycznej, a w mieście - "to prawie piekło na ziemi" - powiedział portalowi Suspilne ukraiński żołnierz Wołodymyr Nazarenko. Zapewnił, że Ukraińcy wciąż kontrolują trasę z Kostiantyniwki do Bachmutu.

    "Sytuacja naokoło Bachmutu i w samym mieście, to prawie piekło na ziemi. Sytuacja na flance na północ od Bachmutu jest bardzo bliska krytycznej, chociaż nasze siły zbrojne utrzymują każdy metr naszej ziemi" - powiedział Nazarenko.

    Przekazał, że Rosjanom nie powiódł się zmasowany szturm, którego próbę przed kilkoma dniami podjęli w rejonie, gdzie działają siły 4. brygady Gwardii Narodowej Ukrainy. Nazarenko jest zastępcą dowódcy batalionu Swoboda w składzie tej brygady.

    W mieście - dodał - linia frontu ustabilizowała się. Ataki rosyjskie odpierają tam żołnierze sił zbrojnych Ukrainy.

    Jak opisywał, linia frontu utrzymuje się "bez krytycznych zmian". Zapewnił, że "wróg nie przeciął trasy Kostiantyniwka-Bachmut", która jest szlakiem dostaw dla ukraińskich obrońców miasta. Ukraińcy utrzymują tę trasę i tereny wzdłuż niej w rejonie miejscowości Iwaniwske i Stupoczki, na południowy zachód od Bachmutu.

    Niemniej, trasa z Kostiantyniwki jest pod kontrolą ogniową Rosjan - przyznał Nazarenko. Siły ukraińskie potrzebują "maksymalnego wsparcia" w rejonie miejscowości Krasna Hora, na północ od Bachmutu - dodał.

    Wojska rosyjskie intensywnie szturmują Bachmut i próbują zdobyć to miasto od ponad pół roku. Na tym odcinku frontu zaangażowano siły formacji najemniczej Grupa Wagnera, a w ostatnim czasie przerzucono tam oddziały regularnej rosyjskiej armii, w tym wojska powietrznodesantowe.

  • 15:47

    Ukraińskie ministerstwo obrony przedstawiło informacje dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Z przedstawionych danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła między innymi ponad 142 tysiące żołnierzy (+1010 ostatniej doby), 3303 czołgi (+5), 298 samolotów oraz 2016 dronów (+3).

  • 15:19

    Szef NATO Jens Stoltenberg w Monachium: musimy dać Ukrainie to, czego potrzebuje, aby wygrała

  • 15:11

    Szef MSZ Ukrainy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dostawy broni dla Ukrainy

  • 14:32

    USA - Rosja. Wiceprezydent USA Kamala Harris w Monachium: Rosja popełniła zbrodnie przeciwko ludzkości w Ukrainie, po roku wojny jest osłabiona

  • 13:20

    Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba poinformował, że w Monachium rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych państw G7. "Skoncentrowaliśmy się na wszystkim, co jest potrzebne dla zwycięstwa Ukrainy w 2023 roku. Będą szybkie dostawy broni i nowe sankcje" - napisał minister na Twitterze.

    Dodał następnie: "Rosja musi zdać sobie sprawę, że nie zmęczymy się odpieraniem jej agresji".

  • 12:56

    Dwie osoby zostały ranne w mieście Chmielnicki w centralnej części Ukrainy w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w sobotę rano - powiadomił mer Ołeksandr Symczyszyn. Władze regionalne podały, że uszkodzony został obiekt wojskowy.

    "Według wstępnych danych dwie osoby są ranne, otrzymały pomoc medyczną, ich życie nie jest zagrożone" - napisał mer w komunikacie na serwisie Telegram. Wśród skutków ostrzału wymienił także uszkodzone budynki szkolne, obiekty handlowe i kawiarnie.

    Szef władz obwodowych Serhij Hamalij przekazał, że jedna z rakiet trafiła w obiekt wojskowy w Chmielnickim - podała agencja Interfax-Ukraina.

    Ukraiński operator elektrowni atomowych, koncern Enerhoatom poinformował, że dwa pociski rosyjskie przeleciały niebezpiecznie blisko Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie mikołajewskim. "To kolejny akt terroryzmu nuklearnego ze strony Federacji Rosyjskiej" - oświadczył koncern.

    Naczelnik garnizonu wojskowego w Charkowie Serhij Melnyk poinformował, że do sobotnich ataków Rosjanie użyli pocisków rakietowych typu Kalibr, odpalonych w okolicach Teodozji nad Morzem Czarnym. Dowództwo sił lotniczych Ukrainy poinformowało następnie, że Rosjanie użyli w ostrzale czterech pocisków Kalibr, z których dwa strąciła ukraińska obrona przeciwlotnicza.

  • 11:33

    Nie możemy zgodzić się na to, by Ukraina była strefą buforową. Jeśli chcemy zapewnić trwały pokój w Europie, Ukraina musi być zintegrowana z UE i NATO - mówił premier Mateusz Morawiecki w Monachium.

    Ukraina, Polska, UE. Mateusz Morawiecki w Monachium: konstruujemy koalicję państw gotowych produkować wspólnie amunicję

  • 10:45

    Poranny rosyjski atak rakietowy na Ukrainę w sobotę zakończył się dwoma wybuchami w Chmielnickim w centralnej części Ukrainy oraz eksplozjami w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie kraju – przekazały lokalne władze. Po godzinie alarm przeciwlotniczy odwołano.

    Szef Chmielnickiej Wojskowej Administracji Obwodowej Serhij Hamalij powiadomił o dwóch wybuchach. "Wybuch w Chmielnickim. Pozostańcie w schronach" – napisał w komunikatorze Telegram. "Powtórny wybuch" – dodał w kolejnym wpisie. Hamalij nie ujawnił żadnych szczegółów, związanych z atakiem w jego regionie. Nie ma też wiadomości o ofiarach.

    Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przekazał, że przeciwnik wykorzystał do ataków lotnictwo, operujące nad okupowanymi terytoriami wschodniej Ukrainy. "Przeciwnik wykorzystuje lotnictwo taktyczne, m.in. w przestrzeni (powietrznej) terytoriów okupowanych i odpala stamtąd rakiety" – powiadomił Jermak w Telegramie.

    Naczelnik garnizonu wojskowego w Charkowie Serhij Melnyk poinformował tymczasem, że do sobotnich ataków użyto rakiet typu Kalibr, odpalonych w okolicach Teodozji nad Morzem Czarnym. "Uwaga, z rejonu Teodozji odnotowano odpalenie sześciu rakiet Kalibr" – powiedział, cytowany przez ukraińskie media.

  • 10:05

    Kreml prawdopodobnie włączy elementy białoruskiego przemysłu obronnego do swych działań na rzecz doposażenia armii rosyjskiej w celu wsparcia przedłużającej się wojny z Ukrainą - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Analitycy wskazują, że Alaksandr Łukaszenka oświadczył 17 lutego podczas spotkania z Władimirem Putinem w Moskwie, że przemysł białoruski jest gotów produkować samoloty Su-25 dla armii rosyjskiej. Łukaszenka powiedział także, że państwowe Mińskie Zakłady Samochodowe zaczęły produkować części, by wesprzeć rosyjską fabrykę samochodów ciężarowych KAMAZ. Łukaszenka wyraził też gotowość wsparcia Rosji w produkowaniu elementów elektronicznych, które mogłyby zastąpić utracony w wyniku sankcji import zachodni.

    Tymczasem - zdaniem analityków amerykańskiego ośrodka - dodatkowe Su-25, jak i części do ciężarówek "nie są materiałem zasadniczym dla powodzenia długoterminowego rosyjskiego wysiłku wojennego".

    Jak ocenia ISW, niezależnie od stwierdzeń Łukaszenki Kreml "może zarekwirować fabryki białoruskie i przeorganizować je, by produkowały wyposażenie wojskowe, którego potrzebuje armia rosyjska". Ośrodek zaznacza, że wojska rosyjskie zaczęły wykorzystywać poligony białoruskie i tamtejszych specjalistów do szkolenia zmobilizowanych Rosjan, by nadrobić swoje pogorszone możliwości.

    Samolot szturmowy Su-25

  • 9:00

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił premiera Węgier Viktora Orbana do złożenia wizyty w Kijowie. - Strona ukraińska ma nadzieję, że szef węgierskiego rządu będzie mógł przyjechać - przekazał wiceszef kancelarii Zełenskiego Ihor Żowkwa.


    - Premier Węgier jest zaproszony do Kijowa i mamy nadzieję, że będzie mógł tu być. Znane jest stanowisko Węgier, które mówią, że nie będą udzielać Ukrainie pomocy wojskowej. W dyplomacji najlepszy jest zawsze dialog, rozmowa - powiedział Żowkwa w wywiadzie dla Radia Swoboda, opublikowanym w piątek wieczorem.

    Wołodymyr Zełenski, Viktor Orban i Charles Michel w Brukseli

  • 8:39

    Rosyjskim władzom coraz trudniej jest izolować społeczeństwo od wojny na Ukrainie, a wraz z rosnącą liczbą zmobilizowanych znaczenia nabiera kwestia wsparcia dla nich i ich rodzin - poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, Andriej Turczak, lider rosyjskiej grupy parlamentarnej, która zajmuje się tzw. specjalną operacją wojskową na Ukrainie, oświadczył w czwartek, że grupa przedstawiła raport prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Raport prawdopodobnie dotyczy takich kwestii jak wsparcie socjalne dla osób zmobilizowanych i ich rodzin.



    "Kwestia ta stanie się prawdopodobnie bardziej istotna, jeśli dojdzie do jakiejkolwiek dalszej mobilizacji (czy to jawnej, czy przeprowadzanej po cichu). Putin może odnieść się do tych spraw w swoim orędziu o stanie państwa w dniu 21 lutego 2023 roku. Kremlowi coraz trudniej jest izolować społeczeństwo od wojny na Ukrainie"


    Dodano, że jeden z rosyjskich sondaży z grudnia 2022 r. pokazał, że 52 proc. badanych miało znajomego lub krewnego, który służył w tzw. specjalnej operacji wojskowej - jak w oficjalnej kremlowskiej narracji nazywana jest wojna na Ukrainie.

  • 8:08

    Alarm przeciwlotniczy w części obwodów ogłosiły władze Ukrainy w sobotę rano.

    W Kijowiesyreny zawyły o godzinie 8.30 (7.30 w Polsce). Użytkownicy sieci społecznościowych piszą o możliwych atakach rosyjskich samolotów znad Morza Azowskiego i Czarnego.

    "Dwa nierozpoznane cele opuszczają (przestrzeń powietrzną) obwodu na północnym zachodzie. Lecą w kierunku zachodnim" – napisał w Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. "Potwierdzono jeszcze wystrzały (rakiet) z Morza Czarnego" – dodał w kolejnym wpisie.

    Dzień wcześniej, w piątek, alarmy przeciwlotnicze ogłaszane były w Kijowie trzykrotnie w godzinach popołudniowych.

    Kijów, Ukraina

  • 7:19

    Żołnierz ukraiński podczas patrolu w Bachmucie, 17 lutego. O miasto od miesięcy toczą się ciężkie walki. T

  • 6:35

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 17 lutego 2023

  • 6:01

    Na poligonie w bawarskim Grafenwoehr armia USA zakończyła pięciotygodniowe szkolenie pierwszych 635 ukraińskich żołnierzy w eksploatacji gąsienicowych wozów bojowych Bradley - poinformował w piątek Pentagon.

    Z informacji amerykańskiego resortu obrony wynika, że szkolenie rozpoczęły tam kolejne dwa ukraińskie bataliony, a w najbliższych tygodniach w Grafenwoehr będzie szkoliła się pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy w eksploatacji kołowych transporterów opancerzonych Stryker.

    W ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej USA zgodziły się przekazać Ukrainie m.in. wozy bojowe Bradley i transportery opancerzone Stryker.

    W Grafenwoehr i sąsiednim Vilseck stacjonuje ponad 12 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

  • 4:38

    Ukraiński snajper na pozycji w pobliżu frontu w Bachmucie

  • 3:44

    Biały Dom podał, że wiceprezydent USA Kamala Harris spotkała się w piątek w Monachium z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Głównymi tematami obu rozmów były pomoc dla Ukrainy i wyzwania związane z Chinami.

  • 2:59

    Kwatera Państwowej Służby Granicznej Ukrainy w Bachmucie

  • 2:36

    Biuro premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka przekazało, że szef rządu wezwie w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa do podwojenia wsparcia dla Ukrainy i będzie mówił o skoordynowaniu strategii wojskowej, by wygrała wojnę oraz strategii politycznej, by wygrała pokój.

  • 1:31

    Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przedstawił szacunki dotyczące strat Grupy Wagnera w Ukrainie. Jak mówił, wynoszą ponad 30 tysięcy bojowników, w tym dziewięć tysięcy zabitych. Około połowa z nich straciła życie w ciągu ostatnich 2,5 miesięcy w atakach na Bachmut.

    - Oni traktują swoich rekrutów, z których większość to skazańcy, jak mięso armatnie, wrzucając ich do maszynki do mięsa bez żadnych wątpliwości. Szacujemy obecnie, że Wagner poniósł straty ponad 30 tysięcy ludzi, w tym dziewięć tysięcy zabitych w akcji - powiedział Kirby podczas piątkowego briefingu prasowego w Białym Domu.

    Jak dodał, około połowę ze strat grupy najemniczej, należącej do oligarchy Jewgienija Prigożyna, odnotowano od początku grudnia, zaś 90 procent zabitych podczas grudniowych walk pod Bachmutem stanowili byli więźniowie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: