Polska

ABW tropi majątek Amber Gold, znaleziono 112 aut

Polska

ReporterWnioski o upadłość Amber Gold są już w sądzie

112 samochodów, w tym luksusowe BMW X5, należących do Amber Gold udało się zlokalizować Agnecji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy, służby zastanawiają się teraz gdzie je przechować - ustalił portal tvn24.pl.

Recznik ABW Maciej Karczyński potwierdza, że funkcjonariusze zabezpieczyli 112 samochodów.

Według naszych informacji, wiele z nich znajduje się na terenie Gdańska, pozostałe są sprowadzane do miasta z całej Polski. Służby zastanawiają się teraz gdzie je przechować.

Autami będzie dysponować wyznaczony przez sąd zarządca tymczasowy, który jako jedyny może obecnie podejmować decyzje majątkowe w tej firmie (został wyznaczony we wtorek, kiedy do sądu wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold).

Złoto, platyna i milion złotych

Znalezione przez ABW samochody to nie jedyne dobra materialne, na jakie po przeszukaniu miejsc związanych z Amber Gold, natrafili funkcjonariusze ABW. Zabezpieczyli też 57 kg złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra.

Znaleziono też 1 mln zł w gotówce. Pieniądze, jak się okazało, były we władaniu firmy, która wykonywała usługi na rzecz Amber Gold.

W gdańskiej prokuraturze złożono już 812 zawiadomień ws. Amber Gold. Ale to nie koniec, bo wciąż zgłaszają się nowe osoby, które czują się poszkodowane przez spółkę Marcina P. Roszczenia przekraczają już 52 mln zł.

Sześć zarzutów

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Ostatnio poinformowano o likwidacji spółki.

Prokuratura postawiła szefowi spółki Marcinowi P. sześć zarzutów, m.in. prowadzenia działalności bankowej i kantorowej bez zezwoleń.

Śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i Banku Gospodarki Żywnościowej, w ramach śledztwa prokuratura sprawdza m.in. podejrzenie prania brudnych pieniędzy przez spółkę

Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl)/ ola / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reporter

Raporty:
Pozostałe wiadomości