TVN24 | Polska

Nagrody dla pracowników kancelarii premiera. Centrum Informacyjne Rządu wyjaśnia

TVN24 | Polska

Autor:
pp/dap
Źródło:
tvn24.pl
Dworczyk: w dniu ujawnienia ataku przekazałem premierowi gotowość złożenia rezygnacji ze stanowiska
Dworczyk: w dniu ujawnienia ataku przekazałem premierowi gotowość złożenia rezygnacji ze stanowiskaTVN24
wideo 2/21
TVN24Dworczyk: w dniu ujawnienia ataku przekazałem premierowi gotowość złożenia rezygnacji ze stanowiska

Łączna kwota nagród wypłaconych pracownikom kancelarii premiera w drugim półroczu 2020 roku wynosiła 857 000 złotych brutto - przekazało portalowi tvn24.pl Centrum Informacyjne Rządu. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odpowiedziała na pytania redakcji dotyczące korespondencji, którą z premierem Mateuszem Morawieckim miał prowadzić minister Michał Dworczyk.

Od prawie miesiąca w komunikatorze Telegram pojawia się korespondencja mająca pochodzić - jak sugerują zrzuty ekranu - z prywatnej poczty elektronicznej szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Domniemaną korespondencję Dworczyk prowadził między innymi z Mateuszem Morawieckim i innymi urzędnikami państwowymi. Pomimo że adresy mailowe są prywatne, poruszane są tam tematy związane z funkcjonowaniem państwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Michał, jest moja zgoda na wypłatę nagród"

W ubiegły czwartek w serwisie Telegram ukazała się korespondencja, którą z premierem Mateuszem Morawieckim miał prowadzić Michał Dworczyk. Wynikało z niej, że pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mieli dostać w sierpniu 2020 roku nagrody o łącznej wartości 809 tysięcy złotych.

"Mateusz, w załączeniu przesyłam zebrane propozycje nagród specjalnych, które proponujemy wypłacić najbardziej zaangażowanym pracownikom - były wybory, COVID-19 - ludzie naprawdę dużo pracowali. Łącznie 117 osób - niecałe 15% pracowników" - miał napisać Dworczyk do Morawieckiego.

"Michał, jest moja zgoda na wypłatę nagród specjalnych zgodnie z zestawieniem. Proszę jeszcze o informację, jakiej wysokości będą te nagrody" - tak według domniemanej korespondencji polityków miał odpowiedzieć premier.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Michał, jest moja zgoda na wypłatę nagród".

Lista nazwisk i wysokości nagród, którą miał odesłać Dworczyk, również została opublikowana w Telegramie. Na liście widnieje 115 osób, a kwota nagród waha się między 2 a 15 tysiącami złotych; łącznie jest to 809 tysięcy złotych.

Centrum Informacyjne Rządu: łączna kwota nagród wynosiła 857 000 złotych

Redakcja portalu tvn24.pl zwróciła się w piątek przed południem z pytaniami dotyczącymi nagród i autentyczności maili do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). W środę otrzymaliśmy odpowiedź.

"Należy podkreślić, że Centrum Informacyjne Rządu nie komentuje treści materiałów, rzekomych wiadomości wykradzionych ze skrzynek polskich polityków wykorzystywanych do akcji dezinformacyjnej prowadzonej z terenu Federacji Rosyjskiej" - napisało CIR.

CZYTAJ TAKŻE: Czy po aferze mailowej powinny zostać wyciągnięte konsekwencje? Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN

Jak przekazano, "w 2020 roku pracownikom Kancelarii Premiera nie zostały przyznane nagrody za I półrocze". "W drugim półroczu niecałe 15 proc. pracowników KPRM komórek organizacyjnych zajmujących się m.in. obsługą prawną, analityczną, komunikacyjną, sprawami UE otrzymało nagrody. W związku z trwającą od wielu miesięcy pandemią COVID-19, znacznie zwiększyło się natężenie pracy niektórych departamentów Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - dodano.

Jak przekazało CIR, "działania związane z bezprecedensową sytuacją wymusiły większe zaangażowanie wśród pracowników KPRM, którzy byli bezpośrednio odpowiedzialni za realizację zadań wynikających z przeciwdziałania COVID-19". "Dotyczyło to szczególnie pracy w godzinach nadliczbowych, często w godzinach nocnych, a także w soboty i niedziele. Nagrody zostały przyznane za wyjątkowe zaangażowanie i intensywną pracę w okresie trwania pandemii oraz podczas negocjacji budżetu europejskiego. Dyrektorzy najbardziej obciążonych pracą departamentów dostali najwyższą nagrodę, ze względu na zwiększoną ilość zadań. Łączna kwota wypłaconych nagród wynosiła 857 000 zł brutto" - poinformowało CIR w odpowiedzi na pytania portalu tvn24.pl.

CIR o podstawach przyznawania nagród

Centrum Informacyjne Rządu przekazało także, na jakiej podstawie przyznawane są nagrody w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak poinformowano, dzieje się to "na podstawie zarządzenia Dyrektora Generalnego KPRM".

"Według zarządzenia nagrody przyznaje się z funduszu nagród m.in. za: - opracowywanie, opiniowanie, analizowanie oraz kontrolowanie pod względem prawnym, merytorycznym i redakcyjnym projektów dokumentów rządowych – na potrzeby Prezesa Rady Ministrów, Rady Ministrów, wiceprezesów Rady Ministrów, stałego komitetu Rady Ministrów, Szefa Służby Cywilnej oraz członków Kierownictwa Kancelarii; - koordynacje współdziałania Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i Szefa Służby Cywilnej z Sejmem i Senatem Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentem Europejskim oraz samorządem terytorialnym; - twórczy i indywidualny wkład w realizację powierzonych zadań; - skuteczne rozwiązywanie problemów; - dążenie do podnoszenia standardów wykonywania obowiązków służbowych" - poinformowano.

ZOBACZ TAKŻE: Dworczyk: w dniu ujawnienia ataku przekazałem premierowi gotowość złożenia rezygnacji

"Nagrody dla pracowników Kancelarii przyznaje Dyrektor Generalny Kancelarii z inicjatywy własnej lub na umotywowany wniosek dyrektora lub upoważnionego zastępcy dyrektora komórki organizacyjnej" - przekazało CIR.

"Dyrektor Generalny Kancelarii ustala procentowy limit uprawnionych pracowników, którzy w poszczególnych komórkach organizacyjnych mogą otrzymać nagrodę kwartalną" - dodano.

"Pan premier Morawiecki zadeklarował, że nie utracił do mnie zaufania"

Na konferencji prasowej w poniedziałek minister Michał Dworczyk powiedział, odpowiadając na pytania dziennikarzy, że w dniu ujawnienia ataku przekazał premierowi gotowość złożenia rezygnacji z zajmowanego przez siebie stanowiska. - Pan premier Morawiecki zadeklarował, że nie utracił do mnie zaufania i wskazał również na to, że tego rodzaju działania byłyby wpisaniem się w scenariusz atakujących - mówił minister. - Byłoby to de facto zrealizowanie celów, które stawiają sobie atakujący - dodał. 

Dworczyk: w dniu ujawnienia ataku przekazałem premierowi gotowość złożenia rezygnacji ze stanowiska
Dworczyk: w dniu ujawnienia ataku przekazałem premierowi gotowość złożenia rezygnacji ze stanowiskaTVN24

Autor:pp/dap

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości