Bochenek i Mueller zakłócili konferencję posłów KO. Dziennikarze zapytali ich o przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
TVN24
Myrcha: dzisiaj powraca z dużym echem afera pod nazwą "Koperta Kaczyńskiego"
Myrcha: dzisiaj powraca z dużym echem afera pod nazwą "Koperta Kaczyńskiego"TVN24
wideo 2/4
TVN24Myrcha: dzisiaj powraca z dużym echem afera pod nazwą "Koperta Kaczyńskiego"

Posłowie KO Robert Kropiwnicki i Arkadiusz Myrcha na konferencji przed siedzibą PiS zwracali uwagi, że "z dużym echem powraca afera pod nazwą 'Koperta Kaczyńskiego'". Sprawa do dzisiaj nie została w sposób należyty wyjaśniona. Cała Polska obserwowała, jak upolityczniona prokuratura wiła się, żeby tylko Jarosław Kaczyński nie został w tej sprawie przesłuchany - mówił Myrcha. Konferencję zakłócili rzecznik PiS Rafał Bochenek i rzecznik rządu Piotr Mueller. Po wygłoszeniu przez Bochenka oświadczenia, dziennikarze zapytali o sprawę przesłuchania prezesa PiS.

NA ŻYWO

Sejm wybiera premiera. Oglądaj wydanie specjalne w TVN24

Wydarzenia w Sejmie, komentarze na żywo w TVN24 i TVN24 GO.

"Gazeta Wyborcza" opublikowała stenogram z przesłuchania austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, który zarejestrował "taśmy Kaczyńskiego" i doprowadził do wybuchu afery. Zeznania dotyczą koperty z 50 tysiącami złotych, które biznesmen miał wręczyć Kaczyńskiemu. Jarosław Kaczyński ani ksiądz Rafał Sawicz, do którego miały trafić pieniądze, nie zostali przesłuchani. Zdaniem "Wyborczej" ta sprawa może być "hakiem" Zbigniewa Ziobry na Kaczyńskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Wyborcza" publikuje zapis z przesłuchania Birgfellnera. "Przekazałem kopertę i pan Kaczyński poszedł do pokoju"

"Wyborcza" opublikowała zapis z przesłuchania Birgfellnera
"Wyborcza" opublikowała zapis z przesłuchania BirgfellneraTVN24

"Żądamy w imieniu Polaków wyjaśnień ze strony Jarosława Kaczyńskiego"

W tej sprawie posłowie Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki i Arkadiusz Myrcha zorganizowali w poniedziałek konferencję przy Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie mieści się siedziba PiS.

- Dzisiaj powraca z dużym echem afera pod nazwą "Koperta Kaczyńskiego". Dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" ujawnia materiały z przesłuchań, które zostały sporządzone przy okazji doniesienia i oskarżenia Jarosława Kaczyńskiego o łapówki. Miał przyjmować 50 tysięcy złotych przy okazji planowanej przez Jarosława Kaczyńskiego inwestycji w centrum Warszawy - opisał Myrcha.

Przypomniał, że "sprawa do dzisiaj nie została w sposób należyty wyjaśniona". - Z tej sprawy zrobiono polityczny cyrk. Cała Polska obserwowała, jak upolityczniona prokuratura wiła się, żeby tylko Jarosław Kaczyński nie został w tej sprawie przesłuchany, wiła się, żeby z austriackiego przedsiębiorcy, który złożył to zawiadomienie, zrobić kozła ofiarnego - dodał.

- W krótkim czasie Polacy kolejny raz słyszą o aferze korupcyjnej związanej z Prawem i Sprawiedliwością - zwrócił uwagę, nawiązując także do afery wizowej.

- Skoro dzisiaj prokuratura, czyli oskarżyciel publiczny, który ma działać w imieniu całego społeczeństwa, nie jest w stanie w sposób należyty do tych sprawy podejść, to my, jako posłowie opozycji, żądamy w imieniu Polaków wyjaśnień ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Czy brał łapówkę? Czy wymuszał przekazanie w kopercie 50 tysięcy złotych w celu realizacji inwestycji budowlanej? - pytał.

