Ambasador Rosji wezwany do MSZ

Ambasada Federacji Rosyjskiej/TwitterAmbasador Federacji Rosyjskiej został wezwany do MSZ

O wezwaniu ambasadora do polskiego MSZ wiceszefowa resortu poinformowała na Twitterze.

"Uważamy za niedopuszczalne działania godzące w integralność terytorialną Ukrainy" - napisała wiceminister spraw zagranicznych.

"Agresja Rosji i naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy jest czymś niedopuszczalnym" - napisał z kolei na Marcin Wojciechowski, rzecznik resortu.

"Przedstawiliśmy naszą ocenę sytuacji"

- Spotkanie się zakończyło. Przedstawiliśmy naszą ocenę sytuacji. Wyraziliśmy protest w związku z agresją na Ukrainę i naruszeniem integralności terytorialnej tego kraju. Jest to całkowicie zbieżne z zapisami, które w poniedziałek zostały uwzględnione w konkluzjach Rady Spraw Zagranicznych UE w Brukseli - powiedział po zakończeniu rozmów Wojciechowski w rozmowie z PAP.

We wtorek szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry przyleci do Kijowa, aby zademonstrować poparcie USA dla Ukrainy. W Brukseli, na wniosek Polski, zbierze się Rada Północnoatlatycka (NAC). Ambasadorowie państw NATO spotkają się w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Artykuł ten stanowi, że strony traktatu "będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

Konflikt na Ukrainie, a przede wszystkim przejęcie przez armię rosyjską kontroli nad Krymem, będzie także tematem wtorkowych rozmów w Madrycie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

16 tys. rosyjskich żołnierzy na Krymie

Na Krymie jest obecnie, jak podaje AP, około 16 tys. rosyjskich żołnierzy. Kontrolują oni wszystkie posterunki graniczne, obiekty wojskowe oraz terminal promowy w Kerczu.

W sobotę Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, na wniosek prezydenta Władimira Putina zezwoliła na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.

Autor: AP/kka / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Ambasada Federacji Rosyjskiej/Twitter

Pozostałe wiadomości