Wtorek był drugim i ostatnim dniem wizyty delegacji Komisji Weneckiej w Polsce. Dziś miały miejsce rozmowy z rzecznikiem praw obywatelskich, sędziami TK i prezesem tej instytucji, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz przedstawicielami Kancelarii Prezydenta.
Przedstawiciele Komisji wraz z jej przewodniczącym Giannim Buquicchio przebywali w Polsce od wczoraj w związku z zaproszeniem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Pod koniec grudnia zeszłego roku zwrócił się on z prośbą, by Komisja wydała opinię w sprawie nowelizacji ustawy o TK, autorem której jest PiS.
Wizyta u RPO
We wtorek delegaci najpierw spotkali się z przedstawicielami stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, później - z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.
- Rozmawialiśmy konkretnie na temat tego, co jest przedmiotem zastanowienia i mandatu Komisji, która ocenia ustawę o TK - mówił Bodnar.
Dodał, że "delegacja prosiła o sprecyzowanie" niektórych kwestii, które zostały zawarte we wniosku RPO do TK, chociażby zapisany w znowelizowanej ustawie o Trybunale wymóg podejmowania decyzji przez TK większością 2/3, wymóg co najmniej 13 sędziów w sprawach określanych jako rozpoznawane przez pełny skład czy wymóg rozpatrywania spraw zgodnie z kolejnością wpływu.
Szef Komisji Gianni Buquicchio po spotkaniu powiedział dziennikarzom, że wizyta Komisji w Polsce jest "naprawdę ważna".
- Gromadzimy sporo informacji przekazywanych nam przez polskie władze. Ważne, żeby nawiązać dialog między nimi - mówił Buquicchio. Dodał, że w zażegnaniu sporu wokół TK powinny wziąć udział wszystkie partie polityczne, wypracowując wspólne rozwiązanie.
W TK bez nowych sędziów
Potem delegaci wzięli udział w spotkaniu z kilkoma sędziami Trybunału oraz prezesem tej instytucji, prof. Andrzejem Rzeplińskim. Po rozmowach prezes powiedział dziennikarzom, że te nie zakończyły się żadną konkluzją, choć i tak trwały o kwadrans dłużej niż planowano.
- Nigdy nie myślałem, że będę w takiej sytuacji, że Komisja Wenecka przyjedzie do państwa o już mocno ugruntowanej demokracji i rządach prawa - mówił we wtorek Rzepliński.
Okazało się, że w spotkaniu nie uczestniczyła piątka sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji, zaprzysiężona przez prezydenta Andrzeja Dudę. - 18 sędziów trudno zaprosić na 1,5-godzinne spotkanie, bo ani oni nie mogliby zadać pytania, ani nie można by na nie odpowiedzieć - tłumaczył prezes TK.
Po spotkaniu Trybunał wydał komunikat, w którym napisano, że czwórka nowych sędziów zgłosiła chęć udziału w spotkaniu na godzinę przed jego rozpoczęciem. Prośbę przekazano przedstawicielom Komisji Weneckiej, ci jednak uznali, że nie widzą potrzeby spotkania z tymi sędziami - czytamy w komunikacie.
Rozmowa z Ziobrą
Delegaci rozmawiali też z ministrem Zbigniewem Ziobrą. W spotkaniu wzięli udział także dwaj wiceministrowie: Łukasz Piebiak i Marcin Warchoł - poinformował rzecznik resortu.
Członkowie Komisji spotkali się również z ministrami Anną Surówką-Pasek i Krzysztofem Szczerskim w Kancelarii Prezydenta RP. Był to ostatni, podsumowujący punkt harmonogramu wizyty Komisji Weneckiej. Po tym spotkaniu, które trwało około godziny, komisarze opuścili nasz kraj.
Bez komentarza
Przedstawiciele Komisji nie wypowiadają się dla mediów.
W poniedziałek delegacja spotkała się z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa. Doszło też do osobnego spotkania przewodniczącego Komisji z prezydentem Andrzejem Dudą. Po rozmowach w Polsce delegaci przygotują projekt opinii, który będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej zaplanowanej na 11-12 marca.
- Opinie nie mają charakteru wiążącego, stąd opinia Komisji Weneckiej ws. zmian w ustawie o TK nie może być wiążąca dla Polski, ale zostanie bardzo poważnie wzięta pod uwagę - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski.
Komisja Wenecka (oficjalna nazwa: Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo) jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Harmonogram drugiego dnia wizyty Komisji Weneckiej
9:30-10:30 - Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar
10:45-12:30 - Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński
12:45-14:00 - Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
14:30 - Kancelaria Prezydenta RP
Autor: ts/ja,kk / Źródło: tvn24.pl, PAP