"Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest od tego, żeby podobać się rządzącym"

[object Object]
Bodnar: jeśli władza mnie atakuje, uderza w obywatelitvn24
wideo 2/7

Jeżeli władza mnie atakuje, a media publiczne starają się mnie poniżyć i ograniczyć moje możliwości działania poprzez ograniczenie mojej wiarygodności, to jest tak, jakby uderzali w samych obywateli - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Odniósł się do sporu, który wybuchł wokół jego oświadczenia dotyczącego sposobu zatrzymania podejrzanego o zabójstwo dziewczynki z Mrowin. - Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest od tego, by podobać się rządzącym - dodał.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM NA TVN24 GO

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur - którego zadania wykonuje Rzecznik Praw Obywatelskich - wydał w zeszłym tygodniu komunikat dotyczący okoliczności zatrzymania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin.

Jak napisał RPO, użyte przez policję w trakcie zatrzymania środki stanowiły "pogwałcenie praw człowieka". Oświadczenie to zostało skrytykowane między innymi przez policję i przedstawicieli obozu rządzącego. W późniejszych dniach było szeroko komentowane w mediach. Niektóre z nich przy tej okazji informowały o sytuacji rodzinnej Adama Bodnara.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski sugerował, że Bodnar powinien podać się do dymisji po wydaniu tego oświadczenia.

"Rzecznik praw obywatelskich nie jest od tego, by podobać się rządzącym"

- Do końca kadencji został mi dokładnie rok, dwa miesiące i 11 dni. Zamierzam być do końca mojej kadencji Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Dodał, że negatywnych opinii na swój temat "słuchał od samego początku". - Jeszcze nie zostałem wybrany na rzecznika, a słuchałem argumentów, dlaczego tym rzecznikiem nie powinienem być. Od początku słyszę krytykę pod moim adresem - powiedział.

- Rzecznik praw obywatelskich nie jest od tego, by podobać się rządzącym. Jestem od służenia obywatelom, żeby się przyglądać temu, co wynika z konstytucji, temu, jakie gwarancje obywatele mają i żeby się o te gwarancje upominać - podkreślił Bodnar.

Bodnar: jeśli władza atakuje rzecznika, to jakby uderzała w samych obywateli

Zaznaczył też, że "za poczucie bezpieczeństwa w państwie jest odpowiedzialny premier, ministerstwo sprawiedliwości, prokuratura, policja". - Oni mają dbać o bezpieczeństwo. Ja mam raz na jakiś czas, jeżeli widzę sytuacje, które mogą być naruszeniem prawa, podejmować interwencje w obronie tych, którzy w inny sposób nie mogą się poskarżyć, czy zwrócić uwagę, że ich prawa powinny być szanowane - wskazywał Bodnar.

Podkreślał, że "na gruncie konstytucji mamy stworzony urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, mamy katalog praw i wolności i rzecznik jest od tego, żeby stać na straży praw i wolności".

- Jeżeli władza atakuje rzecznika, jeżeli media publiczne starają się poniżyć rzecznika i ograniczyć moje możliwości działania poprzez ograniczenie mojej wiarygodności, to jest tak, jakby uderzali w samych obywateli - powiedział RPO.

Autor: ads/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości