"Niewiele działań tak narusza godność ludzką, jak działania motywowane nienawiścią"

Mecenas Mikołaj Pietrzak we "Wstajesz i wiesz" opowiadał, jak radzić sobie z mową nienawiści
Mecenas Mikołaj Pietrzak o roli adwokata w walce z mową nienawiści
Źródło: tvn24

Jeżeli jesteśmy pokrzywdzeni mową nienawiści, możemy się zwrócić się do adwokata - doradzał w piątek we "Wstajesz i wiesz" TVN24 dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Mikołaj Pietrzak.

Okręgowa Rada Adwokacka (ORA) w Warszawie w przyjętym 16 stycznia stanowisku zapowiedziała, że podejmie działania w celu ustanowienia programu ochrony prawnej przed czynami motywowanymi nienawiścią.

We "Wstajesz i wiesz" w TVN24 dziekan ORA, mecenas Mikołaj Pietrzak, wskazywał, że "niewiele działań tak narusza godność ludzką, jak działania motywowane nienawiścią".

- To może być nawoływanie do nienawiści, to mogą być też akty agresji podyktowanej nienawiścią zazwyczaj na tle jakiejś cechy, która wyróżnia grupę: przynależności politycznej, etnicznej, językowej, religijnej - tłumaczył Pietrzak.

Jak mówił, "obowiązkiem każdego demokratycznego państwa jest przeciwdziałać tego rodzaju zachowaniom, a adwokatura jest w wyjątkowej pozycji, aby wesprzeć takie działania".

Gość "Wstajesz i wiesz" podkreślił, że "adwokat pomaga nie tylko tym, którzy są oskarżeni, podejrzani, ale pomaga także tym, którzy są w sporze cywilnym, pomaga też pokrzywdzonym".

"Zawsze możemy się zwrócić się do adwokata"

- Chcemy prowadzić szkolenie dla wszystkich uczestników życia publicznego, politycznego, na czym polega tak zwany "hate speech", mowa nienawiści, na czym polega problem agresji spowodowanej nienawiścią - wyjaśnił Pietrzak. Ocenił, że bardzo ważne jest, "byśmy uczyli się identyfikować te zachowania, a następnie im zapobiegać".

Poinformował też, że Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie organizuje "program współpracy z organizacjami pozarządowymi, by wspierać tych, którzy są adresatami tego rodzaju działań".

Zapewnił, że "jeżeli jesteśmy pokrzywdzeni mową nienawiści, jesteśmy adresatami tego rodzaju agresywnych działań, zawsze możemy się zwrócić się do adwokata". - Adwokat jest w stanie pomóc, dobrać właściwe instrumenty prawne - tłumaczył dziekan ORA.

Adwokaci zadeklarują gotowość świadczenia pomocy prawnej

W ramach programu ochrony prawnej przed czynami motywowanymi nienawiścią warszawska Okręgowa Rada Adwokacka - jak sprecyzowała w stanowisku - zwróci się do adwokatów o zadeklarowanie gotowości świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej, w tym reprezentacji poszkodowanych przez akty motywowane nienawiścią.

Jak tłumaczył mecenas Pietrzak, w zależności od zgłaszanego problemu "będziemy kierować (zgłoszenie - red.) albo do tych adwokatów, którzy się zgłoszą - już się koledzy i koleżanki zgłaszają do świadczenia pomocy - albo będziemy zapraszać na specjalne szkolenia".

Poinformował, że "w zależności od liczby spraw, które wpływają, będziemy niektóre sprawy załatwiać na drodze szkolenia, inne indywidualną pomocą".

- Będziemy kwalifikować każde zgłoszenie, żeby jak najskuteczniej pomóc - podkreślił adwokat.

"Będziemy kwalifikować każde takie zgłoszenie, żeby jak najskuteczniej pomóc"

"Będziemy kwalifikować każde takie zgłoszenie, żeby jak najskuteczniej pomóc"

Autor: akr//rzw / Źródło: tvn24

Czytaj także: