Jako jedyna nie złożyła we wtorek poselskiego ślubowania. "To było wcześniej zgłaszane"

[object Object]
Na ślubowaniu nie pojawiła się Aleksandra Gajewskatvn24
wideo 2/23

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska nie pojawiła się na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu IX kadencji i nie złożyła poselskiego ślubowania. W rozmowie z tvn24.pl tłumaczy, że o swojej nieobecności poinformowała kancelarię marszałka. - To było wcześniej zgłaszane - mówi i dodaje, że jej ślubowanie odbędzie się w środę.

Od odegrania hymnu państwowego rozpoczęło się we wtorek po godzinie 12. inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji. Otworzył je marszałek senior Antoni Macierewicz (PiS) powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów.

Na początku posiedzenia prezydent wygłosił orędzie. Następnie marszałek senior przeprowadził ślubowanie posłów. Po odczytaniu roty ślubowania każdy z kolejno wywołanych posłów wstał i wypowiadał słowo "ślubuję". Poseł mógł dodać formułę "tak mi dopomóż Bóg".

Antoni Macierewicz podczas pierwszego posiedzenia Sejmu >

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy podczas pierwszego posiedzenia Sejmu >

"To było wcześniej zgłaszane"

Na ślubowaniu jako jedyna w 460-osobowej izbie nie pojawiła się we wtorek dotychczasowa wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Aleksandra Gajewska.

W rozmowie z tvn24.pl poinformowała, że nie mogła być wczoraj na posiedzeniu. - Kancelaria marszałka o tym wiedziała. To było wcześniej zgłaszane - mówiła.

Dodała, że jej ślubowanie odbędzie się w środę.

Przepisy stanowią, że posłowie nieobecni na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni.

Kim jest Aleksandra Gajewska?

Aleksandra Gajewska ma 30 lat. Ukończyła stosunki międzynarodowe i dyplomację publiczną w Collegium Civitas w Warszawie.

Działaczka Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" (objęła funkcję przewodniczącej w Warszawie) i Platformy Obywatelskiej. W 2010 została po raz pierwszy wybrana do Rady Warszawy (reelekcja w 2014 i 2018). W 2019 została wiceprzewodniczącą Rady Warszawy.

W wyborach parlamentarnych w 2019 uzyskała mandat posłanki na Sejm IX kadencji z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu warszawskim, otrzymując 10 228 głosów. Startowała z ostatniego miejsca na liście komitetu.

Autor: KB/adso / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości