Arcybiskup Józef Wesołowski, były nuncjusz na Dominikanie, odwołany przez papieża Franciszka po oskarżeniach o pedofilię, jako obywatel Watykanu podlega jego wymiarowi sprawiedliwości - oświadczył rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.
W wypowiedzi dla agencji Ansa ksiądz Lombardi poinformował, że watykański wymiar sprawiedliwości, który jest kompetentny do prowadzenia sprawy karnej przeciwko arcybiskupowi Wesołowskiemu, jest obecnie na etapie zbierania dokumentacji i zeznań. Ponadto rzecznik przypomniał, że sprawa byłego nuncjusza jest przedmiotem drugiego postępowania, czyli kanonicznego w Kongregacji Nauki Wiary. Dodał, że hierarcha oczekuje na jego wynik. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej wydał to oświadczenie, gdy włoskie media poinformowały w piątek o tym, iż prokuratura w Warszawie wystosowała do Watykanu pytania, dotyczące możliwości ekstradycji odwołanego w sierpniu przez papieża byłego nuncjusza oraz jego immunitetu dyplomatycznego. W odpowiedzi na tę prośbę o pomoc prawną strona watykańska oświadczyła, że abp Wesołowski jest obywatelem państwa watykańskiego, a jego prawo karne nie zezwala na ekstradycję takiego obywatela. Watykan wyjaśnił też, że prowadzi własne postępowanie w sprawie byłego nuncjusza. W sobotniej wypowiedzi ksiądz Lombardi położył nacisk na to, że wbrew "niektórym mediom" - jak zaznaczył, choć nie sprecyzował, jakim - polska prokuratura nie skierowała prośby o ekstradycję.
Polskie śledztwo trwa
Śledztwo w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych: ks. Wojciecha Gila i abp. Wesołowskiego - odwołanego przez papieża Franciszka nuncjusza apostolskiego na Dominikanie - od końca września prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat). Formalną podstawą wszczęcia śledztwa były informacje, jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, że prowadzone jest tam postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli. Nuncjusz apostolski na Dominikanie abp Wesołowski został w sierpniu odwołany ze stanowiska w związku z oskarżeniami o pedofilię. Watykan rozpoczął potem własne postępowanie wobec Wesołowskiego. Watykańskie postępowanie w związku z zarzutami wobec abpa Wesołowskiego toczy się w Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się wszystkimi przypadkami oskarżeń o pedofilię. Najwyższą karą kościelną za pedofilię jest wykluczenie ze stanu duchownego.
Autor: nsz\mtom\kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Tumidajski/Katolicka Agencja Informacyjna/East News