"SLD nie nadaje się do bycia przywódcą"

Rozbicie przez SLD porozumienia Lewicy i Demokratów, uzurpowanie przez Sojusz prawa do bycia przywódcą polskiej lewicy, lekceważenie partnerów - to trzy główne powody, dla których SDPL zdecydowało się na rozwód z SLD - pisze na swoim blogu Marek Borowski. Wcześniej przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej zapewniał, że rozstaje się z sojuszem w pokoju.

"Potraktowano nas jak świnie!"

Porozumienie w Wałbrzychu znów się oddala. Mimo, że do głodujących od trzech dni kobiet przyjechali prezydent i wiceprezydent miasta, zamiast rozmowy znów były krzyki. Kobietom podłączono już prąd i wodę w zajmowanych nielegalnie mieszkaniach. Te protestów jednak nie przerywają. Chcą by dać im prawo do lokali.

LiD to już historia

SdPl utworzy odrębne koło poselskie - tak zdecydowali członkowie partii na sobotnim konwencie. - Chcemy mówić własnym głosem - wyjaśnia szef partii Marek Borowski. Takiego tłumaczenia nie rozumie Jerzy Szmajdziński z SLD: - Nie było żadnych powodów programowych by się rozstawać. Decyzja SdPL-u oznacza koniec LiD-u. Teraz sami bierzemy odpowiedzialność za kształt polskiej lewicy.

"W sprawach strategicznych z prezydentem się nie różnimy"

- Nie ma różnicy między rządem a prezydentem jeśli chodzi o sprawy strategiczne w polskiej polityce zagranicznej - powiedział w Gdańsku premier Donald Tusk. Zaznaczył jednak, że w przypadku napiętej sytuacji w Gruzji "powinniśmy wykazywać się mniejszymi emocjami a większym profesjonalizmem".

Zwróci prezydentowi order przez... Rogera

Górnik Czesław Kłosek, kilka miesięcy temu dostał od prezydenta Kaczyńskiego order za swoje działania w okresie PRL. Teraz go oddaje. - Nie o taką Rzeczpospolitą walczyłem - mówi. Oficjalnie poszło o polskie obywatelstwo dla brazylijskiego piłkarza, ale to tylko kropla, która przelała czarę.

Edelman o obchodach w getcie: Hańba!

- To hańba, że w wolnej Polsce podaje się znak niewoli jako symbol Żydów - oburza się Marek Edelman. Mówi o rozdawanych w czasie uroczystości 65. rocznicy likwidacji getta opaskach z gwiazdą Dawida. Miały symbolizować solidarność z narodem żydowskim - jego zdaniem symbolizują one tylko zniewolenie.

"Działkowiec musi być panem"

- Uwłaszczenie działkowców oznaczałoby koniec rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce - przekonywał w programie "TAK, czy NIE" Janusz Moszkowski, prezes Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu. Zwolennik uwłaszczenia, Mieczysław Borowiecki z Ogólnopolskiego Tow. Ogródków Działkowych odpowiadał: - Działkowiec musi być panem u siebie, przestańcie nas upadlać".

Abp Gocłowski żegna się z wiernymi

- Na emeryturze czuję się świetnie i mam co robić - zapewnia abp Tadeusz Gocłowski i dodaje: - Jeśli zdrowie pozwoli, będę dalej służył Kościołowi. Dwa tysiące osób przybyło do Oliwskiej Archikatedry, aby pożegnać ustępującego metropolitę gdańskiego.

Zbigniew Ziobro: porwanie uznać za zbrodnię

- Porwanie powinno zostać uznane za zbrodnię - uważa Zbigniew Ziobro (PiS) i zapowiada, że złoży projekt zaostrzenia kodeksu karnego. Były minister sprawiedliwości uważa, że za porwanie powinna grozić kara od pięciu do 25 lat więzienia.

"Ziobro gra pod publiczkę"

- Zbigniew Ziobro próbuje grać pod publiczkę i propozycją zaostrzenia kar dla porywaczy odwrócić uwagę od własnych problemów - tak Tadeusz Iwiński z SLD komentuje pomysł byłego ministra sprawiedliwości, aby za porwanie karać nawet 25 latami więzienia.

"Kaziu, dzięki za troskę, ale nie zdradzam przyjaciół"

- Kaziu, dziękuję ci za troskę o moją przyszłość, ale ja nie zdradzam przyjaciół - w ten sposób Zbigniew Ziobro odniósł się do słów Kazimierza Marcinkiewicza. Ten ostatni sugerował, że były minister sprawiedliwości zostanie prezesem PiS, bo ma "specjalne relacje z ojcem Rydzykiem".

Zakopała przyjaciela w ogródku

Zdarzenie jak z kiepskiego kryminału: spostrzegawczość młodych ludzi udaremniła plan 73-letnia kobiety, która w ogródku zakopała ciało swego konkubenta...

Syreny ku czci powstańców

Stolica zatrzymała się na minutę. Punktualnie o 13:00 w mieście rozległy się syreny, aby upamiętnić 65. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. Zwieńczeniem uroczystości był symboliczny "łańcuch ludzkich rąk".

Motocykle opanują Polskę

W niedzielę oficjalnie rusza sezon motocyklowy. W całej Polsce miłośnicy jednośladów opanują ulice miast i miasteczek. Odbędą się też wielkie motocyklowe pikniki. Największa impreza odbywa się w Warszawie: tu świętować będzie nawet kilkanaście tysięcy motocyklistów.

"Kobiety są przyszłością"

- Kobiety są przyszłością Polski - przekonywała w TVN24 Manuela Gretkowska. Szefowa Partii Kobiet odwiedziła "Poranek TVN24" razem z córką. Prowadzący rozmowę Jarosław Kuźniar znów musiał okazać swoje opanowanie, bo mała Pola najwyraźniej bardzo dobrze czuła się przed kamerami...

Śmiertelne płomienie koło Kielc

Jedna osoba nie żyje, a kolejna została ranna w wyniku pożaru budynku mieszkalno-usługowego w miejscowości Samsonowo, koło Kielc. Na razie nie wiadomo co było przyczyną wybuchu ognia około 1 w nocy.

Awaryjne lądowanie pod Katowicami

Boeing 757 z 220 osobami na pokładzie lądował w piątek wieczorem awaryjnie w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Samolot wylądował bezpiecznie, nikomu nic się nie stało. Pasażerowie inną maszyną w podróż wyruszyli dopiero w sobotę rano.

Specgrupa tropi zabójcę Papały

Morderca generała Marka Papały, uciekając z miejsca zbrodni, zostawił na ulicy ślady krwi. Teraz, po dziesięciu latach, te tropy z asfaltu, a także pocisk, odciski palców i próbki DNA zostaną sprawdzone w europejskich bazach danych - donosi "Dziennik".

Ambasador nie rezygnuje?

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w piątek, że z funkcji ambasadora polski w Argentynie zrezygnował Zdzisław Ryn. Sam ambasador zdementował tę informację - donosi "Nasz Dziennik"

"W rządzie Tuska brakuje realizacji obietnic"

- Nie widzę związku pomiędzy obsadą ambasadora w Argentynie a polityką PiS - przekonywał Przemysław Gosiewski. Zdaniem przewodniczącego klubu PiS, rząd Tuska nie realizuje przedwyborczych obietnic, a wielu jego ministrów sobie nie radzi.

Marcinkiewicz rozmawia z Tuskiem o futbolu

- Nie jestem dżokerem. Odczepcie się ode mnie, sam planuję swoje życie – apelował w rozmowie "Piaskiem po oczach" Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier zarzekał się, że w Londynie mu dobrze, z Tuskiem rozmawia o futbolu, do polityki wracać nie planuje, a z inicjatywą polityczną Rokity, Ujazdowskiego i Dutkiewicza nie ma nic wspólnego.

Sikorski: Prezydent mi gratulował

- To była rutynowe spotkanie. O ambasadorach nie rozmawialiśmy. Szanujemy prerogatywy prezydenta w tej sprawie, ale i mamy własne - szef MSZ Radosław Sikorski był bardzo powściągliwy w relacji ze swojej wizyty w Pałacu Prezydenckim.

Przez rok przybyło nam 25 km autostrad

25 kilometrów - dokładnie o tyle wydłużyły się polskie autostrady przez rok po otrzymaniu przez nas prawa do organizacji Euro 2012. Jeśli to tempo się utrzyma, do mistrzostw powstanie jeszcze 100 kilometrów. A plany rządu są dużo ambitniejsze: zamierza wybudować 1120 km, czyli 11 razy tyle.

"Traktują nas jak śmieci"

W siedzibie Rady Miasta w Wałbrzychu 20 kobiet, w tym kilka w ciąży, głoduje w proteście przeciw odcięciu prądu w nielegalnie zajmowanych przez nie mieszkaniach. W piątek rano jedna z nich zasłabła i trafiła do szpitala. Po południu inna spadła ze schodów. Rozmowy z wiceprezydentem miasta nie przyniosły rezultatu.

Polak i Żyd dwa bratanki?

Polacy i Żydzi od wieków żyli w przyjaźni - uważa posłanka SLD Joanna Senyszyn, a Mirosław Orzechowski z LPR dodał, że ci drudzy zawsze mogli liczyć na pomoc pierwszych. Goście "Magazynu 24 Godziny" zgodzili się, że Polska jest nieprawdziwie postrzegana jako państwo antysemickie.

Mniejszość niemiecka domaga się rekompensat

- W 1968 roku na Żydach ćwiczono to, czym poczęstowano Niemców w latach 70-tych i 80-tych. Byli zmuszeni do zrzekania się obywatelstwa i majątku – mówił w TVN24 były poseł Henryk Kroll. Mniejszość niemiecka chce rekompensat dla przesiedleńców. PO, SLD i PiS mówią nie.

Sondaż: PSL poza Sejmem

Prawie połowa Polaków zagłosowałaby na PO, niespełna jedna czwarta - na PiS. Na Wiejskiej zasiedliby jeszcze tylko posłowie SLD z niezbyt imponującym wynikiem 5 procent poparcia - wynika z sondażu CBOS.

PiS: Euro 2012 na 3 z minusem

Na trzy z dużym minusem ocenił klub PiS przygotowania do organizacji Euro 2012. Według posłów PiS drogi i stadiony budowane są za wolno, a funduszy może nie starczyć.

Prezydent i premier przebadają się publicznie

Raport o zdrowiu prezydenta będzie jednak opublikowany. Niewykluczone, że na tym się nie skończy - opozycja sugeruje, że za przykładem Lecha Kaczyńskiego powinni pójść "inni wysocy przedstawiciele państwa" z premierem na czele.

Wiceminister w areszcie

Jarosław Pinkas trafi do aresztu. Łódzki sąd zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące byłego wiceministra zdrowia w rządzie PiS. Podejrzanemu o korupcję Pinkasowi grozi do 10 lat więzienia.