"Apeluję do prezydenta, by przestał być podwładnym Tuska"

"Apeluję do prezydenta, by przestał być podwładnym Tuska"
"Apeluję do prezydenta, by przestał być podwładnym Tuska"
tvn24
tvn24Gościem "Faktów po Faktach" był Janusz Palikot

- Schetyna jest wprawdzie już "bez ręki i bez oka", ale nadal jest jeszcze funkcjonującym kontrliderem. Dlatego to nie jest dobry moment na wybory dla Donalda Tuska - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Palikot, szef Twojego Ruchu. Według niego, jedyną szansą dla Tuska, by przetrwać, jest zmiana premiera, a klucz do władzy w PO ma Bronisław Komorowski.

Palikot ocenił, że Platforma dziś "się rozsypuje". - Niezależnie od tego, czy jest się mniej lub bardziej zacietrzewionym krytykiem PO, jedno nie ulega wątpliwości - PO się rozsypuje. Możemy teraz liczyć na lepsze lub gorsze triki, ale nikt chyba nie wierzy, że ta ekipa nagle zacznie prowadzić politykę rozwoju gospodarczego, dokona prawdziwych zmian w edukacji, czy w innych dziedzinach. To będzie dalej trwająca rozsypka - podkreślił Palikot.

Jak dodał, problem z rządem "jest w Donaldzie Tusku". - Jedyną szansą dla Donalda Tuska jest zmiana na stanowisku premiera - musiałby zamienić siebie, na kogoś innego - uważa Palikot. Według niego, dzisiaj klucz do władzy w PO ma prezydent Bronisław Komorowski. - Apeluję do niego, aby przestał być podwładnym Tuska – dodał Palikot.

Co dalej ze Schetyną?

Pytany, co dalej z Grzegorzem Schetyną po jego porażce na Dolnym Śląsku, ocenił, że Schetyna sam powinien odejść z partii. - Każdy człowiek powinien doświadczyć tego, co zrobił innym ludziom. Wtedy jest szansa na wyższy rozwój duchowy dla Grzegorza Schetyny. Mam nadzieję, że pójdzie tą drogą - powiedział poseł.

- Gdyby dziś Schetyna był człowiekiem honoru, odszedłby z PO. On jest dziś poniżany i ośmieszany - dodał.

Sejm krócej?

Janusz Palikot zapowiada, że Twój Ruch poprze wniosek o skrócenie kadencji Sejmu, jeśli taki się pojawi. Takie rozwiązanie zaproponował szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

- Poprzemy wniosek o skrócenie kadencji Sejmu, jeśli do tego dojdzie. Mamy wrażenie, że tak bardzo pogubiła się dziś koalicja rządząca, jest w takiej rozsypce, że lepsze już są wybory niż trwanie dalej w tym stanie rzeczy i obserwowanie tej agonii. Nie sądzę, żeby ten wniosek przeszedł, bo jak obserwuję obecne napięcie pomiędzy PO i PSL, to wydaje mi się, że bardziej jest to walka o wpływy w kolejnych resortach, niż intencja skrócenia kadencji - powiedział Palikot.

Ocenił, że "dla Tuska nie jest to dobry moment na wybory". - Schetyna jest wprawdzie już "bez ręki i bez oka", ale jeszcze wciąż funkcjonującym kontrliderem. Potrzeba Tuskowi jeszcze kilku miesięcy, żeby te wewnętrzne sprawy uporządkować. PSL to czuje i będzie żądał - twierdzi Palikot.

Według lidera Twojego Ruchu to, co dziś dzieje się wokół referendum ws. 6-latków "to jest polityczny teatr". - Nas to boli, bo nas to dotyczy. Dla polityków PO i PSL to jest tylko dekoracja teatralna - stwierdził Palikot. Jego zdaniem referendum powinno się odbyć, bo taka inicjatywa jest przejawem demokracji bezpośredniej.

Autor: mn/jk / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości