"NoLo" - moda na trzeźwość rośnie, ale nie w Polsce. Ekspert: alkoholowe lobby czuwa

Źródło:
IWSR, tvn24.pl
"Byłem alkoholikiem wysokofunkcjonującym". Borys Szyc o alkoholizmie i pracy
"Byłem alkoholikiem wysokofunkcjonującym". Borys Szyc o alkoholizmie i pracytvn24
wideo 2/4
"Byłem alkoholikiem wysokofunkcjonującym". Borys Szyc o alkoholizmie i pracytvn24

"NoLo" to coraz modniejsze na Zachodzie określenie bezalkoholowych zamienników napojów z procentami, takich jak piwa czy wina "zero". Ich rynek w wielu krajach dynamicznie rośnie, czemu sprzyja wzrost liczby osób odstawiających alkohol lub ograniczających jego spożycie. Według eksperta, Polski ten trend na razie jednak nie dotyczy. - Kilkadziesiąt lat temu wypijaliśmy średnio 8 litrów czystego alkoholu na głowę rocznie, dziś jest to prawie 12 litrów - podkreśla dr med. Bohdan Tadeusz Woronowicz, specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień.

Moda na trzeźwość staje się na Zachodzie zjawiskiem na tyle częstym, że media zaczynają określać ją mianem trendu nadchodzącego w 2023 roku. Nadały mu nawet nazwę - "NoLo", którą dotąd używano również w odniesieniu do grupy bezalkoholowych produktów stanowiących zamienniki napojów alkoholowych. Słowo to pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego słowa "nolo", które w tłumaczeniu oznacza: nie chcę.

Moda "NoLo"

Jak wynika z analizy rynku alkoholowego, opublikowanej pod koniec 2022 roku przez brytyjską firmę analityczną IWSR, wartość produktów z kategorii "NoLo" tylko na dziesięciu kluczowych światowych rynkach osiągnęła 11 miliardów dolarów. To mniej więcej 7 proc. wzrostu w porównaniu do 2021 roku. Autorzy badania przewidują, że moda na trzeźwość, a co za tym idzie wartość rynku napojów bezalkoholowych będą rosnąć w tym tempie przynajmniej do 2026 roku. A już teraz w skali globalnej "NoLo" stanowi ok. 3,5 proc. całkowitej wartości rynku alkoholowego.

Światowym liderem spożycia produktów z tej grupy są Niemcy. Na następnych miejscach znalazły się kolejno Hiszpania, USA, Japonia oraz Wielka Brytania. Również w Polsce producenci stale rozszerzają ofertę i wprowadzają na rynek m.in. pozbawione alkoholu wina, szampany, a nawet odpowiedniki ginu czy whisky. Największą popularnością wśród produktów z grupy "NoLo" cieszą się obecne na rynku od lat bezalkoholowe zamienniki piwa i cydru. Zdaniem IWSR te dwa rodzaje napojów odpowiadać będą za aż 70 proc. całkowitego wzrostu rynku napojów bezalkoholowych w latach 2022-2026.

Popularność abstynencji

Badania przeprowadzane przez IWSR wskazują, że zdecydowana większość (78 proc.) osób sięgających po napoje z grupy "NoLo" pije również alkohol. Ale wzrasta odsetek tych, którzy ograniczają jego spożycie lub całkowicie z niego rezygnują. Jak zadeklarowało 41 proc. respondentów powoli zastępują oni napoje alkoholowymi tymi bez zawartości procentów. Z kolei 18 proc. ankietowanych pije wyłącznie napoje, które alkoholu nie mają.

Już w 2020 roku amerykańscy badacze informowali, że w ciągu poprzednich kilkunastu lat odsetek studentów z tego kraju niepijących alkoholu wzrósł z 20 do 28 proc. Z kolei w badaniu amerykańskiego Instytutu Gallupa z 2022 roku aż 36 proc. ankietowanych nazwało się "całkowitymi abstynentami".

Trend "NoLo" dotrze do Polski?

Jak się jednak okazuje do Polski trend "NoLo" dociera póki co bardzo powoli, o ile w ogóle. - Jeśli chodzi o samą Polskę, spożycie alkoholu od wielu lat niezmiennie wzrasta. W latach osiemdziesiątych wypijaliśmy ponad 8 litrów czystego alkoholu na głowę rocznie, na początku lat dziewięćdziesiątych nieco ponad 6 litrów, dziś jest to prawie 12 litrów - przypomina specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień dr med. Bohdan Tadeusz Woronowicz z Centrum Konsultacyjnego Akmed w Warszawie. - Nie zauważyłem też, żeby młodzi ludzie pili mniej niż ci ze starszych pokoleń. Piwo staje się coraz popularniejsze, obniża się wiek alkoholowej inicjacji, czyli pierwszego kontaktu z alkoholem. To, co wykazują zagraniczne badania, w Polsce, przynajmniej gołym okiem, nie jest zauważalne - ocenia.

Czy istnieje realna szansa na to, by spożycie alkoholu w nadchodzących latach zaczęło w Polsce spadać? Bohdan Tadeusz Woronowicz nie jest w tej kwestii optymistą. - Podstawowym czynnikiem wpływającym na ilość spożywanego alkoholu jest jego dostępność. Alkoholowe lobby czuwa. Ogromnym ułatwieniem dla tych, którzy chcą się napić poza kontrolą społeczną, są tak zwane małpki, czyli małe butelki mocnego alkoholu. Mieszczą się one w kieszeni albo torebce, można szybko wypić je nawet w toalecie. Ich sprzedaż najwyższa jest w godzinach porannych, czyli przed pracą, i zaraz po godzinie 16 - zauważa.

- Jeżeli władze zezwalają na sprzedawanie alkoholu na stacjach benzynowych, to ułatwiają do niego dostęp. Dając przyzwolenie na działanie sklepów nocnych czy całodobowych też ułatwiają jego zdobycie. Światowa Organizacja Zdrowia określiła, że jeden punkt sprzedaży alkoholu powinien przypadać na około 1500 osób. U nas przypada na około 300 osób. Nie ma też tak zwanej ceny minimalnej alkoholu (...) Do tego dochodzą reklamy i promocje zachęcające społeczeństwo do zakupu alkoholu, szczególnie piwa, skandaliczne moim zdaniem "bromocje 2+2" (promocje na piwo - red.) czy hasła typu "wspieraj strażaków i wygrywaj piwo" - wylicza Woronowicz.

I dodaje: - Jeśli to wszystko się nie zmieni wątpię, by spożycie alkoholu miało w najbliższych latach spadać. A na to, by miało się zmienić, nic nie wskazuje. Zamiast tego pojawiają się takie pomysły jak legalizacja produkowania mocnego alkoholu czy umożliwienie sprzedaży alkoholu na dworcach kolejowych i autobusowych, argumentowane bezczelnie tak zwaną "wolnością gospodarczą". Nie mogę wykluczyć, że pojawi się nawet pomysł stawiania kiosków z piwem obok placów zabaw, żeby rodzice nie nudzili się pilnując swoich dzieci - stwierdza. Jak w 2014 roku wyliczała "Gazeta Pomorska", w samej Bydgoszczy sklepów monopolowych było więcej niż w całej Norwegii.

Alkoholizm w Polsce

Tymczasem moda na abstynencję mogłaby pomóc w Polsce w walce z alkoholizmem. Bohdan Tadeusz Woronowicz podkreśla, że trudno wskazać faktyczną liczbę Polaków uzależnionych obecnie od alkoholu. - Jedne badania mówią o 600 tysiącach osób, inne nawet o 800 tysiącach. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że około 12 procent dorosłych Polaków nadużywa alkoholu, z czego ponad 9 procent pije w sposób szkodliwy dla swojego zdrowia, a liczbę osób uzależnionych, czyli chorych, szacuje na ok. 2,4 procent - tłumaczy specjalista.

Przyznaje jednocześnie, że jego zdaniem faktyczna liczba osób uzależnionych od alkoholu jest znacznie wyższa. - Wielu nie chce się do tego przyznać, a inni po prostu nie wiedzą, że picie przez nich alkoholu przerodziło się już w picie patologiczne, w chorobę. Należy szacować, że około 80 procent osób uzależnionych od alkoholu nie decyduje się na leczenie, przez co nie trafia do tych statystyk - mówi ekspert.

ZOBACZ TEŻ: Córka Eminema opowiada o dorastaniu w strachu przed alkoholem i narkotykami

Alkoholicy - kto to?

- Kiedy kilkadziesiąt lat temu zaczynałem swoją pracę, wśród zgłaszających się po pomoc dominowały osoby starsze niż dzisiaj, z wykształceniem zawodowym lub średnim. Teraz przychodzi do mnie wielu ludzi młodych, bardzo dobrze wykształconych i bardzo dobrze zarabiających, przedstawicieli obu płci. Pracują na wysokich stanowiskach w dużych korporacjach, żyją w ciągłym stresie. Rozluźniają się pijąc alkohol, trochę lżej wieczorami po pracy, mocniej w weekendy. Do mnie zgłaszają się najczęściej wtedy, gdy weekendowe picie przeciąga się na przykład na poniedziałek i trzeba brać urlop na żądanie - opowiada Woronowicz.

Dodaje, że osoby odnoszące sukcesy mimo nadużywania alkoholu, czyli tzw. wysokofunkcjonujący alkoholicy, są w stanie bardzo długo prowadzić pozornie normalne życie. - Często mowa o naprawdę wysoko postawionych osobach, prezesach, właścicielach dużych firm, aktorach czy politykach. Oni mają wokół siebie całe sztaby ludzi, którym zależy na tym, by problem alkoholowy ich przełożonego nie wyszedł na jaw. Te sztaby tuszują ich wpadki, biorą na siebie część ich zadań. Poza tym ludzie sukcesu zazwyczaj są przekonani, że ze wszystkimi problemami poradzą sobie sami, dlatego zwlekają ze zgłoszeniem się do specjalisty. A już na pewno unikają terapii grupowej, na której mogliby zostać rozpoznani - wyjaśnia Woronowicz.

Ekspert podkreśla również, że w młodszych pokoleniach wzrasta liczba przypadków, w których problemowi alkoholowemu towarzyszą inne uzależnienia. - Człowiek uzależniony od alkoholu ma większą tendencję do "wsiąkania" w kolejne używki. Opcji jest dziś dużo: trawka, różne narkotyki w formie tabletek czy tak zwane nowe narkotyki, czyli popularne "dopalacze". Młodzi coraz częściej mieszają alkohol z jedną lub kilkoma z nich - wymienia specjalista w zakresie uzależnień.

Osoby z problemem alkoholowym mogą szukać pomocy m.in. dzwoniąc na infolinię polskiej Wspólnoty Anonimowych Alkoholików, pod numerem: 801 033 242. Infolinia jest czynna we wszystkie dni tygodnia w godz. 8:00-22:00.

ZOBACZ TEŻ: 80 procent 15- i 16-latków piło alkohol w 2019 roku. Jak jest teraz? Badań nie ma

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: IWSR, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służbę ratowniczą, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Była spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i sześciu najbardziej wpływowych demokratycznych gubernatorów poparło kandydaturę Kamali Harris na prezydenta USA po rezygnacji Joe Bidena z wyścigu. Tym samym rosną jej szanse na uzyskanie oficjalnej nominacji ze strony demokratów.

Potężne wsparcie dla Kamali Harris. "Poprowadzi nas do zwycięstwa"

Potężne wsparcie dla Kamali Harris. "Poprowadzi nas do zwycięstwa"

Źródło:
PAP

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

IMGW ostrzega przed burzami, podczas których wiatr może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie może też sypnąć gradem. Obowiązują też alarmy przed upałem.

Mapa Polski pomarańczowa i żółta od alarmów. Uważajmy

Mapa Polski pomarańczowa i żółta od alarmów. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

- Osiągnięcia Joe Bidena przez ostatnie trzy lata nie mają sobie równych we współczesnej historii - powiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris, która jest faworytką do uzyskania nominacji demokratów na prezydenta po tym, jak obecny gospodarz Białego Domu wycofał się z wyścigu o reelekcję.

Pierwsze wystąpienie Kamali Harris po rezygnacji Bidena

Pierwsze wystąpienie Kamali Harris po rezygnacji Bidena

Źródło:
Reuters

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował w poniedziałek w Brukseli do ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zdjęcie nałożonych przez ich kraje ograniczeń na użycie przez Ukrainę podarowanej jej broni dalekiego zasięgu. - To byłaby w pełni obrona własna, która jest legalna w świetle prawa międzynarodowego - ocenił.

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Źródło:
TVN24, PAP

Na autostradzie A2 pod Poznaniem doszło do nietypowego wypadku. Pasażer samochodu osobowego wysiadł z pojazdu, wyszedł na drogę i został potrącony przez ciężarówkę. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

Kamala Harris ma dostęp do informacji, do których inni ewentualni kandydaci nie mają i do pieniędzy przeznaczonych na kampanię Joe Bidena. Co więcej, jest "domyślną" kandydatką, bo od początku kampanii tworzyła z Bidenem pewną "ofertę polityczną". O kwestiach, które działają na korzyść obecnej wiceprezydentki i dają jej przewagę przy decyzji nominacyjnej demokratów, mówił dziennikarz TVN24 BiS Michał Sznajder.

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Źródło:
tvn24.pl

To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w Trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Śmigłowiec straży pożarnej zapalił się podczas lądowania na lotnisku w Reggio di Calabria na południu Włoch. Piloci zdołali się uratować, zanim maszyna uderzyła o pas startowy.

Śmigłowiec straży pożarnej rozbił się na lotnisku

Śmigłowiec straży pożarnej rozbił się na lotnisku

Źródło:
Calabria News, tvn24.pl

Pod Ziębicami (woj. dolnośląskie) doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Lądował śmigłowiec LPR. Cztery osoby trafiły do szpitali.

Czołowe zderzenie samochodów. Cztery osoby ranne

Czołowe zderzenie samochodów. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

Miesięczne dziecko zmarło w czerwcu z powodu krztuśca - poinformował TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. To pierwszy taki zgon w tym roku w Polsce.

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Z powodu stanowiska Węgier w sprawie Ukrainy postanowiłem zwołać kolejne spotkanie ministrów spraw zagranicznych unijnej "27" w Brukseli, a nie w Budapeszcie - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Z początkiem lipca Węgry objęły rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Borrell nie chce spotkania w Budapeszcie

Borrell nie chce spotkania w Budapeszcie

Źródło:
PAP

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, przykleiła na drzwiach klubu PSL kartkę z pięcioma gwiazdkami, trzema koniczynami oraz napisem "a Kosiniak do dymisji". Lempart mówiła reporterowi TVN24, że skoro prezesowi ludowców "nie pasują poglądy jego własnych wyborców", to proponuje "oddać te wszystkie stołeczki".

"Kosiniak do dymisji". Marta Lempart przykleiła kartkę

"Kosiniak do dymisji". Marta Lempart przykleiła kartkę

Źródło:
TVN24

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

51-letni mężczyzna wtargnął do domu opieki dla seniorów w Daruvarze w Chorwacji i zastrzelił pięć osób - informują chorwackie media. Zamachowiec został zatrzymany przez policję. Według nieoficjalnych informacji jedną z ofiar jest jego matka.

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Źródło:
PAP, Reuters, N1

Kto może zostać kandydatem na wiceprezydenta u boku Kamali Harris, jeśli to ona z ramienia demokratów stanie do walki o Biały Dom? Amerykańskie media wskazują między innymi ma gubernatora stanu Pensylwania Josha Shapiro, gubernatorkę Michigan Gretchen Whitmer, gubernatora Illinois JB Pritzkera, gubernatora Kentucky Andy'ego Besheara oraz szefa resortu transportu Pete'a Buttigiega.

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Źródło:
PAP

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że zdecydowano o cofnięciu generałowi Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające wykazało, że nie daje on "rękojmi zachowania tajemnicy".

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Źródło:
PAP

Na tratwie ratunkowej wyrzuconej na brzeg kanadyjskiej wyspy Sable na Oceanie Atlantyckim, znaleziono ciała Brytyjki Sarah Packwood i Kanadyjczyka Bretta Clibbery'ego. Małżeństwo było w podróży, którą nazwali "największą przygodą w ich dotychczasowym życiu".

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Źródło:
The Guardian, ENEX_NEWSML.

Zmarł Jerzy Michalak, scenograf, reżyser i aktor, prywatnie ojciec Borysa Szyca. Odszedł w wieku 80 lat. "Żegnaj tato. Do zobaczenia kiedyś… odpoczywaj w spokoju" - pożegnał go Szyc w mediach społecznościowych.

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Źródło:
Dobry Tygodnik Sądecki, tvn24.pl

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Memy i żartobliwe wpisy na temat drzewa kokosowego właśnie podbijają amerykańskie media społecznościowe. Nawiązują one do aktualnej wiceprezydentki USA i potencjalnej kandydatki do objęcia najwyższego urzędu w państwie - Kamali Harris. O co chodzi z memami o drzewie kokosowym i skąd ich popularność? Wyjaśniamy.  

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Źródło:
The Guardian, Forbes, NPR, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek w Jemiołowie (województwo lubuskie). Dwaj bracia w wieku 33 i 34 lat, jadąc motocyklem, uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj nie żyją.

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl