Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał w piątek, że Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu - chodzi o fakt, że w składzie Trybunału Konstytucyjnego zasiadał Mariusz Muszyński, sędzia wybrany na miejsce już wcześniej obsadzone. Do wyroku ETPCz odniosła się dyrektorka Amnesty International ds. Instytucji Europejskich Eve Geddie. Trybunał Konstytucyjny nie może już skutecznie chronić praw człowieka - stwierdziła.
9 lat temu lokalny producent trawników z Leszna Dolnego (województwo lubuskie) wystąpił o odszkodowanie od państwa, po tym jak dziki zniszczyły część jego pola. Sądy wszystkich instancji wydały wyroki niekorzystne dla przedsiębiorcy, ale jeden z wątków sprawy trafił do Trybunału Konstytucyjnego. Tam sprawę rozpatrywał skład z Mariuszem Muszyńskim, tzw. sędzią dublerem, który został wybrany do Trybunału na jedno ze stanowisk obsadzonych już wcześniej przez Sejm - Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że w ten sposób Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu.
Decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka "z zadowoleniem" przyjęła dyrektorka Amnesty International ds. Instytucji Europejskich Eve Geddie. "Stanowi ona mocny sygnał dla polskich władz: ingerowanie w wybory sędziów do Trybunału Konstytucyjnego czyni go niezgodnym z prawem" – oświadczyła.
"Orzeczenie, że skład polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie jest niezależny, a jego sędziowie zostali powołani z naruszeniem prawa, musi teraz skłonić UE do podjęcia zdecydowanych działań. Lata 'dialogu' mającego na celu uniemożliwienie polskim władzom przejęcia kontroli nad sądami wyraźnie zawiodły" – dodała.
"Trybunał Konstytucyjny nie może już skutecznie chronić praw człowieka"
"Ten wyrok potwierdza to, co wiele osób w Polsce wiedziało od jakiegoś czasu: że Trybunał Konstytucyjny nie może już skutecznie chronić praw człowieka. Jak działając w sposób niezgodny z prawem Trybunał może stać na straży praw człowieka?" – napisała Eve Geddie.
Dyrektorka Amnesty International ds. Instytucji Europejskich wyraziła nadzieję, że wyrok "zachęci instytucje" takie jak Unię Europejską do podjęcia zdecydowanych działań w tej sprawie, "po latach 'dialogu', który wyraźnie nie powstrzymał polskich władz przed podważaniem tej kluczowej instytucji sądowniczej".
Źródło: TVN24