Jeśli Komisja Wenecka w opinii ws. noweli ustawy o TK będzie miała zastrzeżenia, to Polska weźmie je pod uwagę - powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski. Szef MSZ uważa jednak, że opinia będzie korzystna dla polskich władz.
Podczas drugiego dnia wizyty w Polsce delegacja Komisji Weneckiej (organ doradczy Rady Europy) spotka się m.in. z organizacjami pozarządowymi oraz z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, TK i RPO. O opinię ws. nowelizacji ustawy o TK - którą Sejm uchwalił 22 grudnia ub.r. - zwrócił się do Komisji m.in. szef MSZ.
"Polska weźmie pod uwagę zastrzeżenia" Komisji Weneckiej
Minister spraw zagranicznych w Radiowej Trójce był pytany, czy w przypadku gdyby Komisja wyraziła zastrzeżenia, Polska weźmie je pod uwagę. - Oczywiście, że Polska weźmie pod uwagę te zastrzeżenia - powiedział Waszczykowski.
Dopytywany, powiedział, że raczej nie będą to zalecenia dotyczące np. zmiany ustawy czy konstytucji. - Dlatego, że już dziś Komisja zapowiada, że jest to proces polityczny, który powinien być rozpatrywany w kontekście jakiegoś konsensu politycznego w ramach politycznych układów, ucierania się w państwie - zaznaczył. Podkreślił, że Komisja nie wydaje gotowych werdyktów do wprowadzenia w życie.
Według Waszczykowskiego opinia Komisji Weneckiej będzie korzystna dla polskich władz. - Po wczorajszych rozmowach jestem przekonany, że ta praca Komisji będzie szła w tym kierunku, że jest to proces polityczny, który musi być uwzględniony, musi odbyć się w kraju a nie poprzez narzucanie rozwiązań z zewnątrz - powiedział.
Reformy PiS w kierunku zaleceń Komisji
Szef MSZ powiedział, że komisje do tej pory nie wydawały negatywnych opinii. - W przypadku trybunałów konstytucyjnych jest już opinia z 1997 r. Komisji Weneckiej, która zalecała, by trybunały konstytucyjne miały charakter pluralistyczny. Nasz TK, który zaczęliśmy reformować, który został poprawiony, poprzednio takiego charakteru pluralistycznego nie miał - powiedział Waszczykowski. Dodał, że reformy zainicjowane przez rząd i Sejm idą w kierunku zaleceń Komisji Weneckiej.
Drugi dzień spotkań delegacja Komisji Weneckiej rozpoczęła od spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które na początku grudnia ub.r. - jako pierwsze - zwróciły się do Komisji w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Następnie delegacja spotka się z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i Trybunału Konstytucyjnego oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Wizytę zakończy spotkanie z prezydenckimi ministrami.
W poniedziałek w Warszawie delegaci Komisji Weneckiej o zmianach w ustawie o TK rozmawiali z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa; przewodniczący Komisji spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Autor: pk/ja / Źródło: PAP