Arcybiskup i kontrakt na wojskowe śmigłowce. Dziennikarz "Superwizjera" o audycie w MON

Źródło:
TVN24
"Arcybiskup i kontrakt na wojskowe śmigłowce". Maciej Duda o audycie w MON
"Arcybiskup i kontrakt na wojskowe śmigłowce". Maciej Duda o audycie w MONTVN24
wideo 2/4
"Arcybiskup i kontrakt na wojskowe śmigłowce". Maciej Duda o audycie w MONTVN24

Zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej, czy wróci do ujawnionej przez nas kwestii, czyli wpływania na rozstrzygnięcie przetargu na śmigłowce bojowe dla polskiej armii przez przedstawicieli konkurencyjnej firmy zbrojeniowej Leonardo i przedstawicieli Watykanu. Mamy odpowiedź, dosyć ogólnikową, że przygotowują audyt i wszystkie kwestie dotyczące przetargu będą zbadane - mówił w studiu "Superwizjera" TVN dziennikarz Maciej Duda. Jeszcze w 2022 roku wraz z Łukaszem Rucińskim poznali dokumenty, które rzuciły nowe światło na ten przetarg. - Mamy do czynienia z ordynarnym układem korupcyjnym i moim zdaniem już po pierwszej publikacji służby i prokuratura powinny zareagować - komentował na antenie TVN24 były szef CBA Paweł Wojtunik.

W 2012 roku rząd Platformy Obywatelskiej ogłosił przetarg na zakup śmigłowców wielozadaniowych. Do negocjacji weszły trzy firmy: amerykański Sikorsky, produkujący śmigłowce Black Hawk w Mielcu, francuski Airbus z modelem Caracal oraz należące do włoskiego koncernu Leonardo zakłady w Świdniku ze śmigłowcem AW149PL. Ostatecznie wybrano Caracale. Ale kiedy władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość, ich zakup stanął najpierw pod znakiem zapytania, a potem kontrakt został zerwany.

Arcybiskup i kontrakt na wojskowe śmigłowce

W czerwcu 2022 roku dziennikarze "Superwizjera" Maciej Duda i Łukasz Ruciński ujawnili ustalenia w tej sprawie w reportażu "Arcybiskup i kontrakt na wojskowe śmigłowce".

Dziennikarze poznali dokumenty, które rzuciły nowe światło na ten przetarg. Zbadali między innymi wątek roli hierarchy z Watykanu, który pisał w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy. Listy pochodzą od nieżyjącego już arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, który w 2009 roku trafił do Watykanu. Papież Benedykt XVI wyniósł go do godności arcybiskupa i w Stolicy Apostolskiej Zimowski pracował aż do śmierci w 2016 roku.

W listach z lipca 2015 roku arcybiskup działa w imieniu tajemniczego biznesmena z Włoch, który chciał skontaktować się z wybranym miesiąc wcześniej prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie przetargu na śmigłowce bojowe dla polskiej armii. Z treści jasno wynika, że biznesmen Mario Benotti miał reprezentować interesy grupy Leonardo.

OGLĄDAJ REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" ARCYBISKUP I KONTRAKT NA WOJSKOWE ŚMIGŁOWCE W TVN24 GO

W MON audyt dotyczący przetargu na śmigłowce

Reportaż dziennikarzy "Superwizjera" TVN został ponownie wyemitowany w sobotę wieczorem. W studiu "Superwizjera" TVN po emisji reportażu najnowsze informacje w tej sprawie omawiali: współautor Maciej Duda, Anna Gielewska z frontstory.pl, która współpracowała przy tym materiale i były szef CBA Paweł Wojtunik.

- Zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej o to, czy wróci do kwestii, które ujawniliśmy, czyli tego wpływania na rozstrzygnięcie przetargu na śmigłowce bojowe dla polskiej armii przez przedstawicieli konkurencyjnej firmy zbrojeniowej i przedstawicieli Watykanu. Mamy odpowiedź, dosyć ogólnikową, że faktycznie przygotowują audyt i że wszystkie kwestie dotyczące przetargu będą zbadane - powiedział współautor reportażu Maciej Duda.

Dodał, że Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało także, "w że w ciągu 8 lat rządów poprzedników, czyli rządów Zjednoczonej Prawicy, kupiono faktycznie tylko 12 śmigłowców różnego rodzaju dla polskiej armii".

- W międzyczasie, poprzedni minister obrony narodowej pan (Mariusz) Błaszczak, jakby dokonał tego, o czym my opowiadamy w reportażu. W reportażu opowiadamy o tym, że firma zbrojeniowa poprzez zmarłego już arcybiskupa chciała doprowadzić do tego, że powstający rząd zrezygnował z przetargu na śmigłowce Caracal i kupił ich śmigłowce. I faktycznie w 2022 roku minister Błaszczak zapowiedział kupno 32 śmigłowców produkowanych przez firmę Leonardo AW149 - mówił Duda.

CYZTAJ WIĘCEJ: Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców

Anna Gielewska z frontstory.pl mówiła, że "ciekawe sygnały popłynęły też na ostatniej Komisji Obrony Narodowej, gdzie właśnie minister Władysław Kosiniak-Kamysz i całe kierownictwo resortu obrony przedstawiało swoje plany na ten rok". - Jednym z takich planów jest właśnie ten audyt. Swoją kontrolę przetargu na caracale przeprowadzi też Najwyższa Izba Kontroli. Minister Kosiniak-Kamysz powiedział też, że gdyby nie to, że tamten przetarg został przerwany, to już polska armia miałaby 50 śmigłowców, a nie jak odpowiedział resort, 12 - dodała.

Wojtunik: Mamy do czynienia z ordynarnym układem korupcyjnym. Służby i prokuratura powinny zareagować
Wojtunik: Mamy do czynienia z ordynarnym układem korupcyjnym. Służby i prokuratura powinny zareagowaćTVN24

Dziennikarz "Superwizjera": zatrważające, że nie ma żadnego sygnału ze strony służb specjalnych ani prokuratury

Zdaniem Macieja Dudy "to, co to jest zatrważające, to to, że nie ma żadnego sygnału ze strony służb specjalnych ani prokuratury, że zajęły się tą sprawą. Przetarg na Caracale był objęty ochroną antykorupcyjną przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego".

Dodał, że "kiedy Włosi, kiedy arcybiskup z Watykanu, zwraca się do głowy państwa 'panie prezydencie, trzeba coś zrobić z tym przetargiem, bo to nie jest po naszej myśli', to w tym momencie nie reagują służby". - To jest niepojęte - ocenił.

Wojtunik: mamy do czynienia z ordynarnym układem korupcyjnym

- Nie zgadzam się z tym, że ten reportaż opisuje lobbing. Ten reportaż, skądinąd świetny materiał śledczy dla prokuratorów, którzy mam nadzieję, w przyszłości będą badać tę sprawę, opisuje międzynarodowy układ korupcyjny. Ten reportaż opisuje mechanizmy korupcyjne. O lobbingu mówilibyśmy, gdyby jeden czy drugi biznesmen próbował wpływać na kształt prawa, natomiast tutaj mówimy o przestępstwach skodyfikowanych, spenalizowanych i ściganych zarówno w Polsce jak i we Włoszech - mówił Paweł Wojtunik.

Przypomniał, że "we Włoszech w 2012 roku powstała bardzo rygorystyczna ustawa antykorupcyjna, która ściga handel wpływami". - To co jest opisane w reportażu, zabiegi wokół najwyższych urzędników państwowych polskich inicjowane przez Włochów, przy wykorzystaniu obywatela polskiego, arcybiskupa, urzędnika Watykanu, powinno być badane pod kątem właśnie handlu wpływami w Polsce. Nazywamy to przestępstwo powoływaniem się na wpływy - ocenił.

- Mamy do czynienia z udziałem przedstawicieli trzech państw w jednym z największych kontraktów zbrojeniowych i mówiąc takim językiem obrazowym, to trochę tak jakbyśmy opisywali zakup samochodu w jakiejś gminie. W międzyczasie jakiś ksiądz pisze do jednego z urzędników najwyższych w tej gminie, burmistrza, prezydenta, że ten samochód jest zły, a on ma znajomego i on ma lepsze samochody i w wyniku tego działania gmina kupuje kilka kół, nawet nie samochód, za znacznie wyższą cenę - mówił.

- Ścigalibyśmy takiego urzędnika? Oczywiście, że tak. I tu mamy do czynienia z ordynarnym układem korupcyjnym i moim zdaniem już po pierwszej publikacji służby i prokuratura powinny zareagować - dodał.

Wojtunik powiedział, że "toczyło się, z tego co wiem, śledztwo w prokuraturze szczecińskiej, ono już powinno zostać podjęte na podstawie materiałów państwa reportażu".

