Andrzej Kryże został odwołany z pracy w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości i wraca do prokuratury krajowej – dowiedział się RMF FM. Nieoficjalnie może chodzić o fakt, że delegowany do Instytutu Kryże mógł doradzać PiS w kwestiach prawnych.

Ile państw liczy strefa Schengen? Podczas uroczystości wejścia do strefy na granicy z Litwą prezydent Lech Kaczyński stwierdził, że należy do niej 27 państw. To pomyłka.

Szklane oko kamery widzi wiele. Na przykład premiera Donalda Tuska przyłapała na żuciu gumy podczas oficjalnej uroczystości z okazji wejścia Polski do strefy Schengen. Wypluł ją tuż przed podaniem ręki jakiemuś urzędnikowi, ale co z nią zrobił? Nie wiadomo.

Zbigniew Ziobro jest oburzony treścią wniosku PO o powołanie komisji śledczej, która ma wyjaśnić ewentualne naciski na służby specjalne. Jego zdaniem, jednym z wątków do zbadania będą okoliczności śmierci jego ojca. - To zwykła polityczna gra - denerwował się były minister.

Były szef gabinetu prezydenta Lecha Wałęsy stanie przed sądem. Prokuratura oskarżyła Mieczysława Wachowskiego m.in. o usiłowanie wyłudzenia dwóch milionów złotych od biznesmena irackiego pochodzenia w zamian za pomoc w zwolnieniu go z aresztu.

38-letnia kobieta zginęła w pożarze kamienicy w Radomsku (łódzkie). Jej ośmioletni syn trafił do szpitala na oddział intensywnej opieki medycznej. Do szpitala trafił też jeden z mieszkańców płonącego domu.

Wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski i były wiceprezydent miasta Karol Chądzyński uwolnieni od zarzutu przywłaszczenia 10 tys. zł - zdecydował Sąd Rejonowy w Łodzi. Wyrok ws. dwóch bliskich współpracowników Jerzego Kropiwnickiego nie jest prawomocny.

Chcieli zarobić szybkie pieniądze - mogą zarobić nawet po osiem lat więzienia. Dwóch nastolatków założyło fałszywą stronę wyglądającą, jak strona znanego polskiego banku. Wysłali e-maile do jego klientów i przez kilka dni wyłudzili 70 tysięcy złotych.

- Absolutnie nie widzę się w tej funkcji - tak Julia Pitera skomentowała słowa premiera Donalda Tuska, który w wywiadzie dla "Super Expressu" oświadczył, że chciałby, by to właśnie ona zastąpiła Mariusza Kamińskiego na stanowisku szefa CBA. Informację tę minister określiła, jako "dość zaskakującą".

PiS obawia się o obiektywizm i rzetelność pracy członków komisji ds. nacisków na służby. - To ma być komisja śledcza ds. szukania haków na Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast według Platformy, to będzie "komisja ds. restauracji prawa i sprawiedliwości w najjaśniejszej Rzeczpospolitej".

Jedynym celem kontroli CBA realizowanej przez ABW jest zbadanie "stanu zabezpieczenia dokumentów klauzulowanych" - informuje ABW. "Dziennik" napisał w piątek - informując o kontroli ABW w CBA - że "szykuje się wojna między służbami specjalnymi".

Dotychczasowy szef Biura Kryminalnego KGP Paweł Wojtunik został nowym szefem Centralnego Biura Śledczego. Nowy dyrektor w przeszłości był już zastępcą szefa CBŚ. Przez kilka miesięcy pracował też w Scotland Yardzie.

- Nie wierzę w profesjonalizm Julii Pitery, bo często używa wielu ogólników - powiedział w TVN24 Krzysztof Putra (PiS) pytany o ewentualną kandydaturę Pitery na szefa CBA. Jak dodał, nie ma zaufania do ekipy Donalda Tuska. Jego zdaniem, po 21 października nastąpiło "pewne poluzowanie" m.in. w stosowaniu prawa.

W Porajowie Donald Tusk, Angela Merkel i Mirek Topolanek otworzyli granice Polski, Czech i Niemiec. Na polsko-litewskim przejściu granicznym w Budzisku zaś, symboliczne podnieśli, równie symboliczne szlabany prezydenci Polski Lech Kaczyński i Litwy Valdas Adamkus.

Do urzędów pocztowych trafił drugi numer miesięcznika "Tajemnice Świata. Dziwny jest ten świat", wydawanego przez znanego z antysemickich poglądów Leszka Bubla. Listonosze protestują, bo nie chcą go dystrybuować. Tymczasem Bubel ma już kolejną wydawniczą inicjatywę.

Nadzwyczajna komisja "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji ukonstytuuje się 9 stycznia - poinformował Janusz Palikot (PO) w Sygnałach Dnia. Nowa komisja zajmie się m.in. tropieniem niejasnych, nieskutecznych, zbędnych i absurdalnych przepisów.

Kazimierz Ujazdowski ma być, według "Dziennika" inicjatorem nowego stowarzyszenia. Organizacja miałaby zrzeszać byłych posłów PiS: Pawła Zalewskiego, Jerzego Polaczka, Piotra Krzywickiego i Jarosława Sellina. Według gazety trwają też rozmowy z Kazimierzem Marcinkiewiczem.

Polska już w Schengen. O północy tysiące Polaków świętowało na likwidowanych przejściach granicznych z Niemcami, Litwą i Czechami. W Porajowie, w miejscu, gdzie zbiegają się granice tych trzech państw wejście do strefy Schengen mają uczcić premier Tusk z Angelą Merkel i Mirkiem Topolankiem.

Czym żyła Polska i z czego się śmiała w 2007 roku? TNS OBOP na zlecenie "Dziennika" zapytał Polaków, co w ostatnich 365 dniach uznają za największy obciach. I znów okazało się, że całą pulę zgarnął ojciec Rydzyk...

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski będzie domagał się ogłoszenia referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Reformującego UE. W piątek ma w tej sprawie wysłać list do premiera Donalda Tuska - dowiedziała się "Rzeczpospolita"