"Nie może być tak, że najważniejsze osoby w państwie traktują pacjentów jak żywe tarcze wyborcze"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Biedroń: Lewica składa doniesienie do prokuratury na ministra Niedzielskiego
Biedroń: Lewica składa doniesienie do prokuratury na ministra NiedzielskiegoTVN24
wideo 2/18
Biedroń: Lewica składa doniesienie do prokuratury na ministra NiedzielskiegoTVN24

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń potwierdził, że jego ugrupowanie złoży doniesienie do prokuratury w sprawie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. - Takie działania są patologią państwa - oświadczył, odnosząc się do ujawnienia przez polityka szczegółów recepty wystawionej na siebie przez lekarza.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił w piątek, że lekarz Piotr Pisula, który w materiale "Faktów" TVN mówił o problemach pacjentów bez dostępu do recept, przepisał na siebie określone leki. Minister podał publicznie imię i nazwisko lekarza. 

Na wpis Niedzielskiego zareagowało wielu przedstawicieli środowiska lekarskiego i organizacji, między innymi Naczelna Izba Lekarska. W jej piątkowym wpisie zwrócono uwagę, że Niedzielski, który nie jest lekarzem, "w odwecie sprawdza, jakie leki i komu wystawia ten lekarz i oznajmia to na Twitterze".

Komentarze po wpisie ministra: "Przecież to jest trzeci świat", "przyznajcie się do inwigilacji"

W sobotę rano NIL poinformowała, że złoży zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez ministra Niedzielskiego. Zawiadomienie będzie dotyczyć przestępstwa z artykułu 231 § 1 Kodeksu karnego. Dodano, że zawiadomienia skierowane zostaną także do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta i Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

§ 1.  Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Dalsza współpraca niemożliwa". Pismo do premiera i cztery zawiadomienia w sprawie Niedzielskiego

Minister zdrowia "stosuje metody, które ta władza już wcześniej stosowała"

O wpisie ministra zdrowia mówili także na sobotniej konferencji w Międzyzdrojach posłowie Lewicy. Współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń wspomniał, że "widzimy, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne, to za rządów PiS nic się nie zmieniło".

- Minister Niedzielski doprowadził do tego, że nie tylko mamy totalną zapaść w służbie zdrowia, ale przede wszystkim stosuje metody, które ta władza już wcześniej stosowała. Dzisiaj nie jesteśmy już Polską, która jest Polską wolną, demokratyczną w kontekście bezpieczeństwa obywateli. Mamy państwo Pegasusa - ocenił.

Jak stwierdził Biedroń, "dzisiaj polskie państwo za pomocą wpisu ministra Niedzielskiego ujawnia tajemnicę pacjenta, tajemnicę lekarską". - Na takie działania nigdy nie będzie zgody Lewicy. Takie działania są patologią państwa - zaznaczył.

- Mam wrażenie, jak teraz wymieniałem kolejne afery, w których obywatele padają ofiarami państwa, które powinno nas bronić, że PiS wziął podręcznik orwellowski i przekłada go jeden do jednego na naszą rzeczywistość. Mam takie wrażenie, że to wszystko, co wydawało nam się jakąś niemożliwą dystopią, która nigdy nie będzie funkcjonowała w żadnym państwie, nagle zaczyna funkcjonować w Polsce - powiedział polityk Lewicy.

Lewica złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie ministra zdrowia

Biedroń następnie ogłosił, że jego ugrupowanie "składa doniesienie do prokuratury w sprawie ministra Niedzielskiego, w związku z przekroczeniem uprawnień funkcjonariusza publicznego z artykułu 231 Kodeksu karnego, który mówi o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza".

- Nie może być tak, że najważniejsze osoby w państwie, odpowiedzialne za nasze zdrowie, za nasze bezpieczeństwo traktują pacjentów jak żywe tarcze wyborcze, traktują lekarzy jak swoich wrogów. Nie może być tak, że minister zdrowia odpowiedzialny za współpracę z lekarzami dzisiaj całkowicie stracił zaufanie wśród społeczności lekarskiej - dodał.

Przypominając, że Naczelna Izba Lekarska również zdecydowała o zawiadomieniu śledczych, Biedroń wyjaśnił, że "Lewica idzie śladem lekarzy, będzie wspierała ich w walce o dobro pacjenta, ale także o godne wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, wszystkich ludzi pracujących w ochronie zdrowia".

Konferencja Lewicy w MiędzyzdrojachTVN24

Apel do RPO. "Niedzielski uczestniczy w kampanii wyborczej"

Biedroń zwrócił się także do Rzecznika Praw Obywatelskich. - Apelujemy o podjęcie działań wyjaśniających działalność pana ministra Niedzielskiego. Apelujemy do Rzecznika Praw Obywatelskich, żeby sprawę dotyczącą ujawnienia danych pacjentów wyjaśnić gruntownie, także dlatego, że pan minister Niedzielski uczestniczy w kampanii wyborczej - oświadczył.

- Jak wiemy powszechnie, będzie kandydował w najbliższych wyborach parlamentarnych. Istnieje zatem uzasadniona obawa, że mając dostęp do danych wrażliwych milionów Polek i Polaków, tego na jakie choroby się leczą, jakie leki zażywają, do jakiego lekarza chodzą, w jakim szpitalu przebywali, będzie próbował wykorzystywać te dane, tak jak wykorzystał je za pomocą tego ostatniego wpisu - ocenił europoseł.

"Tajemnica choroby każdego z nas jest jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic"

Do sprawy odniósł się także wicemarszałek Sejmu, sekretarz PSL Piotr Zgorzelski. - To przekroczenie kolejnej granicy. PiS zagląda Polakom za firanki, do kuchni, do sypialni. Teraz jeszcze zaczęli sprawdzać, jakie kto ma choroby - zauważył. - To niedopuszczalne, bo tajemnica lekarska, tajemnica choroby każdego z nas jest jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic - zwrócił uwagę.

- Panie ministrze, przekroczył pan kolejną granicę - powiedział, zwracając się do Niedzielskiego. - Myśleliśmy, że już dalej nie możecie się posunąć w inwigilowaniu obywateli, a jednak macie jeszcze w tej kwestii, jak widać, wiele do zrobienia - zaznaczył. - Minister Niedzielski do dymisji - podkreślił Zgorzelski.

Zgorzelski: PiS zagląda Polakom za firanki, do kuchni, do sypialni. Teraz jeszcze zaczęli sprawdzać, jakie kto ma choroby
Zgorzelski: PiS zagląda Polakom za firanki, do kuchni, do sypialni. Teraz jeszcze zaczęli sprawdzać, jakie kto ma chorobyTVN24

Pomaska: to co będą robić przy wyborach?

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska skomentowała sprawę na Twitterze. "Niedzielski ujawnia wrażliwe dane lekarza, Gliński nasyła policję na obywateli stojących na chodniku, bo twierdzi, że stoją nielegalnie. Marszałek Senatu nielegalnie rozmawia z ludźmi na ulicach i policja interweniuje" - napisała. "To co będą robić przy wyborach?" - zastanawiała się.

Oświadczenie ministra

Niedzielski w sobotę po południu opublikował oświadczenie, w którym przekonywał, że działał "z jednej strony w obronie dobrego imienia Ministerstwa Zdrowia, ale przede wszystkim w obronie interesów pacjenta".

Tłumaczył, że publiczne przekazanie informacji o wystawieniu recepty "miało na celu przeciwdziałanie bezprawnemu upublicznianiu nieprawdziwych danych, jakoby nie było możliwości wystawienia recepty na leki z grupy psychotropowych i przeciwbólowych". Informacje te - zdaniem ministra - "wprowadzały nieuzasadniony lęk wśród pacjentów, co do braku możliwości otrzymania należnej im recepty". "Wymagało to stanowczej reakcji i zniwelowania niepewności pacjentów, która została zasiana wypowiedziami lekarza" - dodał.

Niedzielski dalej napisał, że "nikt nie miał wglądu w dane zapisane na koncie wskazanego lekarza i nikt w to konto nie ingerował". W jego ocenie "nie doszło do naruszenia jakichkolwiek przepisów". Podał następnie, że minister zdrowia "uprawniony jest do dostępu do informacji dotyczącej wystawienia przez daną osobę recepty pro auctore (dla wystawiającego receptę - przyp. red.)". Dostęp ten, jak napisał, "nie odbywa się poprzez indywidualne kontro lekarza czy pacjenta". 

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP