Amerykanie szpiegowali Polskę? Sikorski: żądamy wyjaśnień

Tusk o inwigilacji UE: Jeśli to prawda, to mamy skandal
Radosław Sikorski chce wyjaśnień od Waszyngtonu
Źródło: tvn24
- Będziemy domagać się wyjaśnień co do aktywności Amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) wobec Polski i Unii Europejskiej - ogłosił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na Twitterze. W ubiegłym tygodniu "Der Spiegel" napisał, że NSA inwigilowała biura Unii Europejskiej. - Jeśli to prawda, to mamy skandal - skomentował medialne doniesienia Donald Tusk.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmowały również Unię Europejską, w tym Niemcy. Doniesienia zanipokoiły m.in. szefa Parlamentu Europejskiego oraz przywódców krajów UE.

Tusk: to poważny problem w naszych relacjach

Premier Donald Tusk nie chciał komentować zapowiedzi ministra Sikorskiego. - Nie jest moim zadaniem rozwijać myśli pana Sikorskiego. Ta myśl jest prosta, jasna i klarowna - odpowiedział dziennikarzom premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

- Jeśli miałoby się potwierdzić, że Amerykanie podsłuchiwali obywateli UE i jej instytuje, to jest to skandal. Unia nie zostawi tej sprawy bez wyjaśnienia - zaznaczył Tusk. Jego zdaniem to "poważny problem w relacjach i problem reputacyjny dla USA.

W poniedziałek szef amerykańskich służb wywiadowczych James Clapper zapewnił, że podległa mu agencja przekaże Unii Europejskiej wyjaśnienia w sprawie doniesień o szpiegowaniu.

Polska dołączy do Francji?

Prezydent Francji Francois Hollande zaapelował, by Unia Europejska zajęła wspólne stanowisko w sprawie podejrzeń, że Stany Zjednoczone inwigilują unijne instytucje. - Europa musi mieć uzgodnione wspólne stanowisko co do wymagań, jakie mamy postawić, i wyjaśnień, których mamy zażądać - powiedział Hollande w czasie konferencji prasowej z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.Grybauskaite, której kraj od 1 lipca sprawuje unijne przewodnictwo, dodała, że konsultuje się w tej sprawie z Komisją Europejską. - Domagamy się różnych informacji od Stanów Zjednoczonych", które zadeklarowały "gotowość do współpracy - dodała. Według niej UE jest "zaniepokojona" i za ważną uważa "ochronę prywatnych informacji swoich obywateli".

"Nie będziemy tego akceptować"

W poniedziałek Hollande oświadczył, mówiąc o doniesieniach na temat szpiegowania UE przez USA, że Francja "nie może zaakceptować zachowania tego rodzaju", któremu trzeba natychmiast położyć kres.Pytany o wniosek o azyl polityczny, złożony przez byłego współpracownika amerykańskich służb specjalnych Edwarda Snowdena w ok. 20 krajach, Hollande odparł, że Paryż nie otrzymał "jeszcze osobnego wniosku od Snowdena".- Wiem jedynie z prasy, że zwrócił się od do 25 krajów z tym wnioskiem, ale do tej pory nic oficjalnego od Snowdena nie dotarło do Francji - zaznaczył francuski prezydent.

Autor: rf//bgr / Źródło: Reuters, PAP,

Czytaj także: