Przełom w sprawie afery w NCBiR, które za rządów Zjednoczonej Prawicy padło politycznym łupem Republikanów Adama Bielana - napisał w mediach społecznościowych Dariusz Joński (KO). Podał, iż ze śledztwa "wynika, że zorganizowana grupa przestępcza wyłudziła miliony z PARP i NCBiR". Komunikat w tej sprawie wydało wcześniej także CBA. Biuro poinformowało o zatrzymaniu pięciu osób i postawieniu im zrzutów.
Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński napisał w czwartek po południu na platformie X (dawniej Twitter), że nastąpił "przełom w sprawie afery w NCBiR, które za rządów Zjednoczonej Prawicy padło politycznym łupem Republikanów Adama Bielana".
"Pierwsze zatrzymania! CBA potwierdza ustalenia moje i Michała Szczerby oraz dziennikarzy. Ze śledztwa Prokuratury Regionalnej w Szczecinie wynika, że zorganizowana grupa przestępcza wyłudziła miliony z PARP i NCBiR!" - dodał.
Pięć osób zatrzymanych
We wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało na swojej stronie internetowej, że funkcjonariusze delegatury w Szczecinie "dokonali zatrzymania przestępczej grupy wyłudzającej dotacje unijne od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju".
W komunikacie uściślono też, że 6 grudnia tego roku zatrzymano "pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się fałszowaniem dokumentacji i przedkładaniem do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nieprawdziwych oraz nierzetelnych dokumentów w ramach projektów o wartości ponad 70 000 000,00 zł".
CBA: szkody przekraczające milion złotych
"W miejscu zatrzymań osób podejrzanych przeprowadzono także przeszukania mające na celu zabezpieczenie materiału mogącego mieć znaczenie dowodowe dla prowadzonego śledztwa. Ponadto, funkcjonariusze z Delegatur Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Katowic, Krakowa, Bydgoszczy, Wrocławia, Łodzi oraz Gdańska dokonali przeszukań szeregu podmiotów gospodarczych zaangażowanych w przestępczy proceder" - napisano.
Poinformowano także, że "w toku śledztwa ustalono, iż w latach 2019 – 2021 dochodziło do licznych nadużyć przy realizacji projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój".
"Nadużycia polegały na przedstawianiu jako wydatków kwalifikowalnych fikcyjnych usług doradczych, kreowaniu projektów w celu wyłudzenia dofinansowania, a także wprowadzaniu w błąd instytucji pośredniczących. Działania zorganizowanej grupy przestępczej doprowadziły do wyrządzenia szkody w mieniu wielkiej wartości, przekraczających milion złotych" - podało CBA.
Zaznaczono, że "sprawa jest rozwojowa, więc planowane są kolejne czynności".
Zastosowano tymczasowy areszt i inne środki zapobiegawcze
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, która nadzoruje śledztwo. Usłyszeli oni - jak czytamy - zarzuty z art. 258 § 1 i 3 Kodeksu karnego, art. 271 Kk, art. 286 § 1 Kk w związku z art. 294 Kk, art. 297 Kk i art. 271 Kk.
"Wobec trzech podejrzanych prokurator zadecydował o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych, w tym dozór policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, poręczenie majątkowe oraz zakaz kontaktowania się z osobami podejrzanymi w sprawie" - dowiadujemy się z komunikatu.
"Wobec dwóch pozostałych podejrzanych na wniosek prokuratora prowadzącego śledztwo Sąd Rejonowy Szczecin - Prawobrzeże i Zachód zastosował izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu" - dodano.
PARP: w przypadku PARP, ani dziennikarze, ani posłowie nie dokonali ustaleń w sprawie, która została wskazana w komunikacie CBA
Już po publikacji artykułu PARP przysłała naszej redakcji wiadomość, w której napisała, że "posłowie Joński i Szczerba zwrócili się w październiku br. do Agencji o wyjaśnienia i informacje w sprawie pierwszego naboru 'Ścieżki SMART' prowadzonego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)". "Pytania dotyczyły m.in. systemu oceny wniosków, zawierania umów o dofinansowanie i realizacji projektów. Agencja przekazała posłom szczegółowe wyjaśnienia i obszerną dokumentację źródłową" - czytamy.
"Tymczasem, przywołany komunikat CBA nie dotyczy naboru w 'Ścieżce SMART', ale podejrzenia wyłudzeń dotacji w projektach z poprzedniej perspektywy finansowej, dofinansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, realizowanych w latach 2019–2021. Zatem w przypadku PARP, ani dziennikarze, ani posłowie nie dokonali ustaleń w sprawie, która została wskazana w komunikacie CBA" - dodano w komunikacie Agencji.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: X/@Dariusz_Jonski