Wojtunik: Mamy do czynienia z ordynarnym układem korupcyjnym. Służby i prokuratura powinny zareagować
Wojtunik: Mamy do czynienia z ordynarnym układem korupcyjnym. Służby i prokuratura powinny zareagowaćTVN24

Wojtunik: chciałbym wiedzieć, co zrobiła Kancelaria Prezydenta, jak się zachowały SKW i CBA

Wojtunik podkreślił, że "chciałby wiedzieć, co wówczas zrobiła Kancelaria Prezydenta". - Jak się zachowali urzędnicy prezydenta. Jak się wówczas zachowały służby. Czy SKW i CBA wiedziało o tym, czy nie. Czy urzędnicy z Kancelarii Prezydenta się konsultowali, czy nie - dodał.

- Myślę, że powinniśmy wszyscy poszukiwać informacji, czy w tej sprawie doszło do korupcji, bo powoływanie się na wpływy to sytuacja taka, gdzie może się dany proceder odbywać bez decydenta. Ktoś się po prostu na niego powołuje i stąd uzyskuje korzyści majątkowe. Ale jak widzimy, w tej sprawie doszło do decyzji zgodnej z wolą tych, którzy te działania rozpoczęli i należy postawić pytanie, czy ktoś w tej sprawie wziął korzyść majątkową osobistą i ta sprawa powinna być dokończona - ocenił.

- I sugerowałbym dzisiaj, to co mogę radzić nowym kolegom ze służb, bardzo szybko zaudytowanie, zweryfikowanie jakie informacje posiadali i podjęcie tych działań na nowo, jeżeli nie zostały podjęte w przeszłości w wyniku celowego zaniechania, czy może po prostu niewiedzy, czy amatorszczyzny - powiedział były szef CBA.

Dodał, że "abstrahując od kontekstu bezpieczeństwa państwa i tego, że dzisiaj Polska nie ma tych śmigłowców, a toczy się wojna w Ukrainie, mówimy o olbrzymich kwotach". - I wreszcie nie sposób nie poszukiwać tutaj dowodów na przestępstwa czy niedopełnia obowiązków, przekroczenia uprawnień, powoływania się na wpływy i wreszcie niegospodarności w olbrzymich rozmiarach, czyli artykułu 296 kodeksu karnego - mówił Wojtunik.

W jego ocenie "jest to ordynarny schemat przestępczy, który powinien być ścigany na całym świecie i po to właśnie zostało powołane Centralne Biuro Antykorupcyjne".

Anna Gielewska mówiła, że kluczowe jest to, że po tak długim czasie od wyemitowania tego reportażu nadal nie wiemy, co tak naprawdę zadziało się później. - To znaczy, czy poza tym, co odpowiedziała po naszych licznych wspólnych próbach i zadawanych pytaniach Kancelaria Prezydenta, doszło do jakiegokolwiek spotkania czy nie - dodała.

Maciej Duda zaznaczył, że "arcybiskup Zimowski prosił o spotkanie razem z nieformalnym przedstawicielem koncernu zbrojeniowego z panem prezydentem, ale później ten arcybiskup został przyjęty przez pana prezydenta na swoim zaprzysiężeniu, a później jeszcze ten arcybiskup nieżyjący już został odznaczony przez pana prezydenta". - Tu się rodzą bardzo konkretne pytania - stwierdził.

Gielewska przypomniała, że "mówimy o człowieku, Mario Benottim, dzisiaj już nieżyjącym, który był postacią, bym powiedziała co najmniej kontrowersyjną i nie mają co do tego żadnych wątpliwości włoscy dziennikarze śledczy, z którymi Maciej i Łukasz rozmawiali. Także nasi koledzy z IRPI media, którzy badali działalność pana Benottiego przez dłuższy czas". Dodała, że był on jednym z głównych podejrzewanych, oskarżonych w aferze maseczkowej we Włoszech".

Autorka/Autor:js//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: "Superwizjer" TVN

Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwie osoby mieszkały w kamienicy w Jezioranach, która w niedzielę rano stanęła w płomieniach. Jedna z nich sama wyszła z budynku. Drugą strażacy znaleźli na pogorzelisku. Nie żyje. Akcja jest trudna, ponieważ zawalił się dach, spłonęły drewniane schody i stropy.

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kolumna króla Zygmunta III Wazy stanęła przed Zamkiem Królewskim w Warszawie 24 listopada 1644 roku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli stolicy.

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na  placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl