Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki. W Rwandzie pod tym względem znajdujemy zrozumienie i przyjaciół - mówił w Kigali prezydent Andrzej Duda, który kontynuuje swoją podróż po Afryce. W środę podpisano memoranda o współpracy gospodarczej oraz w obszarze zielonych technologii i efektywności energetycznej między Rwandą a Polską. - Wiele razem osiągnęliśmy - ocenił rwandyjski przywódca Paul Kagame.
W środę, podczas podróży po krajach Afryki Wschodniej, prezydent Andrzej Duda spotkał się w Kigali z prezydentem Rwandy Paulem Kagame. W ich obecności podpisano memoranda o współpracy gospodarczej w obszarze zielonych technologii i efektywności energetycznej. W imieniu Polski podpis pod dokumentami złożył wiceszef MSZ Andrzej Szejna.
Podczas konferencji prasowej Duda zaznaczył, że Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki, którzy wyznają wspólne wartości. - Nie mamy żadnych wątpliwości, że w Rwandzie pod tym względem znajdujemy zrozumienie i przyjaciół - oświadczył.
Andrzej Duda zaprasza rwandyjską młodzież
Podkreślił, że Polska chce pokojowego rozwoju. - Chcemy budować naszą pomyślność, nasz dobrobyt z daleka od wszelkich wojen, konfliktów. (...) W Rwandzie znajdujemy takich przyjaciół, którzy dokładnie nas rozumieją i dokładnie tego samego chcieliby dla siebie - kontynuował.
Duda wyraził nadzieję, że wspólne relacje będą także pogłębiane dzięki młodzieży z Rwandy, która obecnie studiuje w Polsce.
- Mam nadzieję, że będzie jej jeszcze więcej. Chcielibyśmy, żeby nasze uczelnie jeszcze szerzej przedstawiały swoją ofertę edukacyjną w Rwandzie. Zapraszałem także młodzież rwandyjską zainteresowaną studiami wojskowymi w Polsce do naszych akademii wojskowych, aby skorzystać z naszej oferty edukacyjnej w najwyższych standardach - przekazał Duda.
Rozmawiano także o przyszłych inwestycjach. Jak przekazał prezydent, podczas swojej wizyty odwiedzi hutę cyny w Kigali, w której Polska ma większościowe udziały. Na rynku rwandyjskim jest obecnych szereg polskich firm. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że będzie ich więcej.
Według prezydenta szczególnie obiecującymi obszarami współpracy między Polską a Rwandą są: energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna, przemysł maszynowy, urządzenia dla przemysłu spożywczego, budownictwo, zarządzanie, w tym zarządzenie kryzysowe oraz zarządzenie zasobami wodnymi i cyberbezpieczeństwo.
"Dla obu naszych krajów sytuacja pokoju i spokoju ma fundamentalne znaczenie"
Podczas spotkania poruszono także temat bezpieczeństwa. - Dla obu naszych krajów sytuacja pokoju i spokoju ma fundamentalne znaczenie - powiedział Duda, wspominając o sytuacji w naszym regionie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.
- Wspieramy Ukrainę i będziemy ją wspierali. Jeżeli Rwanda będzie w niebezpieczeństwie, także będziemy Rwandzie nieśli wsparcie. Dlatego rozmawiamy o edukacji, również o edukacji wojskowej. Mamy nadzieję także na rozwijanie współpracy naszych przemysłów obronnych w przyszłości - dodał.
Z kolei prezydent Kagame podkreślił, że jest otwarty na poszerzanie współpracy z Polską. Zaznaczył, że podpisane porozumienie w zakresie rozwoju zielonych technologii ma kluczowe znaczenie. - Wiele razem osiągnęliśmy. Obecność dyplomatyczna w naszych krajach tylko umocni nasze postępy - powiedział Kagame.
Źródło: PAP