Pod wieloma względami ta sala zatacza pewien krąg. Weźmy na przykład braci Warner. Przybyli do Ameryki, nie mając nic. Zbudowali firmę filmową o globalnej skali, a teraz jesteśmy tutaj, w kraju ich pochodzenia, w Muzeum POLIN - opowiadał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną. W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otwarta została nowa część wystawy w galerii "Dziedzictwo", która przedstawia losy i sylwetki braci Warner.
W Muzeum POLIN znajduje się galeria "Dziedzictwo" poświęcona kulturowemu dorobkowi polskich Żydów, którzy mieli wpływ na losy świata. Z okazji 100-lecia studia Warner Bros. 17 kwietnia otwarta została nowa część wystawy, która przedstawia losy i sylwetki braci Warner - Alberta, Sama, Jacka i Harry'ego, emigrantów z Polski pochodzenia żydowskiego, którzy stworzyli słynną wytwórnię filmową. Od maja 2022 roku TVN jest częścią rodziny Warner Bros. Discovery.
- Ta sala dziedzictwa opowiada niesamowitą historię relacji polsko-amerykańsko-żydowskich. Pod wieloma względami ta sala zatacza pewien krąg - powiedział Brzezinski. - Weźmy na przykład braci Warner. Pochodzili z małego miasteczka w południowo-środkowej Polsce. Przybyli do Ameryki, nie mając nic. Zbudowali firmę filmową o globalnej skali, a teraz jesteśmy tutaj, w kraju ich pochodzenia, w Muzeum POLIN, które oddaje hołd - dodał.
- Pokazuje to, w jaki sposób łączą się Ameryka i Polska, dlatego że to nie wartości abstrakcyjne nas łącza. Łączą nas ludzie, tacy ludzie jak bracia Warner, tacy ludzie jak wielu innych polskich imigrantów w Ameryce oraz Amerykanów, którzy przyjechali do Polski - mówił ambasador Polski w USA. - Każdy rozpoczął nowe życie. Walczył o wolność naszą i waszą. Relacja ta nigdy nie była bliższa - dodał.
W środę, 19 kwietnia, przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
SERWIS SPECJALNY W TVN24.PL: 80. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24