Komuna padła jak domino

Dwadzieścia wielkich, czerwonych kostek domina z nazwami krajów socjalistycznych przewrócili bohaterowie historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej. Na rocznicowy koncert z udziałem Scorpions i Kylie Minogue "Zaczęło się w Polsce" przyszło w Gdańsku 70 tys. ludzi.

LibertasTV?

Libertas to w Polsce partia nowa, nieduża, mało popularna, a jednak w mediach publicznych częściej pojawiają się tylko PO i PiS. Dlaczego tak jest i jak skuteczna jest promocja Libertasu?

Homoseksualizm uszkodzeniem mózgu? Sąd: nie można ustalić

Homoseksualizm jest "jakimś organicznym uszkodzeniem mózgu", a "gejów jest tyle samo co np. jakichś tam transwestytów, koprofagów, zboczeńców". Słowa te, które padły z ust członków Prawicy Rzeczpospolitej, tak mocno zdenerwowały kandydata do PE Krystiana Legierskiego, że ten skierował sprawę do sądu. Sąd nie dopatrzył się jednak w tych słowach nic złego i w czwartek oddalił kolejne pozwy kandydata na europosła. - To ważne zwycięstwo wolności słowa i opinii chrześcijańskiej w Polsce - cieszy się Marek Jurek.

"Jesteśmy lepsi niż myślimy"

- My, Polacy, jesteśmy mistrzami i wszyscy nas za to cenią. Jesteśmy lepsi niż mówimy i myślimy o sobie przez ostatnie 20 lat - powiedział w programie "24 Godziny" były opozycjonista Władysław Frasyniuk. Przekonywał również, że Polacy powinni uwierzyć w swój sukces.

PO bierze połowę, rekord SLD

Na trzy dni przed wyborami do europarlamentu najwięcej powodów do zadowolenia mają PO i SLD. Według najnowszego sondażu Gfk Polonia dla "Rzeczpospolitej", partia Donalda Tuska może liczyć na ponad 51 procent głosów Polaków, a SLD na 15 procent, co jest rekordem, bo partia Grzegorza Napieralskiego – w świetle sondaży – mogła do tej pory liczyć na jednocyfrowy wynik.

Syn senatora PiS zatrzymany przez CBA

Syn senatora PiS Stanisława Koguta, został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie wrocławskiej Prokuratury Apelacyjnej, która tropi korupcję w piłce nożnej. Kogut junior usłyszał zarzuty, jednak ze względu na podjęcie współpracy z prokuraturą został zwolniony do domu - pisze "Newsweek".

"Prezydent i premier powinni być razem"

- Tego dnia powinni być razem, w Gdańsku - mówiła w "Kropce nad i" TVN24 Jadwiga Staniszkis. Według socjolożki, dobrze się stało, że na dzisiejszych uroczystościach rocznicowych premier podziękował prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za pomoc w funkcjonowaniu "Solidarności".

Dramatyczny apel: pomóżcie nam ratować córkę

Pogodna i pełna życia 23-letnia Paulina walczy z wyjątkowo rzadką chorobą. Nowotwór, który dopadł dziewczynę może doprowadzić do śmierci. W Polsce nie można jej pomóc. Jedynym ratunkiem jest operacja w Bostonie. Jednak rodzina dziewczyny nie ma pieniędzy, by uratować jej życie.

Adwokaci opuścili Lwa R.

Dotychczasowi adwokaci Lwa R. zrezygnowali z jego obrony - dowiedziało się Radio Zet. Chodzi o mecenasów Marka Małeckiego i Piotra Rychłowskiego, którzy stali się popularni dzięki obronie Lwa R. w aferze tzw. "grupy trzymającej władzę".

Sejm za murem

Warszawa jak cała Polska świętuje rocznicę odzyskania wolności, a kancelaria Sejmu zastanawia się, jak odgrodzić się od miasta i obywateli. Na roboczym spotkaniu wybierano dziś... kolor okładziny ogrodzenia. - Stawianie muru to skandal - oceniają architekci.

Nieznalska uniewinniona za genitalia na krzyżu

Męskie genitalia wkomponowane w krzyż nie są obrazą uczuć religijnych. Uznał tak Sąd Rejonowy w Gdańsku, który uniewinnił w czwartek artystkę Dorotę Nieznalską - autorkę zaprezentowanej w 2001 roku instalacji "Pasja". Po ogłoszeniu wyroku, artystka stwierdziła, że gdyby mogła, wystawiłaby identyczne dzieło jeszcze raz.

Wałęsa: muszę coś popsuć

- Ja nie mogę powtarzać się i muszę coś popsuć - oświadczył w Gdańsku Lech Wałęsa na konferencji w rocznicę upadku komunizmu. Przed Wałęsą wypowiadali się marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz Donald Tusk. - Bogdan i premier mówili same dobre rzeczy, bo to jest okazja do cukrzenia się - zaznaczał były prezydent.

Kaczyński: niech Merkel przeprosi

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powinna przeprosić za odezwę CDU/CSU w sprawie wypędzeń - stwierdził Jarosław Kaczyński. Zdaniem szefa PiS, niemiecki rząd powinien przestać też finansować organizacje skupiające przesiedlonych. Kanclerz Niemiec jest dziś w Polsce.

Giertych ujawnił tajemnicę Palikota?

Szykuje się lawina skarg i kolejny proces z udziałem głównego showmena polskiej sceny politycznej. Janusz Palikot zarzucił Romanowi Giertychowi naruszenie tajemnicy adwokackiej przez ujawnienie mediom poufnych informacji uzyskanych z postępowania prokuratorskiego. Sprawa trafiła do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Starosta pognał za pijakiem

W czwartek rano w Kołobrzegu pijany mężczyzna uderzył samochodem w budkę telefoniczną. Próbował zbiec z miejsca wypadku, ale w pościg z nim rzucił się starosta. O całej sprawie poinformował Kołobrzeski Serwis Informacyjny.

Na A4 wylała się niebezpieczna substancja

Od samego ranna zablokowany jest - w obu kierunkach - opolski odcinek autostrady A4. Na 261 kilometrze, na zakręcie w kierunku na Katowice samochód osobowy uderzył w tył cysterny wiozącej niebezpieczną substancję. W wypadku ranny został kierowca samochodu osobowego.

Wasz album o wyborach 4 czerwca 1989

Kiedy zaproponowaliśmy, że zgromadzimy Wasze zdjęcia i pamiątki z 4 czerwca 1989 w wirtualnym albumie, nie spodziewaliśmy się, że odzew będzie aż tak wielki! Przez ponad dwa tygodnie słaliście nam swoje wspomnienia. Już teraz w naszym wspólnym albumie mamy ponad 70 zdjęć, ponad 70 grafik i dokumentów oraz około 20 pierwszych stron gazet z tamtego czasu. A wciąż go uzupełniamy. Mamy też Wasze wspomnienia - zwyczajne i niezwyczajne historie. Dziękujemy Wam za to.

"Raport BBN powinien się ukazać po wyborach"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekonuje, że publikacja raportu ws. śmierci Piotra Stańczaka nie ma nic wspólnego ze zbliżającymi się eurowyborami. Jednak termin jego publikacji skrytykował nawet prezydent. - Raport powinien ukazać się po wyborach - mówił Lech Kaczyński na antenie Radia Gdańsk.

Prezydent na wiecu: cudów nie ma, wszystko ściema

- Cuda wprawdzie są, jesteśmy katolikami i w nie wierzymy, ale zdarzają się bardzo rzadko i to nie politycy decydują czy będą cuda, tylko Pan Bóg - mówił na wiecu zorganizowanym przez gdańską "Solidarność" prezydent Lech Kaczyński. - Dlatego też dokonajmy uczciwej oceny. Już za trzy dni mamy na to szansę - nawoływał prezydent pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i apelował do udziału w wyborach. Z kolei Janusz Śniadek - szef "Solidarności" - cytując "Za chleb i wolność, za nową Polskę Janek Wiśniewski padł" przestrzegał rządzących przed bagatelizowaniem bezrobocia.

"My, Niemcy mamy dług wdzięczności wobec Was"

- Jesteśmy Wam głęboko wdzięczni za odwagę, szczególnie my Niemcy z NRD. Z powodu wydarzeń w Polsce rozwój wypadków nie mógł być zatrzymany. Opozycja demokratyczna zdobywała siłę i słyszana była coraz mocniej - mówiła na uroczystościach rocznicowych na Wawelu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Jeśli nie stołek dla Buzka, to co?

Jeżeli Jerzy Buzek przegra rywalizację o fotel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego z kandydatem Włoch Mario Mauro, Polska mogłaby dostać stanowisko szefa unijnej dyplomacji - taki scenariusz przedstawia włoski dziennik "Il Sole-24 Ore" w relacji z Brukseli.

Tusk do ekologów: O.K. Zadanie przyjmuję

Krótka piłka: premier na apel ekologów zadeklarował: - OK, zadanie przyjmuję. Donald Tusk obiecał, że pojedzie na szczyt klimatyczny. A Greenpeace zwinął wielki transparent z krakowskiego hotelu, gdzie premier przyjmował szefów rządów sąsiednich państw.

Towarzysz Kuźniar: wstajesz i wiesz

Na maile od widzów odpisywał na maszynie, ze współczesnym studiem łączył się przez ebonitowy telefon, nawet mapa prognozy pogody jakoś zszarzała - ekipa Poranka TVN24 zorganizowała poranny program w klimacie sprzed 20 lat.

Tusk dziękuje: Wałęsie, Kaczyńskiemu i Meli

Lechowi Wałęsie i Lechowi Kaczyńskiemu, Janowi Pawłowi II i Jaśkowi Meli, Henryce Krzywonos i berlińczykom – w przemówieniu na Wawelu Donald Tusk podziękował imiennym i bezimiennym bohaterom ostatnich dwudziestu lat oraz apelował o europejską solidarność.

Biegli nie wiedzą, co zrobić z Zientarskim

Opinia biegłych o stanie zdrowia Macieja Zientarskiego wpłynie do prokuratury najwcześniej pod koniec czerwca, a być może dopiero w lipcu - ustalił portal tvn24.pl. To od niej zależy czy dziennikarz będzie przesłuchany. Termin wydania decyzji przekładano już dwa razy.

"To nie jest święto wspólne. Bardzo tego żałuję"

Na dwie dekady wolności, Polska podzielona na dwie części. - Nie tak powinno być. Nie jest to święto wspólne i wszystkich. Bardzo tego żałuję - mówił prezydent Lech Kaczyński w Gdańsku. Dokładnie w tym samym momencie premier Donald Tusk witał gości na Wawelu.

Przyszedł z pistoletem do szkoły

Policjanci z Kraśnika zatrzymali 17-latka, który przyszedł do szkoły ze sprawnym przedwojennym pistoletem oraz ośmioma nabojami. Chłopak twierdził, że pistolet po dziadku znalazł podczas remontu rodzinnego domu. Za nielegalne posiadanie broni grozi mu teraz do ośmiu lat więzienia.

"Pozostałych wszystkich skreślam, wszystkich!"

- Postanowiłem zrobić coś krwiście praktycznego – wspominał Jacek Fedorowicz, który przed dwudziestu laty na antenie reżimowej wówczas telewizji instruował Polaków, jak głosować w pierwszych częściowo wolnych wyborach. – Cudownie się udało, jestem bardzo dumny – stwierdził.

Z wolności cieszymy się jak kosmici

Stało się. Polscy kosmici odlecieli do Brukseli. Złoty Boeing 737 z około 160 osobami na pokładzie skierował się w stronę Belgii. Cała akcja, która ma uczcić uczcić obchody 20. rocznicy odzyskania wolności w Europie Środkowej, to inicjatywa rzeźbiarza i performera Pawła Althamera.