"Prezydent zachował się tak, jak wczoraj Wojciech Szczęsny"

Źródło:
TVN24
Szejna: od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że na obchody wyzwolenia obozu w Auschwitz przybędzie minister nauki z Izraela
Szejna: od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że na obchody wyzwolenia obozu w Auschwitz przybędzie minister nauki z IzraelaTVN24
wideo 2/6
Szejna: od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że na obchody wyzwolenia obozu w Auschwitz przybędzie minister nauki z IzraelaTVN24

Od dłuższego czasu już wiedzieliśmy, że szefem delegacji Izraela na uroczyste obchody upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz będzie minister nauki i szkolnictwa wyższego - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Porównał też zachowanie prezydenta Andrzeja Dudy do wczorajszego faulu Wojciecha Szczęsnego w meczu o Superpuchar Hiszpanii.

Polski rząd podjął uchwałę, w której deklaruje, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Wcześniej do Donalda Tuska w sprawie premiera Izraela, ściganego przez Międzynarodowy Trybunał Karny, zwrócił się prezydent Andrzej Duda. 

W listopadzie 2024 roku MTK wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela Joawa Galanta za zbrodnie wojenne popełnione w Strefie Gazy: wywołanie głodu jako metody prowadzenia wojny oraz zbrodnie przeciwko ludzkości w postaci morderstwa, prześladowań i innych nieludzkich czynów.

CZYTAJ WIĘCEJ: List prezydenta, reakcja premiera i uchwała rządu. MTK zabrał głos w sprawie Netanjahu

Szejna: list pana był niepotrzebny

O zamieszaniu wokół ewentualnego udziału premiera Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau mówił wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna z Lewicy.

Pytany, czy MSZ miało sygnały, że Benjamin Netanjahu zamierza pojawić się w Polsce Szejna powiedział, że "sprawa jest jasna". - Od dłuższego czasu już wiedzieliśmy, że szefem delegacji Izraela na uroczyste obchody upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz będzie minister nauki i szkolnictwa wyższego - powiedział wiceszef MSZ.

- Zapytałbym najpierw, dlaczego prezydent Andrzej Duda dokonał interwencji w postaci listu do pana premiera, chociaż są inne środki komunikacji. Są też do jego dyspozycji wszyscy ministrowie, wiceministrowie - dodał Szejna.

Mówił też, że "list pana prezydenta był o tyle niepotrzebny, że wywołał problem, którego w tym momencie już nie było". Powiedział, że gdyby nie pismo od prezydenta, "polski rząd nie musiałby wydać uchwały, żeby zapewniać delegacji Izraela bezpieczeństwo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

CZYTAJ TAKŻE: USA i Bruksela reagują po wyroku MTK. Netanjahu o "naruszeniu naturalnego prawa"

Szejna: prezydent zachował się jak Wojciech Szczęsny, gdy sfaulował
Szejna: prezydent zachował się jak Wojciech Szczęsny, gdy sfaulowałTVN24

"Prezydent zachował się tak, jak wczoraj Wojciech Szczęsny"

- Pan prezydent zachował się tak, jak wczoraj Wojciech Szczęsny. Kiedy Barcelona, w której barwach grał jako bramkarz, prowadziła 5:1, sfaulował Mbappe, dostał czerwoną kartkę, zszedł z boiska i zaszkodził zarówno swojemu zespołowi, jak i sobie. I to zrobił właśnie pan prezydent w tej sprawie. Polska na takiej akcji, takiej interwencji, nie zyskała na pewno - mówił Szejna.

- Była bardzo spokojna tafla jeziora dyplomatycznego, a pan prezydent niestety ją zaburzył - dodał.

W niedzielę odbył się finał Superpucharu Hiszpanii, w którym zmierzyli się piłkarze FC Barcelony i Realu Madryt. Gdy FC Barcelona wygrywała 5:1, dominację Katalończyków zmącił faul Szczęsnego, który nieprzepisowo przerwał kontrę Realu w 54. minucie. Polak sfaulował nacierającego Kyliana Mbappe tuż przed polem karnym. Sędzia wyciągnął czerwoną kartkę. Real tuż po zejściu polskiego bramkarza trafili na 2:5 bezpośrednio z rzutu wolnego. 

ZOBACZ TEŻ: "Jeden z najpoważniejszych błędów całej prezydentury"

"Po interwencji prezydenta należało działać"

Szejna tłumaczył też, jak przebiega procedura zatrzymania osoby ściganej przez Międzynarodowy Trybunał Karny. - Rząd uznaje wszystkie orzeczenia międzynarodowe - czy to Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, czy to Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ale jeśli chodzi o Międzynarodowy Trybunał Karny, to Kodeks postępowania karnego wskazuje sąd jako (organ - red.) właściwy, a nie polityków - mówił Szejna.

- Międzynarodowy Trybunał Karny zwraca się do państwa członkowskiego, a odpowiednią decyzję podejmuje właściwy prokurator lub sąd przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości - tłumaczył wiceminister.

Pytany, czy "podpisuje się pod uchwałą rządu", gość "Rozmowy Piaseckiego" powiedział, że "już ją wykonuje". - Jeżeli ją wykonuję, to znaczy, że jestem lojalnym członkiem rządu. Tu nie ma już miejsca na dyskusję. (...) Jestem zobowiązany do wykonywania wszystkich poleceń premiera oraz decyzji rządu. (...) W tym momencie uważam, że po interwencji pana prezydenta należało działać - dodał Szejna.

Szejna o ekshumacjach na Wołyniu: to absolutnie przełom
Szejna o ekshumacjach na Wołyniu: to absolutnie przełomTVN24

Szejna: Ukraina zrobiła sobie przysługę na swojej drodze wejścia do Unii Europejskiej

W ubiegły czwartek (9 stycznia) wicepremier, minister jedności narodowej Ukrainy Ołeksij Czernyszow odwiedził Polskę i spotkał się z ministrą kultury i dziedzictwa narodowego Hanną Wróblewską. Resort kultury podał, że "ministrowie rozmawiali o kluczowej roli kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej, a także o wpływie kultury na rozwój społeczno-gospodarczy obu krajów".

Tego samego dnia na platformie X szef rządu Donald Tusk napisał: "Wreszcie przełom. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA".

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk: wreszcie przełom. Szef MSZ Ukrainy o "ciosie w Moskwę"

- To jest absolutnie przełom, nad którym pracował rząd już od początku swojego powstania. Po pierwsze, przez ileś tam lat była tylko dyskusja i gonienie królika, tak jak w przypadku chociażby tych roszczeń PiS-u wobec Niemiec. 26 listopada doszło do wspólnej konferencji prasowej i oświadczenia ministra Sikorskiego, że jest przełom - jest pełna zgoda Ukrainy do tego, aby prowadzić pracę. A teraz rozpoczęły się (prace - red.), został powołany zespół polsko-ukraiński pod egidą ministry kultury i dziedzictwa narodowego Polski oraz ministra kultury Ukrainy - mówił Szejna.

Wiceminister powiedział, że "zostały wydane pierwsze zgody na przeprowadzenie technicznych prac ekshumacyjnych przez odpowiednich ekspertów".

Dopytywany, czy według niego kwestia ekshumacji powinna uzależniać wejście Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej, wiceminister stwierdził, że "to dobre pytanie", ale "dzisiaj już nie ma o czym rozmawiać, ponieważ Ukraina wyraziła zgodę" na przeprowadzenie prac.

- Bardzo się cieszę, ponieważ Ukraina naprawdę zrobiła sobie przysługę na swojej drodze wejścia do Unii Europejskiej, szczególnie że dzisiaj w Unii Europejskiej prezydencję sprawuje Polska - ocenił Szejna.

Ocenił też ostatnią wypowiedź Karola Nawrockiego w tej sprawie, była "niezwykle cyniczna politycznie". Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki w rozmowie z Polsat News poruszył kwestię Ukrainy w NATO, w której ma "stałe zdanie". - Dziś nie widzę Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO - do momentu rozstrzygnięcia tak ważnych dla Polaków spraw cywilizacyjnych - wyjaśnił.

Autorka/Autor:ek/ads

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sekretarz stanu USA Marco Rubio rozmawiał z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Jak przekazał Departament Stanu, szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił gotowość prezydenta Donalda Trumpa do znalezienia rozwiązania konfliktu w Ukrainie. Komunikat po rozmowie wydał też rosyjski MSZ.

Rubio rozmawiał z Ławrowem. O Ukrainie i "potencjalnej współpracy"

Rubio rozmawiał z Ławrowem. O Ukrainie i "potencjalnej współpracy"

Źródło:
PAP

Nożownik zaatakował przechodniów w miejscowości Villach na południu Austrii. W wyniku ataku śmierć poniósł nastolatek, a cztery osoby zostały ranne. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie.

Atak nożownika w Austrii. Nie żyje 14-latek, cztery osoby są ranne

Atak nożownika w Austrii. Nie żyje 14-latek, cztery osoby są ranne

Źródło:
PAP

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Sekretarz stanu USA Marco Rubio, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz oraz specjalny wysłannik ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff udadzą się do Arabii Saudyjskiej, aby rozpocząć rozmowy pokojowe między Ukrainą a Rosją - poinformował członek Partii Republikańskiej Michael McCaul, na którego powołuje się Reuters.

McCaul: wysocy rangą urzędnicy Trumpa rozpoczną ukraińsko-rosyjskie rozmowy

McCaul: wysocy rangą urzędnicy Trumpa rozpoczną ukraińsko-rosyjskie rozmowy

Źródło:
Reuters

Europy nie będzie bezpośrednio przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie, bo nie chcemy powtórki z Mińska - powiedział w Monachium generał Keith Kellogg, specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy i Rosji. Jak stwierdził, jego rolą jest zebranie i uwzględnienie opinii państw europejskich w tej sprawie.

Specjalny wysłannik Trumpa: Europy nie będzie przy stole negocjacyjnym

Specjalny wysłannik Trumpa: Europy nie będzie przy stole negocjacyjnym

Źródło:
PAP

Pogodowe stery w naszym kraju ma przejąć wyż Finja. Za jego sprawą czeka nas kontynuacja mrozu. Jednak w przyszłym tygodniu jest szansa na to, że pogoda zmieni się na przyjemniejszą.

Jeszcze kilka dni tęgiego mrozu. Pogoda na 5 dni

Jeszcze kilka dni tęgiego mrozu. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Wyobraźcie sobie, w jak trudnej sytuacji byłaby dzisiaj Polska, gdyby Polacy nie odsunęli tej (coraz wyraźniej) prorosyjskiej i antyeuropejskiej ekipy od władzy" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Tusk: wyobraźcie sobie, w jak trudnej sytuacji byłaby dzisiaj Polska

Tusk: wyobraźcie sobie, w jak trudnej sytuacji byłaby dzisiaj Polska

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosyjskie służby mają nowy oddział szpiegów, który operuje w krajach Zachodu. Ich działania obejmowały usiłowanie zabójstw czy sabotaże. Jednostka miała powstać w odpowiedzi na wsparcie w wojnie dla Ukrainy i za jeden z głównych celów obrać Niemcy - napisał w sobotę amerykański dziennik "Wall Street Journal".

"WSJ": Rosja ma nową jednostkę do walki z Zachodem

"WSJ": Rosja ma nową jednostkę do walki z Zachodem

Źródło:
PAP

Nie mamy wątpliwości, że zagrożenie dla Europy to Rosja Władimira Putina - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Ocenił również, że telefon prezydenta USA Donalda Trumpa do rosyjskiego przywódcy był błędem.

"Od tego, w jaki sposób zakończy się wojna w Ukrainie, zależy wiarygodność USA"

"Od tego, w jaki sposób zakończy się wojna w Ukrainie, zależy wiarygodność USA"

Źródło:
PAP

Kandydat na prezydenta Trzeciej Drogi i marszałek Sejmu Szymon Hołownia odniósł się w sobotę do przemówienia wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych J.D. Vance'a na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. - Nikt nie będzie nam podpowiadał, że teraz trzeba Europę uczynić znowu wielką, bo Europa już jest wielka - mówił Hołownia

Hołownia: nikt nie będzie nam podpowiadał, że Europę trzeba uczynić znowu wielką, bo już jest

Hołownia: nikt nie będzie nam podpowiadał, że Europę trzeba uczynić znowu wielką, bo już jest

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartek doszło do spotkania wysokiego rangą urzędnika Departamentu Stanu USA Christophera W. Smitha z białoruskim przywódcą Alaksandarem Łukaszenką - podał w sobotę amerykański dziennik "New York Times". Po spotkaniu uwolniono troje więźniów politycznych. Łukaszenka ma oczekiwać w zamian złagodzenia sankcji na jego kraj.

"NYT": odbyło się spotkanie amerykańskich dyplomatów z Łukaszenką

"NYT": odbyło się spotkanie amerykańskich dyplomatów z Łukaszenką

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 10 w pobliżu miejscowości Grabówno (woj. wielkopolskie). Czołowo zderzyły się dwa samochody. W wyniku zdarzenia zginęła kierująca nissanem.

Tragiczny wypadek. Nie żyje kobieta

Tragiczny wypadek. Nie żyje kobieta

Źródło:
tvn24.pl

Do dwóch podobnych zdarzeń doszło na Dolnym Śląsku oraz w województwie warmińsko-mazurskim. Pod mężczyznami załamał się lód. Na szczęście w obu przypadkach obeszło się bez ofiar. Strażacy apelują, żeby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, bo lód jest cienki.

Groźne sytuacje na zamarzniętych akwenach. "Lód jest bardzo cienki"

Groźne sytuacje na zamarzniętych akwenach. "Lód jest bardzo cienki"

Źródło:
tvn24.pl

Zagrożenia są na coraz większą skalę i potrafią być znacznie bardziej groźne i dotkliwe. To już nie jednostki, ale prawdziwa zorganizowana przestępczość - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Derek Manky, Global VP Threat Intelligence w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Do dwóch podobnych zdarzeń doszło na Dolnym Śląsku oraz w województwie warmińsko-mazurskim. Pod mężczyznami załamał się lód. Na szczęście w obu przypadkach obeszło się bez ofiar. Strażacy apelują, żeby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, bo lód jest cienki.

Groźne sytuacje na zamarzniętych akwenach. "Lód jest bardzo cienki"

Groźne sytuacje na zamarzniętych akwenach. "Lód jest bardzo cienki"

Źródło:
tvn24.pl

Japonia po raz pierwszy w historii zdecydowała się na uwolnienie 210 tysięcy ton ryżu z rezerw strategicznych - ogłosił szef resortu rolnictwa Taku Eto. To skutek nagłego wzrostu cen tego zboża, spowodowanego między innymi niskimi zbiorami w 2023 roku.

Cena bije rekordy. Pierwsza taka decyzja w historii

Cena bije rekordy. Pierwsza taka decyzja w historii

Źródło:
PAP

Obecność zagranicznej konkurencji na polskim rynku przełoży się na poszerzenie oferty i spadek cen biletów - stwierdził Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Dodał, że na kolei, od momentu zmiany władz w PKP Intercity, trwa "przewrót kopernikański".

"Przewrót kopernikański na kolei"

"Przewrót kopernikański na kolei"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn, kobieta i dwoje dzieci trafiło do szpitala po wypadku na drodze krajowej nr 22 koło Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie). Jak ustalili policjanci, 76-letni kierowca bmw zjechał na przeciwległy pas ruchu. Łącznie zderzyły się trzy samochody.

Zderzyły się trzy auta. Pięć osób w szpitalu, w tym dzieci

Zderzyły się trzy auta. Pięć osób w szpitalu, w tym dzieci

Źródło:
TVN24

Nie żyje Ewaryst Lossow, bohater serii reportaży Rafała Stangreciaka, reportera programu "Czarno na Białym". Lossow dawniej nazywał się Walkowiak. Przez wiele lat walczył o to, aby poznać swoje pochodzenie. Kiedy okazało się, że może być synem znanej siostry zakonnej Joanny Lossow, zaczęła się kolejna batalia, tym razem sądowa, o potwierdzenie jego pokrewieństwa. - Jego śmierć nie kończy tej sprawy - mówi Rafał Stangreciak.

Zmarł Ewaryst Lossow. Nie udało mu się udowodnić, że jest synem zakonnicy. "Jego śmierć nie kończy tej sprawy"

Zmarł Ewaryst Lossow. Nie udało mu się udowodnić, że jest synem zakonnicy. "Jego śmierć nie kończy tej sprawy"

Źródło:
TVN24

W sobotę ruszyły rozliczenia PIT za 2024 rok. - Zeznania można złożyć na różne sposoby, ale zachęcamy do tego, aby złożyć je przez usługę Twój e-PIT albo przez stronę podatki.gov.pl - przekazał Marcin Łoboda, wiceminister finansów i szef Krajowej Izby Skarbowej (KAS). Według ekspertów przygotowane przez fiskusa rozliczenie warto zweryfikować i skorzystać z możliwości obniżenia podatku.

Ruszyły rozliczenia PIT. Jest jedna nowość

Ruszyły rozliczenia PIT. Jest jedna nowość

Źródło:
PAP
"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Techimperium kontratakuje. Jak bronić wolności słowa przed wielkimi platformami?

Techimperium kontratakuje. Jak bronić wolności słowa przed wielkimi platformami?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Decyzje amerykańskiej administracji odbijają się szerokim echem wśród internautów, także polskich. Na ich podstawach często powstają fałszywe przekazy. Tym razem ich ofiarą padła zwolniona urzędniczka amerykańskiego resortu rolnictwa. W tle są zarzuty wobec poprzedniej władzy, ceny jajek, inflacja i ptasia grypa.

Aresztowana "agentka deep state" winna wysokim cenom jaj? Nowy przykład amerykańskiej dezinformacji

Aresztowana "agentka deep state" winna wysokim cenom jaj? Nowy przykład amerykańskiej dezinformacji

Źródło:
Konkret24

Dydelf trafił do szpitala po zjedzeniu czekoladowego tortu. Zwierzak dorwał się do pozostawionego na tarasie przysmaku, co zaniepokoiło właścicieli domu, którzy nie wiedzieli, czy czekolada szkodzi temu gatunkowi. Jak się okazało, łakomstwo torbacza mogło uratować mu życie - podczas badań weterynarz stwierdził u zwierzęcia zatrucie ołowiem.

Zjadł prawie całe ciasto. Mogło to uratować mu życie

Zjadł prawie całe ciasto. Mogło to uratować mu życie

Źródło:
Forbes, CNN
"Nikt przy zdrowych zmysłach nie płaci 20 tysięcy złotych za średniej jakości szampana"

"Nikt przy zdrowych zmysłach nie płaci 20 tysięcy złotych za średniej jakości szampana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o najnowszym filmie o Bridget Jones, Harrisonie Fordzie w filmie Marvela, rozdaniu Orłów, Berlinale oraz nowym festiwalu Dawida Podsiadło.

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Źródło:
tvn24.pl