"Prezydent i premier mają lepsze stosunki"

Nie ma co prowadzić wojny, można zostawić dawne spory. To sprawa, która nie powinna psuć nieco lepszych już stosunków między prezydentem a premierem - tak Stefan Niesiołowski z PO, skomentował w "Faktach po Faktach" zgodę ze strony rządu na to, by kandydatka Lecha Kaczyńskiego Anna Fotyga została ambasadorem przy ONZ. I zaapelował, by nie doszukiwać się w tym niczego nadzwyczajnego.

Ciężarówka zmiażdżona przez pociąg

Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w okolicach miejscowości Zdrody Nowe, niedaleko Łap na Podlasiu. Samochód ciężarowy uderzył w pociąg. Zginął kierowca ciężarówki.

"Ja jestem dorosła od zawsze"

Większość dziewczyn w jej wieku dopiero wkracza w świat dorosłych problemów. Ale 19-letnią Agnieszkę z Żółwińca (woj. warmińsko-mazurskie) ten świat przywitał już dawno temu. Jak sama przyznaje, w domu nigdy nie było lekko. Teraz jest jeszcze trudniej. Kilka tygodni temu młodsze rodzeństwo Agnieszki trafiło do domu dziecka. Dziś dziewczyna ma tylko jedno marzenie. Wyrwać stamtąd najbliższych.

Prezydent pośle 6-latki do szkół? Ma wątpliwości

Już w poniedziałek rozstrzygnie się, czy 6-latki pójdą do szkoły. Prezydent ogłosi tego dnia swoją decyzję ws. przepisów zakładający obniżenie wieku szkolnego. - Mam wątpliwości - przyznał Lech Kaczyński.

"PO chce udowodnić zbrodnie Ziobrze i Kaczyńskiemu"

PiS domaga się, by komisja ds. nacisków zbadała ewentualne nieprawidłowości za rządów PO-PSL. - Odnosimy wrażenie, że dochodzi do bezprawnych nacisków, żeby udowodnić rzekome zbrodnie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premiera Jarosława Kaczyńskiego - stwierdził poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. PO mówi "nie".

Prezerwatywy ich nie zabezpieczyły

Pożądanie jest złe. Zwłaszcza cudzej rzeczy. Przekonali się o tym dwaj mieszkańcy Wrześni, którzy w czwartek podjęli desperacką próbę kradzieży. Ich łupem miała paść pewna maszyna. Zawiedzie się ten, kto pomyśli, że chodzi o bankomat. Panowie postanowili bowiem zaciągnąć do domu... automat do sprzedaży prezerwatyw.

Sejm uczcił pamięć Ryszarda Siwca

W setną rocznicę urodzin Ryszarda Siwca Sejm uczcił jego pamięć specjalną uchwałą. Siwiec 8 września 1968 r. podczas centralnych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał samospalenia w proteście przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Energa pali swojego prezesa

Obrzucili jajkami siedzibę swojej firmy, spalili kukłę swojego prezesa i odpalili setki petard. Pracownicy gdańskiej Energi w trzy tysiące gardeł wykrzyczeli w piątek swoje niezadowolenie. Powód? Według związkowców grupa jest źle zarządzana i przez to pracownicy mogą stracić swoje etaty.

Gągor ponownie na czele wojska

Generał Franciszek Gągor ponownie został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. - Okazał się pan znakomitym dyplomatą i dowódcą - powiedział prezydent Lech Kaczyński wręczając mu nominację.

W TVP impas trwa

W Telewizji Polskiej wszystko po staremu. Rada Nadzorcza spółki, która zebrała się w piątek, zdecydowała, że zawieszeni od grudnia Andrzej Urbański i dwaj wiceprezesi TVP Sławomir Siwek i Marcin Bochenek nie wrócą do swoich gabinetów. Decyzją rady okres zawieszenia przedłużono o kolejne trzy miesiące. P.O. prezesa nadal będzie kojarzony z LPR Piotr Farfał.

Cimoszewicz: mój sukces będzie sukcesem tej części Europy

- Ewentualny mój sukces byłby politycznym sukcesem naszego kraju. To się należy Polsce i naszej części Europy - powiedział senator Włodzimierz Cimoszewicz, kandydujący na szefa Rady Europy. Gdyby został wybrany, byłby pierwszym sekretarzem generalnym Rady spoza Europy Zachodniej.

Polacy za in vitro dla małżeństw

Polacy przychylnie odnoszą się do kwestii stosowania zapłodnienia in vitro przez pary małżeńskie - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Choć budzi ona wiele kontrowersji zarówno wśród duchownych jak i polityków, to 77 proc. badanych Polaków akceptuje tę metodę, większość chce także przynajmniej częściowej jej refundacji.

Syreny, gwizdki i petardy - zbrojeniówka była u premiera

Kilka tysięcy związkowców przemysłu zbrojeniowego protestowało pod kancelarią premiera. Przeszli tam spod Sejmu, gdzie - wśród palących się opon, huku petard i atrap kos - manifestowali swoje rozżalenie i domagali się ochrony swoich miejsc pracy. - Nie można umierać nic nie mówiąc - tłumaczył w TVN24 Stanisław Głowacki z "Solidarności".

Lekarka fałszowała dokumenty na prawo jazdy

16 zarzutów, dotyczących m.in. poświadczania nieprawdy i podrabiania podpisów usłyszała lekarka z Częstochowy. Kobieta miała wystawiać fikcyjne zaświadczenia kandydatom na kierowców, a kiedy sprawa wyszła na jaw - nakłaniać ich do fałszywych zeznań. Grozi jej do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Kard. Dziwisz: nie wszyscy przezwyciężyli antysemityzm

- Nie możemy ustawać w zdecydowanym sprzeciwie wobec wszelkich przejawów antysemityzmu, którego Jan Paweł II nie wahał się nazwać grzechem - powiedział w piątek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Według kardynała, "jeszcze nie wszyscy z nas potrafili przezwyciężyć zadawnione urazy".

Beger odroczona

Sąd Okręgowy w Poznaniu odroczył w piątek proces apelacyjny Renaty Beger w sprawie fałszerstw wyborczych. Była posłanka Samoobrony odwołała się od wyroku skazującego z 2008 roku. Sąd zamierza przesłuchać nagranie z automatycznej sekretarki Beger.

Pożar hali Plivy w Krakowie

Strażakom udało się ugasić pożar magazynu w krakowskich zakładów farmaceutycznych Pliva. Wcześniej przez kilkadziesiąt minut nad centrum Krakowa unosiły się gigantyczne kłęby dymu. W połowie lutego Pliva Kraków podjęła decyzję o zwolnieniu ok. 40 proc. załogi, czyli ponad 600 osób. Według dotychczasowych informacji, nie ma ofiar pożaru.

Bolesna historia miłości Fotygi i Sikorskiego

Jestem zdania, że osobom, które sprawowały ważne funkcje państwowe, powinny być nadal wykorzystywane w służbie publicznej - mówi Radosław Sikorski o mianowaniu Anny Fotygi na ambasadora Polski przy ONZ. Ale między Anną Fotygą a rządzącymi nie zawsze było tak różowo.

SLD: Tusk zagrał Cimoszewiczem przeciw lewicy

Lewica nie jest zadowolona z kandydatury Włodzimierza Cimoszewicza na stanowisko sekretarza generalnego Rady Europy. Zdaniem Tadeusza Iwińskiego z SLD, stoi za tym nie prawdziwa nadzieja na zwycięstwo, a polityczna gra Donalda Tuska. Premier chce w ten sposób, zdaniem Iwińskiwgo, osłabić lewicę i wzmocnić swoje szanse przed wyborami prezydenckimi.

Znaleziska z radzieckiego poligonu sprzedawali przestępcom?

Choszczeńscy policjanci przy wsparciu policyjnych antyterrorystów ze Szczecina zatrzymali dwóch mieszkańców gminy Pełczyce, którzy przekopywali poradziecki poligon, a ze znalezisk pozyskiwali materiały wybuchowe i najprawdopodobniej sprzedawali je innym przestępcom. Znaleziono u nich sprawne: 3 pociski moździerzowe, karabin maszynowy, pistolety, proch strzelniczy i prawie 500 sztuk różnego rodzaju amunicji.

"Tusk odwdzięczył się Cimoszewiczowi"

Kancelaria Prezydenta nie wiedziała o kandydaturze Włodzimierza Cimoszewicza na sekretarza generalnego Rady Europejskiej wysuniętej przez rząd - przyznał w TVN24 minister Piotr Kownacki. Prezydencki minister ocenił też, że wysunięcie kandydatury lewicowego polityka to piękny gest - "Cimoszewicza, który wybaczył Tuskowi świństwa z czasów kampanii wyborczej" i "Tuska, którego męczą wyrzuty sumienia".

Tusk: problem zbrojeniówki to nie wina rządu

Zbrojeniówka licznie i głośno wyszła na ulice Warszawy, ale premier Donald Tusk zapewnia, że nie jest to początek fali protestów, których należy się bać. Na pewno też nie są one wynikiem rządowych cięć, przekonuje premier i dodaje, że rząd podjął już rozmowy, by manifestacja odbyła się pokojowo.

17 minut komisji ds. Olewnika

Zaledwie 17 minut trwało pierwsze posiedzenie komisji śledczej do zbadania zabójstwa Olewnika. Członkowie komisji jednogłośnie przyjęli listę akt śledztw i procesów, o jakie wystąpią do ministra sprawiedliwości. Nie wspomniano natomiast o tzw. "mapie drogowej", czyli sporządzonej przez prawników rodziny Olewnika liście błędów prokuratury, o której donosił "Dziennik".

Cimoszewicz do Rady Europy

Senator lewicy Włodzimierz Cimoszewicz jest kandydatem polskiego rządu na sekretarza generalnego Rady Europy - powiedział w TVN24 Sławomir Nowak. Informacji tej nie potwierdza sam Cimoszewicz.

Śledczy od korupcji Prokuratorem Krajowym

Wrocławski prokurator Edward Zalewski zostanie szefem Prokuratury Krajowej. Nominację tę potwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Wcześniej, w TVN24 szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział, że "nie zdziwiłby się, jeśli tak by się stało". - To jest bardzo dobry prokurator - ocenił Nowak.

Jak zabijają polskie drogi

Polskie drogi są w fatalnym stanie, nic się nie zmienia od dwudziestu lat. Najgorzej jest na południu kraju, najlepiej na autostradach. Powstała mapa bezpieczeństwa na drogach w Polsce, dane jakie przynosi są fatalne – pisze „Dziennik”. Eksperci komentują, że to kiepski stan dróg jest przyczyną bardzo wielu wypadków.

Do Afganistanu polecą dwa śmigłowce

Resort obrony chce wysłać dwa dodatkowe śmigłowce do Afganistanu, zamierza też dopancerzyć i posłać polskiej misji Rosomaki. Według wywiadu, w polskiej prowincji Ghazni może być tej wiosny niebezpiecznie. Szef resortu obrony Bogdan Klich przebywa właśnie z dwudniową wizytą w Afganistanie i mówi, że mogą być nawet potrzebne siły szybkiego reagowania.

Senat też przeciw dopalaczom

Dopalacze, czyli narkotyki w łagodniejszej wersji wkrótce znikną ze sklepów. Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która wprowadziła zakaz handlu tzw. dopalaczami. "Za" opowiedziało się 95 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.