Ambasador Niemiec: Polska nas ostrzegała, zignorowaliśmy to. Odwrót od rosyjskich nośników energii będzie bolał, ale to się stanie

Źródło:
TVN24
Ambasador Niemiec w Polsce: odwrót od rosyjskich nośników energii zajmie sporo czasu, będzie bolało, ale to się stanie
Ambasador Niemiec w Polsce: odwrót od rosyjskich nośników energii zajmie sporo czasu, będzie bolało, ale to się stanieTVN24
wideo 2/11
Ambasador Niemiec w Polsce: odwrót od rosyjskich nośników energii zajmie sporo czasu, będzie bolało, ale to się stanieTVN24

Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger pytany był w "Faktach po Faktach" o decyzję Gazpromu, który planuje wstrzymać dostawy gazu do Europy. - Poleganie na gazie rosyjskim niewątpliwie jest błędem - powiedział. Zwrócił uwagę, że Polska ostrzegała Niemcy w tej kwestii. - Myśmy zignorowali to ostrzeżenie - przyznał. Mówił także, że "odwrót od rosyjskich nośników energii zajmie sporo czasu, będzie bolało, ale to się stanie". Ambasador pytany był także o raport Polski w sprawie strat wojennych w czasie II wojny światowej.

W piątkowym wydaniu "Faktów po Faktach" w TVN24 gościem był ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger, który pytany był między innymi o kwestię uzależnienia Niemiec od rosyjskiego gazu. - To wymaga dwuczęściowej odpowiedzi. Po pierwsze: mieliśmy przez całe dziesięciolecia długoterminową politykę i różne ugrupowania polityczne w Niemczech prowadziły różną politykę - odparł. Dopytywany, czy to były błędy, stwierdził: - Z naszego punktu widzenia wówczas to były pozytywne inwestycje w relacje.

CAŁA ROZMOWA Z AMASADOREM BAGGEREM W TVN24 GO

Thomas Bagger: będzie bolało, ale to się stanie

- Poleganie na gazie rosyjskim niewątpliwie jest błędem. Niemcy to uznają. Obecny rząd i prawie wszystkie polityczne siły w Niemczech uznają to za błąd. Polska nas ostrzegała, myśmy zignorowali to ostrzeżenie - przyznał. - Tak to mogę podsumować, natomiast myśmy sądzili, że postępowaliśmy słusznie - tłumaczył.

Ambasador Niemiec w Polsce: poleganie na gazie rosyjskim niewątpliwie jest błędem
Ambasador Niemiec w Polsce: poleganie na gazie rosyjskim niewątpliwie jest błędemTVN24

Bagger przyznał, że "odwrót od rosyjskich nośników energii zajmie sporo czasu, będzie bolało, ale to się stanie".

Pytany o zapowiedź Gazpromu o wstrzymaniu dostaw gazu do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 1, skomentował, że "to jest gra Putina". - On tę grę prowadzi od sześciu miesięcy (od rozpoczęcia pod koniec lutego zbrojnej agresji na Ukrainę - przyp. red.) i właśnie dlatego rząd Niemiec robi wszystko, by przyśpieszyć odejście Niemiec od zależności od gazu rosyjskiego. Nasze rezerwy są pełne - zapewnił. - Nie poddamy się, nie pójdziemy w tę grę - dodał.

- Słyszę słowa krytyczne i przyjmuję krytykę, ale uważam, że polityka energetyczna i polityka obronna Niemiec wobec Rosji zmienia się, powstają nowe możliwości. To są możliwości do zacieśnienia współpracy Polski i Niemiec, jeśli rząd polski będzie gotowy skorzystać z tej oferty - mówił ambasador.

Gaz przestanie płynąć z Rosji do Niemiec. Reuters o terminie >>>

Thomas Bagger w "Faktach po Faktach"TVN24

Ambasador: z punktu widzenia prawnego to kwestia zamknięta

Bagger był też pytany o reparacje wojenne dla Polski. - Z prawnego punktu widzenia kwestia reparacji została zamknięta, więc nie ma o czym mówić. Historia pozostanie z nami na zawsze, zawsze będziemy pamiętać o ofiarach, będziemy zawsze czcili ich pamięć, będziemy uczyć się od naszych ofiar tak, by razem kształtować lepszą przyszłość - odpowiedział.

- Wczoraj rząd opublikował dokumentację dotyczącą strat wojennych. Rząd niemiecki przyjął ten raport i tyle - podsumował.

Ambasador zaznaczył również, że "mamy priorytet numer jeden: to wojna Rosji przeciw Ukrainie" i że "powinniśmy być w obliczu tej wojny razem".

83 lata temu rozpoczął się atak na Polskę. Ambasador Niemiec: uznajemy swoją historyczną odpowiedzialność

Ambasador powiedział, że "nie da się nie zauważać ran wojennych w Polsce". Wspomniał tu o swojej wizycie w Wieluniu 1 września. - To była bardzo poruszająca uroczystość, ponieważ Wieluń był pierwszym miastem zaatakowanym przez Niemcy 83 lata temu. Następnie uczestniczyłem we mszy świętej z udziałem wielu i żadna osoba nie podeszła do mnie i nie wymagała reparacji. Były słowa przebaczenia, były też słowa wdzięczności, ponieważ Wieluń współpracuje z niewielkim miastem niemieckim i cały czas są prowadzone wymiany. Kształtujemy lepszą przyszłość. Nikt tam nie domagał się reparacji - mówił.

Bagger wspomniał także, że wziął udział we mszy, która uczciła pamięć rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. - Pamiętam, że biskup mówił o mądrości kardynała Wyszyńskiego, który mówił: nie chowaj w sercu urazy. I to jest duch pojednania, który wyczuwam w moich kontaktach z Polakami - zaznaczył.

Pytany, ile Niemcy do tej pory wypłaciły naszemu krajowi w ramach reparacji i czy to jest wystarczająca kwota, odpowiedział, że "to byłoby nie fair, gdybyśmy popatrzyli na bezmiar okrucieństwa i zniszczeń uczynionych wówczas i żaden ambasador Niemiec nie byłby w stanie dobrać odpowiednich słów, ale nie zapominajmy o tym, że były też pokolenia przed nami, które wyszły z tego stanu szoku i tak jak pokazali też biskupi, pojednanie jest możliwe nawet bez reparacji". - Udało się doprowadzić do nowego ładu pokojowego w Europie, a Polska jest częścią tego ładu - powiedział.

Ambasador stwierdził też, że "pojednanie jest możliwe nawet bez reparacji". Pytany, czy Niemcy zgadzają się z podaną przez Polskę kwotą 6,2 biliona złotych, odparł: - Nie zgadzamy się z całym podejściem. Polska ma prawo oceniać szkody wojenne, ale nie stanowi to podstawy do dalszych rozmów.

Bagger: Z prawnego punktu widzenia kwestia reparacji została zamknięta, więc nie ma o czym mówić. Historia pozostanie z nami na zawsze
Bagger: Z prawnego punktu widzenia kwestia reparacji została zamknięta, więc nie ma o czym mówić. Historia pozostanie z nami na zawszeTVN24

Raport dotyczący reparacji

W czwartek w Warszawie pokazano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekazał między innymi, że - według raportu - wartość poniesionych przez Polskę strat to suma ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych.

Rzecznik niemieckiego MSZ w Berlinie, cytowany przez Reuters, odpowiedział na te wydarzenia, twierdząc, że "stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie, sprawa reparacji została zamknięta". - Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie. To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego. Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową - oświadczył rzecznik.

Bagger: Niemcy zadziałały wolniej

Ambasador pytany, czy terytoria na zachodzie Polski są formą reparacji ucinał, że Niemcy "nie chcą podejmować tej debaty". - To odwrócenie uwagi - mówił. Zaznaczał za to, że "mamy priorytet numer jeden: to wojna Rosji przeciw Ukrainie" i że "powinniśmy być w obliczu tej wojny połączeni jako Europa". - Tylko mocna i silna Europa, gdzie Polska i Niemcy działają wspólnie, będzie w stanie zwyciężyć. Nie możemy zmarnować tej szansy - przekonywał.

Pytany o politykę Niemiec wobec wojny w Ukrainie, ambasador ocenił, że jego zdaniem "należy wykonać jeszcze sporo pracy". - Jeżeli chodzi o Niemcy, coraz więcej Niemców powinno wiedzieć jeszcze więcej na temat tego, co się wydarzyło w Polsce ponad 80 lat temu. Dlatego Bundestag podjął decyzję o tym, że będą budowali nie tylko centrum uczczenia pamięci, ale też centrum edukacji na temat tego, co się wydarzyło w Polsce w czasie wojny i w czasie okupacji niemieckiej. To centrum powstanie w centrum Berlina - opisał.

- W pełni zgadzam się, że nie wiemy jeszcze wystarczająco wiele na temat wszystkich okrucieństw i zniszczeń. Lepiej i łatwiej zrobić to w duchu pojednania, a nie drogą przedstawiania roszczeń i rozdrapywania ran - dodał.

Odnosząc się do Rosji i wojny, ambasador zauważył, że "państwa członkowskie Unii Europejskiej mają różne postawy" i że Polska była pierwszym krajem, który "udzielił pomocy na olbrzymią skalę". - Polacy otworzyli swoje drzwi dla uchodźców z Ukrainy, miliony Polaków pomagają, pomagają też militarnie. Niemcy oczywiście zadziałały wolniej, ale częścią wyjaśnienia tego jest geografia. Polska odpowiedziała znacznie szybciej, ponieważ jest bezpośrednim sąsiadem, a Niemcy są nieco dalej. Po drugie, mamy nieco inne perspektywy. Wielu Polaków odczuło, że mieli rację, jeśli chodzi o ich podejrzenia dotyczące Rosjan. To świadomość, ale także i to, jak kształtujemy nasze promowanie świata ze względu na historię. Mamy inną historię i też nasza historia - przyznał.

- Mamy inną historię. Nasza historia, relacje z Rosją, różnią się od relacji polsko-rosyjskich - ocenił.

- Oczywiście Niemczy był zszokowane. Kanclerz (Olaf Scholz - red.) wystąpił 27 lutego i w swoim przemówieniu mówił o polityce zmiany, radykalnej zmiany w polityce Niemiec. Widzimy, w jaki sposób ta polityka następuje, jak rzeczywiście zmieniła się polityka energetyczna, obronna i polityka Niemiec wobec Rosji. Te zmiany następują - zapewniał. - Słyszę krytykę. Wiem, że w Polsce mówi się, że te zmiany następują zbyt powoli, że są małe, ale ja bym powiedział, że należy jednak spojrzeć na to, że następuje istotna zmiana - dodał.

Zwracał przy tym uwagę, że "będzie to długoterminowy konflikt z Rosją". - Powinniśmy utrzymać odpowiedni poziom wsparcia przekazywanego Ukrainie, wsparcia finansowego, też wojskowego. Powinniśmy też pomyśleć o odbudowie Ukrainy - argumentował. - Kanclerz Scholz za miesiąc, w październiku, przeprowadzi konferencję na temat odbudowy Ukrainy - zapowiedział.

W programie na krótko poruszono sprawę postępowania byłego niemieckiego kanclerza Gerharda Schroedera. - On nie występuje w imieniu rządu Niemiec i nie działa w imieniu rządu Niemiec - oświadczył Bagger.

Bagger: Unia jest najlepszym gwarantem pokoju i dobrobytu

Pytany o płynące z rządu głosy o tym, że Niemcy chcą być nowym hegemonem Unii Europejskiej, Bagger odparł: - Uważamy, że Unia Europejska, jako silna Unia, jest najlepszym gwarantem pokoju w przyszłości i dobrobytu dla wszystkich naszych krajów. Niewątpliwie jest to prawdziwe twierdzenie wobec Niemiec, ale też i dla Polski, bo przecież Polska zbyt często w historii była pozostawiona sama sobie, ale niech Polacy sami decydują. Ja wiem, że tego rodzaju myślenie ma długą historię w polskiej myśli politycznej, natomiast tak naprawdę dość długo mówiono o tym, że prawdziwe zagrożenie jest z Zachodu, a nie ze Wschodu. Teraz Rosja walczy z Ukrainą. My chcemy wesprzeć Ukrainę - powiedział.

Autorka/Autor:akw//now, adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich żołnierzy z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu - ogłosił w środę Kreml. Według Politico, Moskwa planuje wysłać ich na Ukrainę. Portal pisze o "zaskakującym oświadczeniu" i przypomina bezczynność rosyjskich "sił pokojowych" w obliczu zeszłorocznej ofensywy Azerbejdżanu w spornym regionie, która doprowadziła do upadku samozwańczej republiki i masowego exodusu ormiańskich uchodźców.

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

Źródło:
PAP, Politico

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

56-latek wychodził rano z mieszkania w Krakowie, które wynajmował z kobietą, gdy dopadli go śląscy łowcy głów. Mężczyzna w zeszłym roku został skazany za gwałt, którego dopuścił się w 2008 roku w Zabrzu. Dwa lata temu mieli go już w areszcie, ale przed wyrokiem wypuścili na wolność.

Zatrzymany za gwałt sprzed 16 lat

Zatrzymany za gwałt sprzed 16 lat

Źródło:
tvn24.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. Urząd poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliony dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Bezpieczeństwo niemal miliarda ludzi w Europie i Ameryce Północnej jest zagrożone przez rosyjskie próby wykorzystania wrażliwości podwodnej infrastruktury, ostrzega cytowany przez "Guardiana" wiceadmirał Didier Maleterre, zastępca dowódcy centralnego dowództwa wszystkich sił morskich NATO (MARCOM).

Wojna hybrydowa w głębinach. "Bezpieczeństwo niemal miliarda ludzi jest zagrożone"

Wojna hybrydowa w głębinach. "Bezpieczeństwo niemal miliarda ludzi jest zagrożone"

Źródło:
The Guardian

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Samochód jadący pod prąd zauważyła policja z Saint Louis w USA. Po zatrzymaniu pojazdu stwierdzono, że prowadził go ośmioletni chłopiec - informują lokalne media. Według doniesień, za kierownicą kazała mu usiąść matka, która siedziała na tylnej kanapie. Kobieta usłyszała zarzut narażenia dzieci na niebezpieczeństwo.

Ośmiolatek wiózł rodzinę samochodem. Zmusiła go matka

Ośmiolatek wiózł rodzinę samochodem. Zmusiła go matka

Źródło:
NBC News, KSDK, River Front Times

Były minister cyfryzacji Marek Zagórski zeznał przed komisją ds. wyborów kopertowych, że nie zapoznał się z wnioskiem Poczty Polskiej o przekazanie jej danych z rejestru PESEL, a departament ministerstwa, który się nim zajmował nie sygnalizował mu żadnych wątpliwości co do jego legalności i podstawy prawnej. Zwrócił uwagę że decyzja w sprawie przekazania danych zapadła w departamencie, który miał do tego stałe upoważnienie. - Pani dyrektor podjęła taką decyzję zgodnie ze swoimi kompetencjami - oświadczył Zagórski.

Były minister o przekazaniu danych z bazy PESEL: decyzję podjęła pani dyrektor

Były minister o przekazaniu danych z bazy PESEL: decyzję podjęła pani dyrektor

Źródło:
PAP

Melania Trump "wpadła we wściekłość", gdy dowiedziała się, że jej mąż przekazał pieniądze gwieździe filmów dla dorosłych. Jednocześnie teraz twierdzi, że proces w tej sprawie jest "niesprawiedliwy" - pisze "New York Times". Dziennik wskazuje też, co może zniechęcać żonę Donalda Trumpa do udziału w kampanii wyborczej.

"Wpadła we wściekłość". Czy Melania Trump będzie świadkiem w procesie męża

"Wpadła we wściekłość". Czy Melania Trump będzie świadkiem w procesie męża

Źródło:
The New York Times, CNN, tvn24.pl

Maciej Wąsik poinformował podczas konferencji, że wobec jego żony wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Roma Wąsik jest tam dyrektorką jednego z departamentów. Mamy odpowiedź.

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Źródło:
tvn24.pl

Tragedia w centrum Łodzi. Idący ulicą 29-latek nagle upadł i mimo reanimacji prowadzonej przez świadków zmarł. Jak informuje prokuratura, mężczyzna wracał do domu z jednego z łódzkich szpitali, gdzie trafił z urazem głowy. Miał tam przejść dokładną diagnostykę i zostać opatrzony. - Będziemy sprawdzać dokładnie, jak była udzielana pomoc medyczna i czy decyzja o wypuszczeniu go do domu była prawidłowa, czy nie należało go zostawić jednak w placówce - przekazuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Wracał ze szpitala i przewrócił się na ulicy. Nie żyje

Wracał ze szpitala i przewrócił się na ulicy. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Słynne "schody do nieba" na Hawajach zostaną rozmontowane - przekazały władze w Honolulu. Turyści stale na nie wchodzą, choć od wielu lat obiekt pozostaje zamknięty dla ludzi. Poza oczywistymi względami bezpieczeństwa na decyzję wpłynęli okoliczni mieszkańcy, którzy skarżyli się, że osoby próbujące się dostać na schody, wchodzą na ich posesje i niszczą ich mienie.

Rozmontują słynne "schody do nieba". Wszystko przez turystów i zdjęcia w mediach społecznościowych

Rozmontują słynne "schody do nieba". Wszystko przez turystów i zdjęcia w mediach społecznościowych

Źródło:
CNN, USA Today

Nieznany sprawca zniszczył pasiekę na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. "Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin. Trzech z nich już nie ma. Stan pozostałych będziemy dopiero badać" - podało muzeum. Sprawę bada policja.

"Roztrzaskał ule. Wyjął ramki z pszczołami i rozrzucił je po okolicy". Policja ma nagrania z monitoringu

"Roztrzaskał ule. Wyjął ramki z pszczołami i rozrzucił je po okolicy". Policja ma nagrania z monitoringu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańców lubelskiego Śródmieścia obudziły głośny huk i muzyka. Według relacji świadków, którzy wezwali na miejsce policję, nocne hałasy dobiegały z willi przy ul. Rayskiego 3. W budynku, gdzie trwała impreza, mieści się biuro poselskie Przemysława Czarnka i Klub Inteligencji Katolickiej.

Biuro posła PiS, Klub Inteligencji Katolickiej i zagadkowa, głośna impreza

Biuro posła PiS, Klub Inteligencji Katolickiej i zagadkowa, głośna impreza

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Duda i Donald Trump spotkają się w środę w Nowym Jorku - donosi agencja Associated Press, powołując się na anonimowego rozmówcę zaznajomionego ze sprawą. Do spotkania ma dojść w wieżowcu Trump Tower na Manhattanie - podał Reuters.

AP: Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem

AP: Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem

Źródło:
AP, tvn24.pl, PAP

Rosyjska sekcja BBC i niezależny portal Mediazona ustaliły dane ponad 50 tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na ukraińskim froncie. W ciągu ostatniego roku, kiedy Moskwa realizowała tak zwaną strategię maszynki do mielenia mięsa, liczba ofiar śmiertelnych wśród wojskowych wzrosła o co najmniej 27 tysięcy - podał portal BBC. Autorzy podkreślają, że rzeczywista liczba poległych żołnierzy może być znacznie wyższa.

Ilu Rosjan zginęło w Ukrainie? Nowe ustalenia

Ilu Rosjan zginęło w Ukrainie? Nowe ustalenia

Źródło:
BBC, The Moscow Times, PAP

Sąd Okręgowy w Radomiu podwyższył karę z dwóch do czterech lat więzienia dla sprawcy wypadku, w którym zginął 18-latek. Do tragedii doszło, gdy 35-letni Mateusz D. demonstrował możliwości auta potencjalnemu kupcowi.

18-latek szedł po chodniku, zginął pod kołami samochodu. Sąd podwyższył karę dla sprawcy

18-latek szedł po chodniku, zginął pod kołami samochodu. Sąd podwyższył karę dla sprawcy

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

81-letniemu mieszkańcowi hrabstwa Clark w stanie Ohio postawiono zarzut zabójstwa po tym, jak zastrzelił kobietę, kierowcę Ubera - informuje CNN, powołując się na miejscowe biuro szeryfa. Mężczyzna miał błędnie podejrzewać, że 61-latka współpracuje z przestępcami grożącymi mu i próbującymi wyłudzić od niego pieniądze.

Przyjechała odebrać paczkę, on wziął ją za wspólniczkę bandytów. 81-latek z zarzutem zabójstwa

Przyjechała odebrać paczkę, on wziął ją za wspólniczkę bandytów. 81-latek z zarzutem zabójstwa

Źródło:
CNN

PiS powinien wykazać się większą pokorą i nie przeszkadzać, jak podnosimy kwestię poziomu polskiego bezpieczeństwa - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując wypowiedź Mariusza Błaszczaka dotyczącą europejskiej "żelaznej kopuły".

Projekt "kopuły" nad Europą. Błaszczak narzeka, riposta Kosiniaka-Kamysza

Projekt "kopuły" nad Europą. Błaszczak narzeka, riposta Kosiniaka-Kamysza

Źródło:
PAP, TVN24

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

Przewodniczący komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział w środę, że oczekuje, iż Mariusz Kamiński stawi się w czwartek o godzinie 10 w gmachu Sejmu na posiedzeniu komisji. Na tę samą godzinę polityk PiS został jednak wezwany przez prokuraturę. - Jest dobra wola w kierunku zmiany godziny przesłuchania pana Kamińskiego przez prokuratora - poinformował Szczerba.

Ma się stawić w dwóch miejscach w tym samym czasie "Oczekuję jutro pana Kamińskiego w gmachu Sejmu"

Ma się stawić w dwóch miejscach w tym samym czasie "Oczekuję jutro pana Kamińskiego w gmachu Sejmu"

Źródło:
TVN24

Powódź błyskawiczna nawiedziła Dubaj i doprowadziła do paraliżu komunikacyjnego. Pod wodą znalazły się drogi i lotnisko. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zginęła co najmniej jedna osoba.

"Historyczne zdarzenie meteorologiczne" w Dubaju

"Historyczne zdarzenie meteorologiczne" w Dubaju

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Hugh Grant przystał na ugodę z News Group Newspapers (NGN), wydawcą tabloidu "The Sun", którego oskarżał o zlecanie włamań do jego domu i biura oraz podsłuchiwanie jego telefonów. Aktor wyjaśnił powody swojej decyzji w mediach społecznościowych.

Mieli podsłuchiwać Hugh Granta i włamać się do jego mieszkania. Teraz oferują mu "ogromną sumę"

Mieli podsłuchiwać Hugh Granta i włamać się do jego mieszkania. Teraz oferują mu "ogromną sumę"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Moje zdanie w tej sprawie jako posła jest jasne. Jeżeli będzie taka ustawa, będę za nią głosował - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, odnosząc się do pytania o projekt dotyczący związków partnerskich. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że nie będzie głosował za statusem małżeństw dla związków homoseksualnych, za przysposobieniem dzieci i adopcją.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia komentują

Co z ustawą o związkach partnerskich? Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia komentują

Źródło:
PAP, TVN24

Partia sprawująca w Namibii władzę chce wyrzucenia z kraju wszystkich dyplomatów z krajów Unii Europejskiej oraz całej misji dyplomatycznej UE. Doszło do tego po tym, jak ambasadorzy z Niemiec, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Portugalii spotkali się z liderem partii opozycyjnej i jej kandydatem na szefa państwa.

Namibia. "Nieformalny lunch" i wielki kryzys dyplomatyczny

Namibia. "Nieformalny lunch" i wielki kryzys dyplomatyczny

Źródło:
PAP

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

Zarząd Polski 2050 i Naczelny Komitet Wykonawczy PSL podjęły decyzję o zawiązaniu koalicji na wybory do Parlamentu Europejskiego. - Stworzymy wspólne listy we wszystkich okręgach po to, by pokazać, że jest możliwa Trzecia Droga do Europy - powiedział marszałek Sejmu, lider Polski 2050.

Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłaszają: jest możliwa Trzecia Droga do Europy

Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłaszają: jest możliwa Trzecia Droga do Europy

Źródło:
PAP, TVN24

W Koszalinie o fotel prezydenta walczą urzędujący od 2010 roku Piotr Jedliński i wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. W centrum miasta pojawił się baner z krytycznymi hasłami wobec aktualnego prezydenta. Plakat został zamalowany napisem "Stop hejt!" i zdjęty. Wideo dostaliśmy na Kontakt 24. Druga tura wyborów samorządowych już w najbliższą niedzielę.

Emocje przed drugą turą wyborów. Plakat zamalowano i zdjęto. Nagranie

Emocje przed drugą turą wyborów. Plakat zamalowano i zdjęto. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Co upamiętnia ciastko z ciemnego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i ozdobione śmietanowym kleksem na czekoladowej pomadzie? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

Mamy złe pogodowe wieści na drugą połowę kwietnia. Ochłodzenie, które właśnie się zaczęło, może jeszcze trochę potrwać. Nocami i w godzinach porannych spodziewamy się przymrozków. - Arktyczne powietrze wlewa się do Europy Środkowej - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Jak długo będzie zimno? "Mur nie do przebicia"

Jak długo będzie zimno? "Mur nie do przebicia"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Znamy już 19 tytułów Konkursu Głównego jego 77. edycji. Do najbardziej oczekiwanych należą: "Megalopolis" - dzieło życia Francisa Forda Coppoli, "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa czy "Parthenope" Paola Sorrentino. Nas najbardziej interesuje nakręcony w koprodukcji z Polską obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą".

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Źródło:
Cannes Film Festival, Deadline, PISF, tvn24.pl

Film "Diuna: część druga" jest już dostępny w Playerze. Produkcja Warner Bros. Discovery trafiła do kin pod koniec lutego i okazała się wielkim hitem. Teraz można ją obejrzeć w swoim domu.

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Źródło:
tvn24.pl