TVN24 | Polska

Są następcy Łukasza Szumowskiego i Jacka Czaputowicza

TVN24 | Polska

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl
Szef NFZ Adam Niedzielski zostanie nowym ministrem zdrowia
Szef NFZ Adam Niedzielski zostanie nowym ministrem zdrowiaTVN24
wideo 2/35
Szef NFZ Adam Niedzielski zostanie nowym ministrem zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że nowym ministrem spraw zagranicznych będzie Zbigniew Rau, a ministrem zdrowia - Adam Niedzielski. Jacek Czaputowicz zrezygnował z funkcji szefa MSZ w czwartek, Łukasz Szumowski z funkcji szefa resortu zdrowia - we wtorek.

W tym tygodniu z rządu premiera Mateusza Morawieckiego odeszło dwóch ministrów oraz dwóch wiceministrów. W poniedziałek z resortu zdrowia odszedł wiceminister Janusz Cieszyński, następnego dnia - minister Łukasz Szumowski. We wtorek do dymisji podała się też wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, a dwa dni później szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

W czwartek na konferencji po godzinie 18 premier ogłosił nazwisko nowego ministra spraw zagranicznych. Będzie nim profesor Zbigniew Rau. Mateusz Morawiecki podał także, że nowym ministrem zdrowia zostanie Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski - nowy minister zdrowia

Adam Niedzielski jest z wykształcenia ekonomistą i menadżerem. Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Sprawiedliwości i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W latach 2016-2018 był dyrektorem generalnym Ministerstwa Finansów, gdzie zaczynał karierę zawodową. Od 2018 roku był zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw operacyjnych. Od 2019 roku pełni funkcję prezesa Funduszu.

- To osoba, której bardzo potrzebujemy. Służba zdrowia w nadchodzących miesiącach, kwartałach, będzie w tym lepszym stanie mogła przetrwać drugą falę koronawirusa, im bardziej będziemy zmodernizowani, zdigitalizowani - opisywał premier. Szef rządu dodał, że Niedzielski "potrafi rozmawiać z bardzo różnymi środowiskami medycznymi".

>> Kim jest Adam Niedzielski?

Zbigniew Rau - nowy minister spraw zagranicznych

Profesor Zbigniew Rau jest z zawodu prawnikiem. Od 2015 do 2019 pełnił funkcję wojewody łódzkiego. W wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła z okręgu łódzkiego. W Sejmie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. Należy również do podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego.

W tym roku został przewodniczącym delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

- Zaproponowaliśmy tę funkcję już jakiś czas temu, w ślad za oświadczeniem pana ministra Jacka Czaputowicza o rezygnacji - komentował premier Morawiecki. Dodał, że decyzja ta była konsultowana z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Pan profesor Rau bardzo wiele lat życia poświęcił na sprawy związane z tematyką zagraniczną i prawną - mówił premier. Wymienił, że nowy minister ma doświadczenie na polu współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, ale także "ogromne zainteresowania gospodarcze czy europejskie".

>> Kim jest Zbigniew Rau?

Rekonstrukcja na przełomie września i października

Premier podziękował dwóm odchodzącym ministrom. - Chciałbym też podziękować dwóm ministrom, którzy wkrótce obejmą od strony formalnej swoje resorty za podjęcie się tej niezwykle trudnej i ważnej roli ministra - powiedział.

- Minister, według etymologii łacińskiej, to ten, który ma służyć. Jestem przekonany, że pan profesor Rau w dziedzinie spraw zagranicznych będzie służył Rzeczpospolitej znakomicie, a pan doktor Niedzielski w obszarze publicznej służby zdrowia, jej dalszej reformy i jej usprawniania, będzie również znakomicie służył Polakom - podsumował.

Morawiecki potwierdził, że rekonstrukcja rządu planowana jest "na wrzesień, początek października".

Szef rządu we wpisie zamieszczonym późnym wieczorem na Twitterze wyraził przekonanie, że "powołani dziś nowi ministrowie i doświadczeni fachowcy - Adam Niedzielski i Zbigniew Rau - będą stanowić silny fundament naszej drużyny wzmacniającej Polskę".

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Horenst2/Vargunn

Pozostałe wiadomości