Myrcha: dzisiaj powraca z dużym echem afera pod nazwą "Koperta Kaczyńskiego"
Myrcha: dzisiaj powraca z dużym echem afera pod nazwą "Koperta Kaczyńskiego"TVN24

"To nie przypadek, że tuż po zeznaniach Birgfellnera Kaczyński pojechał do prokuratora generalnego"

W czasie wypowiedzi Myrchy z siedziby PiS wyszli rzecznik tej partii Rafał Bochenek i rzecznik rządu Piotr Mueller, którzy ustawili za posłami KO kartonowe postacie Sławomira Nowaka i Włodzimierza Karpińskiego.

Posłowie mimo to kontynuowali konferencję. Robert Kropiwnicki komentował, że "żadne plansze" nie przykryją afer partii rządzącej.

- Mówimy o aferze respiratorowej, o Ostrołęce, PFR-ze, dwóch wieżach, kopercie Kaczyńskiego. To wszystko zostało skręcone przez prokuraturę, bo jest dzisiaj upolityczniona. Prokuratura działa dzisiaj na zlecenie polityków. To nie jest przypadek, że tuż po zeznaniach pana Birgfellnera Kaczyński pojechał do prokuratora generalnego. Po co pojechał? Na kawę, ciasteczka? Czy może przejrzeć akta i zeznania? - pytał.

Jak mówił, "to sposób działania tej władzy". - Dlatego musimy zrobić wszystko, żeby odciąć prokuraturę od polityków, żeby skończyć z upolitycznieniem prokuratury tak, żeby wszystkie śledztwa, w których występują politycy, były prowadzone obiektywnie - argumentował.

Kropiwnicki: afer PiS nie przykryją żadne plansze
Kropiwnicki: afer PiS nie przykryją żadne planszeTVN24

Apel do ministra Ziobry. "Niech pokaże, co jest w teczkach"

- Dzisiaj apeluję do Zbigniewa Ziobry, żeby potwierdził, czy artykuł, który jest dzisiaj napisany w "Gazecie Wyborczej", czy te zeznania są prawdziwe i żeby ujawnił materiały ze śledztwa. Ma takie uprawnienia i jak chce, to pan Ziobro ujawnia z wielu śledztw różne materiały - zwrócił uwagę. - Ale w tej sprawie jakoś nabiera wody w usta. Niech pokaże, co jest w teczkach, niech pokaże, czy świadkowie zeznawali, że Kaczyński brał tę kopertę - dodał.

- Oczekujemy, żeby prokurator generalny ujawnił materiały z tego postępowania. Może to zrobić. I jeżeli państwo chcą, żeby przerwać tą polityczność prokuratury, jest jedna droga. Najpierw idziemy na marsz (1 października - red.), a potem 15 października pogonimy Kaczyńskiego i skończymy z upolitycznioną prokuraturą - zakończył.

Myrcha przypomniał przy tym, że "prokuratura ma obowiązek w tej sprawie przesłuchać Jarosława Kaczyńskiego". - Jeżeli prokurator prowadzący tę sprawę i nadzorujący tego nie robią, to nie dopełniają swoich obowiązków - zauważył.

- Dla Jarosława Kaczyńskiego prokuratura jest tylko i wyłącznie narzędziem do robienia polityki, że ma działać tam, gdzie obywatele wyrażają swój sprzeciw wobec władzy, gdzie mają inny pogląd i ma być całkowicie bierna w tych postępowaniach, które są dla władzy niewygodne - zaznaczył.

Bochenek i Mueller zakłócili konferencję posłów KO

Po zakończeniu wypowiedzi posłów KO, przed mikrofony weszli Bochenek i Mueller. - Panowie akurat mówią o kopertach, ale koperty są właśnie symbolem władzy Platformy Obywatelskiej - powiedział Bochenek, oskarżając, że za immunitetem "chowa" się marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Rafał Bochenek i Piotr Mueller zakłócili konferencję posłów KO przed siedzibą PiS przy Nowogrodzkiej
Rafał Bochenek i Piotr Mueller zakłócili konferencję posłów KO przed siedzibą PiS przy NowogrodzkiejTVN24

Bochenek pytany był przez dziennikarzy, czy Jarosław Kaczyński dostał wyzwanie do prokuratury. - Państwo próbujecie znowu, z uwagi na brak jakiegokolwiek programu i propozycji merytorycznych, kręcić jakąś kolejną wydmuszkę - odpowiedział nie wprost.

Dziennikarka następnie upomniała się o odpowiedź na zadane przez nią pytanie. - Ale pani redaktor, przecież są określone przepisy, które wskazują, kiedy poszczególne osoby są wzywane. Jeżeli nie ma wystarczającego materiału dowodowego, który wskazywałby nawet na prawdopodobieństwo, podjęcia tego typu pieniędzy, kopert, łapówek, jeżeli nie ma podstaw, to prokuratura nie ma podstaw do takiego działania. Ta sprawa jest dęta, ponieważ już wielokrotnie była omawiana w mediach. Tutaj nie ma żadnych nowych wątków i właściwie tyle mam do powiedzenia w tej sprawie - uciął rzecznik PiS.

Na powtórzenie przez innego dziennikarza pytania, czy Kaczyński był przesłuchiwany, Bochenek powtórzył, że "sprawa jest wydumana, wymyślona i jest zakończona". - Mówię to jako osoba, która ma informacje nie od prokuratora, ponieważ nie mam prawa mieć dostępu do tego typu informacji. Wiem to bezpośrednio od osób, które były zaangażowane w wyjaśnianie tej okoliczności na poziomie oczywiście partyjnym - przekonywał.

Zaślepka materiału TVN24GO
Posłowie KO na konferencji o dwóch wieżach i "kopercie Kaczyńskiego". Wyszli do nich posłowie PiS
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sejm nie udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. Wcześniej Morawiecki wygłosił exposé. Przez ponad godzinę mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumował działania jego ekipy. Następnie odbyła się debata, w której wystąpili przedstawiciele wszystkich klubów i koła. Później posłowie zadawali premierowi liczne pytania. Głos zabrało ponad stu parlamentarzystów, ale byli to przedstawiciele PiS-u i Konfederacji.

Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania

Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania

Autor:
momo,
mjz,js
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. "Za" głosowało 190 posłów, przeciwnych było 266, nikt nie wstrzymał się od głosu. - Taka jest polityka, nic nadzwyczajnego w tym nie ma, rządy się zmieniają. Tylko pytanie, na czym ta zmiana będzie polegała - z zapowiedzi wynika, że mamy koniec demokracji - skomentował przegrane głosowanie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rano Morawiecki wygłosił swoje expose. Ponad godzinę mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i opowiadał o sukcesach swojej ekipy. Teraz inicjatywa w sprawie wyboru premiera należy do Sejmu - kandydatem większości jest Donald Tusk. Polityczny poniedziałek relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. W TVN24 trwa wydane specjalne.

Kaczyński komentuje przegrane głosowanie: z zapowiedzi wynika, że mamy koniec demokracji

Kaczyński komentuje przegrane głosowanie: z zapowiedzi wynika, że mamy koniec demokracji

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl

W trakcie exposé premiera Mateusza Morawieckiego do miejsca, gdzie siedzi marszałek Sejmu Szymon Hołownia, podszedł - po krótkiej wymianie zdań z Jarosławem Kaczyńskim - Ryszard Terlecki. Jak podała reporterka "Faktów" TVN, przekazał on "wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego".

"Wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego". Ryszard Terlecki przy fotelu marszałka Sejmu, w trakcie exposé

"Wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego". Ryszard Terlecki przy fotelu marszałka Sejmu, w trakcie exposé

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

W czasie swojego exposé w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zaliczył wpadkę. W pewnym momencie, gdy czytając z kartki mówił o korzyściach wynikających z wprowadzenia 500 i 800 plus przez PiS, padło słowo "slajd".

W exposé premiera Morawieckiego pojawił się "slajd"

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Milczcie, bo o śmierci mówię! - rzuciła w stronę sejmowych ław posłanka KO Barbara Nowacka, gdy w trakcie jej przemówienia rozległy się na sali głośne komentarze. Posłanka mówiła akurat o katastrofie smoleńskiej, w której zginęła jej matka. - Milczcie, bo czasami w imię pewnej powagi trzeba zachować spokój, a wy żeście pozwolili sobie na obrzydliwe rzeczy dotyczące podziału - stwierdziła, zwracając się do polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Autor:
momo/adso
Źródło:
TVN24

- Klub Prawa i Sprawiedliwości poprze inwestyturę pana premiera. Jeśli to nie zakończy się sukcesem, będzie forsował koncepcję, która została przedstawiona - zapowiedział Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia po exposé Mateusza Morawieckiego. Inwestyturą we Włoszech i Francji nazywa się zgodę parlamentu na skład i program powołanego rządu. W średniowieczu określano tak nadanie lenna wasalowi przez seniora.

Jarosław Kaczyński zapowiada, że "klub PiS poprze inwestyturę" Mateusza Morawieckiego

Jarosław Kaczyński zapowiada, że "klub PiS poprze inwestyturę" Mateusza Morawieckiego

Autor:
ek/adso
Źródło:
TVN24

Premier Mateusz Morawiecki chce rozszerzenia praw opozycji, której rolę w obecnym Sejmie przejęło Prawo i Sprawiedliwość. Jego propozycje wzbudziły wyraźne rozbawienie u posłów obecnej większości sejmowej. Kamery zarejestrowały śmiech liderów Koalicji Obywatelskiej.

PiS traci władzę, Morawiecki chce więcej praw dla opozycji. Śmiech w ławach większości sejmowej

PiS traci władzę, Morawiecki chce więcej praw dla opozycji. Śmiech w ławach większości sejmowej

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

W trakcie debaty po exposé premiera Mateusza Morawieckiego głos poza kolejką chciał zabrać Antoni Macierewicz. Wszedł na mównicę sejmową, twierdząc że chce sprostować słowa przemawiającej wcześniej Barbary Nowackej. Marszałek Szymon Hołownia głosu mu jednak nie udzielił.

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Jedna osoba została ranna po tym, jak we wsi Tymbark niedaleko Limanowej (woj. małopolskie) padły najprawdopodobniej strzały. - Sprawdzamy, jaka to była broń i amunicja - poinformowała starszy aspirant Jolanta Batko, rzeczniczka limanowskiej policji. Według zgłoszenia poszkodowany mężczyzna został postrzelony.

Strzały w małopolskiej wsi, ranny mężczyzna. Mógł zostać postrzelony

Strzały w małopolskiej wsi, ranny mężczyzna. Mógł zostać postrzelony

Autor:
bp,
AMN/PKoz
Źródło:
Kontakt 24

Paulina Hennig-Kloska zapowiada, że jej resort zajmie się odpadami niebezpiecznymi z państwowego Nitro-Chemu, które zalegają na nielegalnych składowiskach, często blisko domów. Posłanka ma kierować ministerstwem klimatu i środowiska w nowym rządzie. Nitro-Chem przyznał się, że odpady z produkcji trotylu zalegają w kolejnej podwarszawskiej wsi.

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Autor:
Olga
Orzechowska,
Filip
Folczak
Źródło:
TVN24

W miejscowości Kisielewo koło Sierpca na północy Mazowsza doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Jedna osoba zginęła, sześć - w tym dwoje dzieci - zostało rannych. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał. Proszą świadków zdarzenia o pomoc.

W wypadku zginęła matka, małe dzieci ranne. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał

W wypadku zginęła matka, małe dzieci ranne. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czasie wojny ciężko jest znaleźć czas i przelecieć połowę kuli ziemskiej - przyznał Wołodymyr Zełenski, który w niedzielę wziął udział w zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Argentyny Javiera Milei. Jak zauważa BBC, zmiana władzy w Argentynie może stać się dla Ukrainy darem losu. Budzący ogromne kontrowersje we własnym kraju Milei jednoznacznie wspiera bowiem walczącą z rosyjską agresją Ukrainę, co wśród przywódców regionu nie jest wcale oczywistością. Czy po tej wizycie prezydent Zełenski znajdzie nowych sojuszników w Ameryce Łacińskiej?

"Dar losu dla Ukrainy". Po co Zełenski wybrał się na drugi koniec świata

"Dar losu dla Ukrainy". Po co Zełenski wybrał się na drugi koniec świata

Autor:
tas/kg
Źródło:
BBC

W czwartek po południu po autostradzie A1 w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie) pasem awaryjnym pod prąd pędził srebrny volkswagen. Inni kierowcy zaalarmowali policję, a ta zatrzymała 49-latkę. Interwencja zakończyła się... pouczeniem. Starszy posterunkowy Edyta Daroch z piotrkowskiej policji informuje, że funkcjonariusze wrócą do sprawy "w związku z pojawieniem się nowych okoliczności". Chodzi o film, na którym widać zdarzenie. Nagranie trafiło do sieci i zbulwersowało opinię publiczną.

Pędziła pod prąd na A1. Policjanci ją "pouczyli" i puścili bez żadnej kary

Pędziła pod prąd na A1. Policjanci ją "pouczyli" i puścili bez żadnej kary

Aktualizacja:
Autor:
bż/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 31-latka, który w centrum Krakowa miał zaatakować "ostrym narzędziem" przechodnia. Podejrzany został zatrzymany po tym, jak mundurowi opublikowali w mediach społecznościowych jego wizerunek. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał zaatakować przechodnia "ostrym narzędziem". Został zatrzymany

Miał zaatakować przechodnia "ostrym narzędziem". Został zatrzymany

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Podczas wyburzania budynku na terenie Elektrowni Stalowa Wola (woj. podkarpackie) z sufitu spadły ludzkie szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która podejrzewała, że mogą należeć do jej ojca. Od kobiety pobrano materiał biologiczny, który został porównany z tym wyodrębnionym ze szczątków. Wynik wykluczył pokrewieństwo.

Z sufitu spadły szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która szuka ojca. Jest wynik ekspertyzy

Z sufitu spadły szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która szuka ojca. Jest wynik ekspertyzy

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Błażej Poboży, do niedawna wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS, rozpoczął pracę w Narodowym Banku Polskim. Poboży, który jest też warszawskim radnym, do banku centralnego trafił na początku grudnia. W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda powołał ponadto byłego wiceministra finansów Artura Sobonia na członka zarządu NBP.

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Prokuratura postawiła zarzut księdzu Arkadiuszowi B, proboszczowi jednej z parafii z okolic Malborka (woj. pomorskie). Duchowny jest podejrzany o usiłowanie popełnienia przestępstw pedofilskich. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Obywatelskie zatrzymanie księdza. Proboszcz usłyszał zarzut, grozi mu więzienie

Obywatelskie zatrzymanie księdza. Proboszcz usłyszał zarzut, grozi mu więzienie

Autor:
mm/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Marek Suski z PiS zajął mównicę i zgłosił wniosek formalny, w momencie, kiedy Mateusz Morawiecki miał zacząć wygłaszać swoje expose. Chciał wydłużenia czasu poniedziałkowej debaty. Odpowiedział mu prowadzący obrady marszałek Szymon Hołownia.

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

W Polsce trwa sejmowa gorączka. Historyczne poniedziałkowe posiedzenie niższej izby parlamentu transmitowane jest na żywo w jednym z warszawskich kin. Na platformie X krąży zaś zdjęcie punktu sprzedaży choinek, którego właściciel skrócił godziny pracy, żeby oglądać obrady. 

Skracają pracę, by oglądać Sejm. Kino transmituje na żywo obrady w "dniu dwóch premierów"

Skracają pracę, by oglądać Sejm. Kino transmituje na żywo obrady w "dniu dwóch premierów"

Autor:
kgo//az
Źródło:
tvn24.pl

Były prezydent Lech Wałęsa został powitany przez marszałka Szymona Hołownię na posiedzeniu Sejmu. Po przywitaniu wielu posłów wstało. Rozległy się oklaski i okrzyki: "Lech Wałęsa! Lech Wałęsa!". W zeszłym tygodniu Wałęsa przebywał w szpitalu w związku z zarażeniem koronawirusem. Dziś w mediach społecznościowych poinformował, że test wykazał negatywny wynik.

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24

Mateusz Morawiecki wygłosił w poniedziałek swoje exposé. Mówił, że Prawo i Sprawiedliwość odniosło w tych wyborach "drugi w historii III RP wynik" i to "właśnie dlatego prezydent Andrzej Duda, zgodnie z obyczajem parlamentarnym, powierzył misję tworzenia rządu" właśnie Morawieckiemu. - Urząd można sprawować dłuższą lub krótszą chwilę, ale służba Polsce to zobowiązanie na zawsze - mówił w Sejmie. Przedstawił w swoim wystąpieniu "siedem wyzwań dla Polski".

Exposé Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Exposé Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24, PAP

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał w poniedziałek wotum zaufania. Dwutygodniowi ministrowie mogą liczyć jednak na pocieszenie w postaci odpraw. Ich otrzymanie zależy jednak od pewnego warunku.

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W Sejmie zasiada od ponad 12 lat. W politykę zaangażowany jest od mniej więcej trzech dekad. Pełnił już funkcję wicemarszałka województwa mazowieckiego i sekretarza stanu w kancelarii premiera. Teraz Marcin Kierwiński ma zostać ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska.

Szefem MSW w rządzie Donalda Tuska ma zostać Marcin Kierwiński. Jak przebiegała jego kariera

Szefem MSW w rządzie Donalda Tuska ma zostać Marcin Kierwiński. Jak przebiegała jego kariera

Autor:
kgo//az
Źródło:
tvn24.pl

Izabela Leszczyna typowana jest na ministrę zdrowia w nowym rządzie Donalda Tuska. Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej ma za sobą pracę w resorcie finansów, przez lata pracowała również jako nauczycielka języka polskiego.

Chciała "nieść kaganek oświaty". Teraz ma objąć resort zdrowia

Chciała "nieść kaganek oświaty". Teraz ma objąć resort zdrowia

Autor:
wac//am
Źródło:
tvn24.pl

Przejęcie władzy w Polsce przez dotychczasową opozycję, dla unijnych liderów oznacza zakończenie okresu niepewności - mówił z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. Agencja Bloomberg pisze, że "powrót Polski do politycznego mainstreamu jest jasnym punktem dla Unii Europejskiej".

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

Autor:
momo/kab
Źródło:
Bloomberg, TVN24

Przepisy, na mocy których Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakładał na Polskę kary są niezgodne z konstytucją - uznał w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską.

"Niezgodne z konstytucją". TK o karach nakładanych na Polskę przez TSUE

"Niezgodne z konstytucją". TK o karach nakładanych na Polskę przez TSUE

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące zatrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Piastowie (powiat pruszkowski). Jednak pomiary nie wykazały tej substancji. W środku odnaleziono ciała dwóch mężczyzn. Okoliczności ich śmierci wyjaśnia policja.

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejny wyrok w sprawie aktora Jerzego S., który w październiku 2022 kierował samochodem po alkoholu i uderzył motocyklistę.

Aktor Jerzy S. jechał po alkoholu, ucierpiał motocyklista. Jest wyrok

Aktor Jerzy S. jechał po alkoholu, ucierpiał motocyklista. Jest wyrok

Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec Grupy Olx. W jego efekcie spółka może zapłacić karę w wysokości nawet 10 procent obrotu. Zarzuty - tłumaczy UOKiK - dotyczą między innymi "nietransparentnych i wprowadzających w błąd określeń przyjętych w systemie zamieszczania opinii". Grupa Olx podkreśliła, że "prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi regulacjami i najwyższymi międzynarodowymi standardami biznesowymi i każdorazowo współpracuje z organami kontroli".

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Fundacja Media Forum przygotowała raport na temat zainteresowania Polaków informacjami pochodzącymi z mediów lokalnych. Wynika z niego, że coraz chętniej po nie sięgamy. Aż 84 procent badanych deklaruje swoje zainteresowanie sprawami lokalnymi.

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl