Setki zabójców do powtórnego procesu

Kilkaset procesów o zabójstwa trzeba będzie powtórzyć. Wszystko to przez nowelizację kodeksu karnego Zbigniewa Ziobry sprzed czterech lat, która przed dwoma miesiącami została uznana za niekonstytucyjną. O całej sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Strażacy walczą z wodą

Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, Ostróda, Olsztyn - tam w nocy strażacy stoczyli najcięższą walkę z wodą nagromadzoną po środowych burzach. Pod wodą znalazła się krajowa "jedynka" i tory kolejowe na Węgry.

Farfał: bez pieniędzy nie ma misji

Przy braku wpływów z abonamentu, ograniczonych dochodach z reklam i bez gwarantowanego przez państwo minimum finansowego, telewizja publiczna może zrezygnować z misji - oświadczył p.o prezesa TVP Piotr Farfał.

Podwójna zgoda na in vitro

Premier Donald Tusk zgadza się, by z Klubu Platformy wyszły dwa poselskie projekty ustawy o in vitro. To ukłon w stronę Jarosława Gowina, który zagroził, że w razie konieczności stworzy projekt alternatywny wobec pomysłu posłanki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, którego nie pozwala mu poprzeć sumienie.

Wbił mercedesa w mur klasztoru

W ciężkim stanie znajduje się kierowca mercedesa, który wjechał w mur bernardyńskiego klasztoru w Warszawie. Do wypadku doszło w środę wieczorem przy skrzyżowaniu ulic Powsińskiej i Gołkowskiej.

PiS mógł dać stały limit TVP

Kto był prawdziwym rozgrywającym w głosowaniu nad senacką poprawką uchylającą limit finansowania mediów publicznych z budżetu państwa? Z jednej strony są to posłowie PO, którzy nieoczekiwanie zagłosowali za jej utrzymaniem. Prawdziwym jednak graczem był PiS, którego głosami można było ją oddalić. Ale posłowie partii Jarosława Kaczyńskiego wstrzymali się od głosu.

"Numer PO przeszedł wszelkie wyobrażenia"

- Dzisiaj po raz pierwszy, w bardzo poważny sposób podkopaliście nasze zaufanie do was jako partnera koalicyjnego - powiedział Eugeniusz Kłopotek (PSL) o zachowaniu PO podczas głosowania nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej. W środę parlamentarzyści zadecydowali, że do mediów publicznych nie trafi co roku minimum 880 mln. złotych.

PO się ugięło. Trwa walka o ulgi

Mimo wcześniejszych zapowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej, projekty (obywatelski i autorstwa Prawa i Sprawiedliwości) ustawy o zwiększeniu ulg dla studentów i uczniów nie trafiły do kosza - a do sejmowych komisji. Autorzy chcą zwiększenia obniżek do 49 proc. ceny.

"Kluczowe jest słowo premiera"

Choć na kilka godzin przed głosowaniem posłowie deklarowali, że jest porozumienie ws. finansowania mediów publicznych, to posłowie PO zagłosowali przeciw kompromisowi z SLD i PSL. Dlaczego tak się stało w programie "24 godziny" TVN24 tłumaczył Zbigniew Chlebowski. - Premier pokazał, jak zła jest sytuacja w budżecie i jego zdanie oraz ministra finansów, choćby przekazane w ostatniej chwili, było kluczowe - mówił Chlebowski.

Lewica: Tusk nas oszukał

- Zostaliśmy oszukani - mówił szef SLD, przewodniczący klubu Lewicy Grzegorz Napieralski po środowym głosowaniu na poprawkami Senatu do nowej ustawy medialnej. Tuż przed głosowaniem mimo zapewnień o kompromisie z Lewicą premier Tusk powiedział, że jest za przyjęciem senackiej poprawki o finansowaniu mediów publicznych. Tymczasem od jej odrzucenia Lewica uzależniała dalsze poparcie dla ustawy. PSL także nie pozostawia na PO suchej nitki. - To likwidacja mediów publicznych - mówią ludowcy.

Zamiast in vitro - urlop i kolacja

Nelli Rokita o in vitro, aborcji i ewentualnych kandydatkach na prezydenta w wyborach. W kwestii in vitro posłanka PiS jest zdania, że lepszym sposobem na leczenie bezpłodności jest "urlop i odpoczynek", a państwo nie może pozwolić sobie na finansowanie go z budżetu. Kandydatkę na prezydenta widziałaby natomiast w Grażynie Gęsickiej z PiS, chociaż, jak przyznaje, Pałac Prezydencki jest raczej dla "starszych panów".

20 tys. za pobicie w autobusie

Poważne obrażenia głowy, problemy z oddychaniem, przez kilka dni brak czucia w szczęce, a przez wiele miesięcy strach przed jazdą autobusem. Pan Tomasz - student z Lublina - boleśnie przeżył spotkanie z wyrostkami, którzy rzucili się na niego w autobusie MPK. Poszkodowany zdecydował się pozwać lubelskie przedsiębiorstwo komunikacyjne i sprawę wygrał. To bezprecedensowy wyrok, bo - zdaniem sądu - to przewoźnik odpowiada za to, co dzieje się w jego pojeździe.

Wiceszef PO: premier nas nie ograł

- Premier nie ograł własnej partii - zapewniał w "Faktach po Faktach" TVN24 Grzegorz Dolniak zaraz po głosowaniu w sprawie finansowania mediów publicznych. PO posłuchała premiera i - wbrew ogłoszonemu wczoraj kompromisu z klubem Lewicy - zagłosowała przeciw gwarantowaniu mediom publicznym prawie miliarda złotych rocznie. Lewica grzmi, że PO to "niewiarygodni populiści", natomiast Dolniak odpowiada: - Od początku liczyliśmy na wrażliwe serce lewicy.

TVP bez milionów

Sejm zgodził się na zmianę w finansowaniu mediów publicznych. Nie będzie więc zagwarantowanego budżetu dla TVP i Polskiego Radia. Za przeznaczaniem co roku min. 880 mln złotych była Lewica i PiS. Czy to znaczy, że ustawa trafi do kosza?

Na PO chce głosować połowa Polaków

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie czerwca, PO mogłaby liczyć na 52 proc. głosów, a PiS - na 26 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Notowania, zarówno PO jak i PiS, wzrosły od maja o 2 punkty procentowe.

Nie sprawdzą, czy znieważył prezydenta

Lubelska prokuratura nie sprawdzi, czy Janusz Palikot znieważył prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kiedy w kwietniu na konferencji prasowej i swym blogu zapytał "czy Lech Kaczyński cierpi na chorobę alkoholową". - Prokurator uznał, że nie ma interesu społecznego w objęciu ściganiem z urzędu czynu, który może być przedmiotem postępowania prywatno-skargowego - tłumaczyła decyzję rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Kaczyński zrzekł się immunitetu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zrzekł się immunitetu poselskiego. Wniosek o jego uchylenie złożył Janusz Kaczmarek w związku z wypowiedziami lidera PiS o tym, że były szef MSWiA był "w układzie biznesowo-korupcyjnym", czym działał "na szkodę Polski".

Migałeś się od wojska? Jeszcze cię dopadną

Polskie wojsko przekształca się w zawodowe. Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś uchylał się od służby, może spać spokojnie, bo Ministerstwo Sprawiedliwości nie przewiduje abolicji w tej sprawie. Zapowiada jednak "łagodne podchodzenie do sprawy" i indywidualne rozpatrywanie każdego przypadku.

Polacy nie cenią polityków

Aż 39 procent Polaków nie ceni żadnego polityka. Pozostali ankietowani wskazują byłego prezydenta Lecha Wałęsę (8,4 proc.), premiera Donalda Tuska (6,5 proc.) i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (6,2 proc.) - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

Spacer z granatem w dłoni

45-letni mieszkaniec Gryfic postanowił we wtorkowe przedpołudnie pospacerować po jednym z miejscowych osiedli. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na przechadzkę wybrał się uzbrojony w bojowy granat. Mężczyznę zauważył policjant po służbie, który rozbroił, jak się później okazało pijanego, spacerowicza.

Kownacki pozywa Radio Zet i BOŚ

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki żąda od Radia ZET oraz prezesa Banku Ochrony Środowiska Mariusza Klimczaka przeprosin w mediach i odwołania "oczywiście nieprawdziwych informacji". W środę Kownacki złożył w sądzie zapowiadany pozew.

Tusk i Kamiński poprawią ustawę o CBA

- Nowelizacją wadliwej ustawy o CBA zajmie się rząd razem z szefem Biura Mariuszem Kamińskim - zapowiedział w środę premier Donald Tusk. Ryszard Kalisz zwrócił wcześniej uwagę, że premier powinien przede wszystkim polecić zabezpieczenie nielegalnie zbieranych przez CBA danych wrażliwych, bo TK uznał, że gromadzenie takich informacji jest niezgodne z konstytucją.

Wyrok za napaść na taksówkarza

Zapadł wyrok w głośnej sprawie napadu na białostockiego taksówkarza. Dwaj 18-letni oprawcy spędzą w więzieniu najbliższe trzy lata. Sąd uznał, że przestępstwo było zaplanowane, chodziło o kradzież, a potem sprzedaż samochodu.

Zakuli awanturnika w kajdanki z Austro-Węgier

Podkarpaccy policjanci przecierali oczy ze zdumienia, kiedy przyjechali do jednego z domów na terenie gminy Horyniec-Zdrój, by poskromić 24-letniego awanturnika. Okazało się, że członkowie rodziny nie czekali na policjantów i zakuli sprawcę awantury w... zabytkowe kajdanki. Na dodatek nikt nie posiadał do nich klucza. Dopiero strażacy - używając nożyc - zdołali oswobodzić mężczyznę. Na krótko.

Po 25 latach złapali zabójcę

25 lat temu zostawił na miejscu zabójstwa odciski palców. Wtedy nikt nie był w stanie ich zidentyfikować. Teraz, dzięki komputerowemu systemowi daktyloskopijnemu AFIS, 47 letni Zbigniew N. resztę życia może spędzić w więzieniu.

Król dżungli, krówki, wafle i seriale w Sejmie

To groźny projekt, który doprowadzi do zniszczenia mediów publicznych i ograniczy demokrację - grzmiała w imieniu PiS Elżbieta Kruk, w dyskusji poprzedzającej głosowanie nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej. - Pani Kruk przestawiła się jako strażnik wolności słowa. To, tak jakby drapieżny król dżungli stwierdził, że mu smakują krówki i wafelki - ripostował Jerzy Wenderlich z SLD.

PiS puszcza film w obronie banku

- To działanie na szkodę spółki - tak Aleksandra Natalli-Świat podsumowuje w specjalnym "spocie" decyzję zarządu banku PKO BP o wypłacie dywidendy akcjonariuszom. To pomysł rządu - Skarb Państwa posiada 51 proc. akcji i wypłata poratuje państwowy budżet. Posłanka PiS ma tylko 50 akcji, ale i tak czuje się "zaniepokojona".

Policja w Łebie bez "ogniwa wodnego"

W tym roku policjanci z Łeby nie będą mogli pływać (pomagać tonącym, łapać nietrzeźwych) własną motorówką. Dlaczego? Tę, którą mieli, musieli oddać do Sopotu. Zresztą - jak mówią funkcjonariusze - i tak była bezużyteczna, bo nie mogła pływać po otwartym morzu. Koło ratunkowe policjantom z Łeby mogą rzucić dziś tylko koledzy ze Straży Granicznej. Oni mają odpowiedni sprzęt.

Poszczuli psem kierowcę autobusu

Dwaj mężczyźni chcieli pobić współpasażera, a gdy kierowca zwrócił im uwagę, poszczuli go psem. To kolejna awantura z udziałem pasażerów, w której ranny został kierowca miejskiego autobusu.