Stopień oficera BOR w 11 dni

Biuro Ochrony Rządu w nadzwyczajnym trybie awansowało na stopnie oficerskie 46 osób. Kursy trwały po 11 dni. Ostatni odbył się dwa tygodnie przed wyborami - ujawnia "Gazeta Wyborcza".

Historycy: Wypowiedź Putina nic nie zmienia

- W kwestii sporu polsko-rosyjskiego o Katyń wypowiedź Putina nie wnosi nic nowego - skomentował dla tvn24.pl prof. Andrzej Friszke. Podobnie twierdzi prof. Wojciech Roszkowski. - Co to znaczy zbrodnia stalinowska? Nie jest to kategoria prawna, a opisowo-polityczna - stwierdził.

"Wątpię w postawienie Macierewicza przed Trybunałem"

Paweł Graś wątpi, żeby Antoni Macierewicz stanął przed Trybunałem Stanu, bo nie był konstytucyjnym ministrem. - Jest w Platformie chęć i potrzeba szukania odpowiedzialnych za obecny stan rzeczy w służbach, ale nie wiem, czy taka odpowiedzialność Macierewicza jest możliwa - stwierdził w "Magazynie 24 Godziny" poseł PO.

Ćwiąkalski: Nie jestem showmanem

- Miałem pięć merytorycznych konferencji prasowych. O laptopie Ziobry powiedziałem tylko raz, a później odpowiadałem tylko na pytania dziennikarzy - stwierdził w "Kropce nad i" Zbigniew Ćwiąkalski.

Drzewiecki: Nie zbojkotujemy Igrzysk

Polska nie zbojkotuje Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, zapewnił minister sportu, Mirosław Drzewiecki. W odpowiedzi na apel organizacji World Solidarity, minister podkreślił, że dyskusja o łamaniu praw człowieka w Chinach powinna się odbyć, kiedy Pekinowi przyznano prawo organizacji Igrzysk.

Sikorski: Nie wpadam w zachwyt

- Cieszą nas pochwały prezydenta, mnie osobiście też spotkało parę ciepłych słów. Nie wpadam z tego tytułu w zachwyt, tak jak nie wpadałem w panikę, gdy mnie nadmiernie krytykowano, czy nawet szkalowano - mówił w wywiadzie dla TVN24 Radosław Sikorski. Szef MSZ komentował również sprawę tarczy antyrakietowej, Iraku i "zagranicznej polityki uśmiechów".

Wychowana na miss

Janka - dziewięć lat, metr pięćdziesiąt wzrostu, rozmiar buta 35. Dzieciństwo, zamiast na zabawie, spędza na przygotowaniach do bycia miss świata. To cel jej życia... albo życia rodziców.

Polak zatrzymany dzięki ENA

Europejski nakaz aresztowania (ENA) pomógł zatrzymać kolejnego Polaka z wyrokiem ukrywającego się poza granicami kraju. 29-letniego kielczanina poszukiwanego od 6 lat zatrzymała hiszpańska policja.

Dożywocie dla zabójcy 7-letniej Grażynki

Dożywotnie więzienie za gwałt i zabójstwo siedmioletniej Grażynki z Wałbrzycha - na taki wyrok skazał sąd okręgowy w Świdnicy Andrzeja S. Mężczyzna przyznał się do zabójstwa dziewczynki, do końca procesu zaprzeczał, że ją zgwałcicł.

Ziobro: marazm i brak koncepcji

- Przez ostatnie trzy miesiące mamy do czynienia z niebywałym upolitycznieniem prokuratury, marazmem i brakiem koncepcji w polityce ministerstwa sprawiedliwości - ocenił sto dni Zbigniewa Ćwiąkalskiego w rządzie jego poprzednik Zbigniew Ziobro.

Były dowódca ZOMO z "Wujka" zostanie w areszcie

Sąd przedłużył areszt byłemu dowódcy plutonu ZOMO z "Wujka". Romuald Cieślak jest skazany nieprawomocnie na 11 lat więzienia w sprawie pacyfikacji śląskich kopalń na początku stanu wojennego w 1981 r.

Macierewicz przed Trybunał

- Działalność Antoniego Macierewicza doprowadziła do ogromnych problemów wywiadu, jeśli te informacje się potwierdzą, to złożymy wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu. To kwestia kilkunastu dni - powiedział TVN24 Zbigniew Chlebowski. - PO uważa, że głowa Macierewicza jest do wzięcia - komentuje Zbigniew Wassermann z PiS.

Ćwiąkalski: Tusk nie ma do mnie zastrzeżeń

Minister sprawiedliwości podsumował sto dni swojej pracy w rządzie Donalda Tuska i właściwie nie ma żadnych uwag do swojej działalności. - Premier nie ma zastrzeżeń do mojej pracy, jak sugerują niektóre media - przekonywał Zbigniew Ćwiąkalski. Zastrzegł jednak, "że nie ma patentu na nieomylność": - Każdy może popełnić błąd.

Marihuana w pralkosuszarce

Marihuanę wartą 140 tysięcy złotych, ukrytą w pralkosuszarce wieźli z Warszawy do Lublina dwaj młodzi ludzie. Pod Lublinem ich podróż przerwali policjanci z Centralnego Biura Śledczego.

Filmowy pościg w Malborku

160 km/h w centrum miasta, przejazdy na czerwonym świetle, 180 za miastem, gwałtowne zawracanie przed blokadą, staranowany radiowóz, w końcu ucieczka na piechotę i policyjne strzały w powietrze. To nie film. takie sceny rozegrały się we wtorkowy wieczór w Malborku.

Dr Mirosław G. kontra Ziobro: proces odroczony

Krakowski sąd odroczył rozprawę doktor Mirosław G. kontra Zbigniew Ziobro. Były minister sprawiedliwości złożył wniosek o wyłączenie ze sprawy sędziego. - Ten sędzia może być nieobiektywny - tłumaczył w TVN24 Zbigniew Ziobro.

"Reszka ujawnił tajemnicę niemieckiemu koncernowi"

Płk Grzegorz Reszka popełnił przestępstwo przekazując informacje stanowiące tajemnicę państwową gazecie należącej do niemieckiego koncernu. Składam zawiadomienie do prokuratury - oświadczył na konferencji prasowej Antoni Macierewicz. - To naraziło bezpieczeństwa państwa - dodał.

Sikorski: odmroziliśmy stosunki z Rosją

Odmrożenie relacji z Rosją, to nowy element w polityce zagranicznej. Można wiele zrobić dla Polski w porozumieniu z naszymi sąsiadami - przekonywał szef MSZ Radosław Sikorski, podsumowując swoją pracę w resorcie.

Miodek: my mówmy Wrocław, a Niemcy Breslau

- Polacy powinni mówić Wrocław, Niemcy niech zostaną przy Breslau, a Anglicy mogą używać nazwy Rock Love - stwierdził w TVN24 wrocławianin prof. Jan Miodek komentując propozycję europosłanki SLD. Lidia Geringer d'Oedenberg chce, by miasto promowało się za granicą po łatwiejszą do wymówienia nazwą.

Europosłanka chce zmienić Wrocław w... Rock Love

Jak promować Wrocław? - Trzeba zmienić nazwę na taką, która będzie brzmieć przystępniej dla cudzoziemców. Może z łaciny Vratislavia albo bardziej po angielsku Rock Love - przekonywał w TVN24 europosłanka SLD Lidia Geringer d'Oedenberg, według której Wrocław, pod swoją oryginalną nazwą słabo się sprzedaje.

Szwajcarskie konta w Lichtensteinie

- Jeśli by się okazało, że ktoś z polityków ma konto w Liechtensteinie i nie ujawnia tego w oświadczeniu majątkowym, to powinien się bać - powiedział w radiu RMF FM Roman Giertych.

"Nie o takie Polskie walczyliśmy"

Od północy za przejazd 25 km odcinak A-1 z podgdańskiego Rusocina do Swarożyna płacimy 6,70 zł. - To zdzierstwo i cena horrendalna - protestuje gdański poseł PiS Jacek Kurski i tłumaczy, że to podzieli Pomorzan na biednych i bogatych. - Nie o takie Polskie walczyliśmy - grzmiał, stojąc przy wjeździe na A1.

Bohater wojny z Pałacem

Ostre spory z prezydentem Lechem Kaczyńskim o politykę zagraniczną zdominowały 100 dni pracy szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Działania ministra spraw zagranicznych wywoływały ostre reakcje opozycji. PiS wytykało mu, że jest prorosyjski.

15 osób rannych w wypadku

Chwile grozy przeżyli pasażerowie autobusu relacji Przemyśl-Jelenia Góra, który zderzył się z ciężarówką we Wrocławiu. Pojazdy stanęły w płomieniach, spadła na nie uszkodzona trakcja tramwajowa. Temperatura pożaru była tak wysoka, że na skrzyżowaniu stopiła się sygnalizacja świetlna. 15 osób trafiło do szpitali.

Staszak: Prokuratorzy dostaną podwyżki

Będą około kilkusetzłotowe podwyżki dla prokuratorów - zapowiedział prokurator krajowy Marek Staszak. Dodał, że nie sądzi, aby ewentualny protest prokuratorów miał charakter masowy. Zdementował też "plotki" o oderwaniu ich wynagrodzeń od płac sędziów.

Za mało polski podręcznik

Zamiast "zapachu dojrzewających zbóż, krów na pastwiskach, rolników orzących pole i towarzyszących im wron" są "smoki (bardzo dużo smoków)", dlatego MEN mówi "nie" podręcznikowi do języka polskiego "To lubię". Choć nauczyciele podręcznik chwalą, ministerstwo nie dopuszcza uaktualnionej wersji podręcznika do szkół, bo "nie ma w nim Polski" - pisze "Gazeta Wyborcza".