Szef NFZ nowym ministrem zdrowia. Kim jest Adam Niedzielski?

Autor:
js
Źródło:
tvn24.pl
Szef NFZ Adam Niedzielski zostanie nowym ministrem zdrowiaTVN24
wideo 2/5
Szef NFZ Adam Niedzielski zostanie nowym ministrem zdrowia

Adam Niedzielski, dotychczasowy szef Narodowego Funduszu Zdrowia będzie nowym ministrem zdrowia. Zastąpi na tym stanowisku Łukasza Szumowskiego.

Premier Mateusza Morawiecki poinformował w czwartek późnym popołudniem, że doktor nauk ekonomicznych Adam Niedzielski obejmie stanowisko ministra zdrowia. Pierwszy raz od 16 lat na czele resortu stanie minister, który nie jest lekarzem.

Od 18 lipca 2019 roku Adam Niedzielski był pełniącym obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia a 10 października 2019 został powołany na to stanowisko.

Wcześniej, od lipca 2018 roku pełnił funkcję zastępcy prezesa NFZ do spraw operacyjnych.

Kariera w administracji publicznej

Niedzielski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Karierę zawodową zaczynał w Ministerstwie Finansów. Pracował także w Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Sprawiedliwości i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Od 23 listopada 2016 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Finansów. Równolegle z pracą w administracji pracował naukowo w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową (w latach 1998-2004) oraz w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych (1999-2007). 

W latach 2017-18 był członkiem rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne, a od stycznia do lipca 2018 r. był powołanym na wniosek Ministra Finansów członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak czytamy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, jest autorem artykułów i książek z zakresu administracji publicznej, finansów publicznych i kontroli zarządczej.

"Osoba bardzo zaangażowana w walkę z pandemią"

Wybór Niedzielskiego na ministra zdrowia skomentował na Twitterze immunolog i ekspert do spraw zakażeń doktor Paweł Grzesiowski.

Ocenił, że nowy minister zdrowia jest "osobą bardzo zaangażowaną (w-red.) walkę z pandemią" COVID-19. "Nie potrzebuje czasu na zapoznanie się z aktualną sytuacją, zna słabe i mocne strony systemu, może zacząć działać" – napisał Grzesiowski i zadeklarował merytoryczne wsparcie.

Autor:js

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości