Rząd zajmie się we wtorek m.in. projektem dot. zasad przyjmowania w Polsce obcych wojsk, na przykład tzw. szpicy NATO, oraz propozycją wprowadzenia bezpłatnych leków dla osób starszych. Rada Ministrów ma też zająć się planem rozwoju kraju, który realizowany ma być w najbliższych latach. - Rząd przyjmie projekty prorozwojowe, plan rozwojowy, który chcemy przez najbliższe cztery lata realizować - powiedziała premier Szydło.
Przyjęcie przez rządu planu rozwojowego zapowiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Odpowiadając na pytania na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Węgier Victorem Orbanem w Budapeszcie powiedziała, że jej rząd wprowadza obecnie pakiet reform zapowiadanych podczas kampanii wyborczej. - Jutro rząd przyjmie projekty prorozwojowe, plan rozwojowy, który chcemy przez najbliższe cztery lata realizować - powiedziała Szydło w poniedziałek.
Zrównoważony rozwój
W tej sprawie wicepremier i minister rozwoju spotkał się w poniedziałek w Warszawie z marszałkami: Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim oraz szefem klubu PiS Ryszardem Terleckim. Jak powiedział potem dziennikarzom Mateusz Morawiecki, strategia przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju ma służyć mieszkańcom terenów mniej do tej pory zadbanych. Kluczowy ma być rozwój zrównoważony społecznie i regionalnie. Wicepremier podkreślił, że jego strategia będzie dotyczyła tego, w jaki sposób Polska powinna się rozwijać w kolejnych latach. Jak mówił, celem jest również rozwój w ramach regionów. Jako przykład podał województwo mazowieckie: jak mówił, w części tego województwa średnia dochodów na mieszkańca przekracza średnią unijną, ale są takie części, które charakteryzują się niewielkim dochodem na mieszkańca. W ramach programu rozwoju duży nacisk kładziony ma być również na miejsca pracy. Na to, by - jak mówił Morawiecki - "polskie firmy tworzyły coraz większą wartość dodaną, żeby wzmacniać polski eksport, właśnie po to, by wartość dodana firm tworzyła miejsca pracy, i to lepiej płatne, bo jeśli firmy osiągają wyższe marże na sprzedaży swoich produktów, to jednocześnie mogą więcej zapłacić swoim pracownikom".
Będą darmowe leki?
Ponadto ministrowie mają zająć się we wtorek projektem dotyczącym wprowadzenia bezpłatnych leków dla seniorów. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Leki z wykazu będzie mógł przepisać pacjentowi jedynie jego lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Mechanizm ma zacząć działać od września br. Na pokrycie kosztów programu przewidziano w tym roku 125 mln zł, a przyszłym ponad 560 mln zł, kwota ma rosnąć w kolejnych latach.
O zasadach pobytu obcych wojsk w Polsce
Rząd rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium - reguluje ona, kto i kiedy wydaję zgodę na obecność zagranicznych żołnierzy w naszym kraju. Celem projektu nowelizacji jest ustanowienie podstawy prawnej do przyjęcia obcych wojsk, np. tzw. szpicy NATO, dla wzmocnienia polskich sił zbrojnych, zanim jeszcze formalnie rozpocznie się wojna. Projekt przewiduje, że zgodę na pobyt wojsk obcych "w ramach wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych RP przez stronę wysyłającą" w operacjach wojskowych prowadzonych w Polsce w czasie pokoju będzie wydawał prezydent na wniosek rządu. Ponadto Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, za sprawą której będzie można wdrożyć do polskiego prawa dziewięć dyrektyw sektorowych określających wymagania dla poszczególnych kategorii produktów, od np. maszyn, czy dźwigów do zabawek.
Autor: mw/ja / Źródło: PAP