Anna Jakubowska "Paulinka" nie żyje. Uczestniczka Powstania Warszawskiego miała 95 lat

Autor:
pp,
momo/kab,ec
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Anna Jakubowska "Paulinka" nie żyje. Uczestniczka Powstania Warszawskiego miała 95 lat
tvn24 Anna Jakubowska "Paulinka" nie żyje. Uczestniczka Powstania Warszawskiego miała 95 lat

Zmarła Anna Jakubowska "Paulinka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego miała 95 lat. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Przeżyła wojnę, powstanie, stalinowskie więzienie. Honorowa Obywatelka Warszawy. Bohaterka. Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy. W wieku 95 lat odeszła Anna Jakubowska 'Paulinka'. Będziemy o Pani zawsze pamiętać" - napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze.

"Paulinkę" pożegnał także dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. "Osoba wspaniała i wyjątkowa. Cześć jej pamięci" - napisał na Twitterze.

Weteranka powstania, opozycjonistka, honorowa obywatelka Warszawy

Anna Jakubowska z domu Swierczewska urodziła się 26 maja 1927 w Warszawie. Podczas II wojny światowej działała w konspiracji, najpierw w organizacji PET, a później jako sanitariuszka i łączniczka w grupach szturmowych przekształconych w Batalion AK "Zośka". Jakubowska walczyła m.in. na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, za co otrzymała Krzyż Walecznych.

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale w 1949 r. została aresztowana za działalność w Armii Krajowej i skazana w tzw. procesie kiblowym na osiem lat więzienia, które opuściła w 1954 r. Jakubowska w latach 80. działała w podziemiu solidarnościowym. Zainicjowała też Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad 20 filmów o działalności AK.

Była członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski i kapituły konkursu im. Jana Rodowicza "Anody". Zasiadała w Radzie Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich.

W 2018 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. W uzasadnieniu uchwały Rady Warszawy podkreślono, że Jakubowska to powstaniec warszawski, działaczka kombatancka i społeczna całym swoim życiem nierozerwalnie związana z Warszawą.

Walka o odszkodowanie

"Paulinka", skazana po wojnie za rzekomą działalność na rzecz zmiany ustroju w Polsce, mimo że nie angażowała się wtedy politycznie, spędziła w więzieniu ponad pięć lat. W tym czasie przebywała w urągających warunkach, była bita, poniżana i torturowana. Nie miała też kontaktu z kilkuletnim synem. Rozpadło się jej małżeństwo, a ona sama podupadła na zdrowiu.

13 grudnia 2021 roku Sąd Okręgowy przyznał kobiecie 9 milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak, jak podawała "Gazeta Wyborcza", wyrok zaskarżyła stołeczna Prokuratura Okręgowa oraz Piotr Schab, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie i rzecznik dyscyplinarny sędziów. Według Schaba kwotę z wyroku należało obniżyć do trzech milionów.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Paulinka" dostała zadośćuczynienie za lata w więzieniu, według prokuratora oraz sędziego Schaba jest za wysokie

29 czerwca 2022 roku Prokuratura Krajowa przyznała po analizie, że kwestionowanie odszkodowania jest bezpodstawne. 

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński podkreślił, że w okresie PRL Jakubowska była represjonowana z powodu działalności niepodległościowej swojego męża i z tego powodu, zgodnie z obowiązującym prawem, należy się jej zadośćuczynienie. Decyzją Prokuratury Krajowej apelacja w tej części została wycofana.

- Prokuratura nie będzie też podważać wyroku z powodu braków w przeprowadzonym przez sąd postępowaniu dowodowym odnoszącym się do prowadzonej przez komunistyczne organy sprawy karnej męża Pani Jakubowskiej – dodał rzecznik.

Łapczyński jednocześnie zaznaczył, że w ocenie prokuratury "przyznana Pani Annie Jakubowskiej kwota 9 mln zł jest zbyt wysoka". - Jak wynika z przeanalizowanych przez prokuraturę prawomocnych wyroków warszawskich sądów, zasądzone w latach 2017-2021 zadośćuczynienia i odszkodowania za wyroki wieloletniego więzienia czy wyroki śmierci wydawane wobec żołnierzy niepodległościowego podziemia wynosiły od 75 tys. zł do 1 mln zł - wskazał.

Zaślepka materiału TVN24GO
Anna Jakubowska: naszym marzeniem było powstanie
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp, momo/kab,ec

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości