Puma "przemieszcza się z dużą prędkością"

W gminie Górno leżącej u podnóża Gór Świętokrzyskich nadzwyczajna mobilizacja. "Apelujemy zwłaszcza do rodziców o to, aby nie wypuszczali dzieci z domów do odwołania alarmu" - ogłaszają władze gminy. Powodem tego komunikatu było doniesienie, że w okolicy widziano duże zwierzę z ogonem. Od razu padło podejrzenie, że może być to słynna już puma z Opolszczyzny.

J. Kaczyński w ogniu pytań

Wszystkie chwyty dozwolone czy gra zgodnie z zasadami - jak będzie wyglądała kampania do europarlamentu? Rząd walczy z kryzysem czy udaje, że go nie ma? - na te pytania odpowie Jarosław Kaczyński w "Faktach po Faktach".

Farfał nie do odwołania

Druga próba i znów spalona. Radzie nadzorczej TVP nie udało się w piątek odwołać p.o. prezesa - Piotra Farfała. Tymczasem ponad 300 osób podpisało się pod następującym apelem: "Wzywamy władze klubów i prezydenta do odrzucenia sprawozdania KRRiT i wybrania nowego składu, realizującego obietnice WSZYSTKICH partii o odpolitycznieniu mediów".

4 czerwca zatrzęsie koalicją

Już nie tylko opozycja i związkowcy krytykują rząd za decyzję o przeniesieniu szczytu przywódców podczas obchodów rocznicy wyborów czerwcowych do Krakowa. - Jeśli pan premier będzie trwał w tym uporze, to będzie to bardzo zły znak dla naszego koalicyjnego rządu - powiedział TVN24 poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. - To niepoważne stwierdzenie w ustach premiera wielkiego, europejskiego państwa - krytykował wcześniej szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.

Palikot zapowiada okupację

Janusz Palikot, którego biuro w czwartek okupowali związkowcy z "Sierpnia 80" zapowiada rewanż. Niezmorodowany w zwracaniu na siebie uwagi poseł ostrzega, że teraz on zajmie siedzibę związku i przywiąże się do kaloryfera. Żąda też spełnienia swoich postulatów.

Okęcie: Przejęli kokainę za 4 mln zł

Udaremniony przemyt 11 kilogramów kokainy - to efekt akcji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy stołecznej policji i CBŚ na warszawskim lotnisku. Przejęte narkotyki byłyby warte na czarnym rynku kilka milionów złotych. Zatrzymano też dwóch kurierów. Kolejne siedem osób z tej grupy przestępczej wpadło w piątek rano w Toruniu.

Kaczyński docenił Verheugena

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Guentera Verheugena Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. Niemieckiemu politykowi dziękował za otwartość wobec Polski w czasie starań o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Premier do związkowców: Klamka zapadła. "Są niesłowni"

- Uroczystości rocznicowe odbędą się w Gdańsku, spotkanie przywódców w Krakowie. Decyzja jest ostateczna - kropkę nad i postawił Donald Tusk. Odrzucił tym samym propozycję związkowców, by wszystkie imprezy rocznicowe 4 czerwca odbyły w kolebce "Solidarności", a w zamian stoczniowcy nie będą dymić.

Ambasadorowie - jedni prezydenta, inni rządu?

Prezydent ze spokojem przyjął negatywne stanowisko rządu w sprawie powołania Anny Fotygi na ambasadora Polski przy ONZ, zapewnia szef jego kancelarii Piotr Kownacki. I przekonuje, że konsensusowi między rządem a prezydentem sprzyjałaby sytuacja, w której część ambasadorów prezentowałaby poglądy głowy państwa, a część - premiera.

Szyfrant zniknął bez śladu. "Są trzy scenariusze"

Chorąży Stefan Zielonka, najbardziej poszukiwana osoba w Polsce, nie wrócił do pracy po zwolnieniu lekarskim. Przez dwa tygodnie jego przełożeni całkowicie to ignorowali - doniósł "Dziennik". - Zaginięcie żołnierza jest wypadkiem nadzwyczajnym. Szczególnie w tak newralgicznej komórce jak szyfry - komentował w TVN24 były szef WSI gen. Marek Dukaczewski.

Prezydent nie ma czasu dla ambasadorów

Ambasador Zambii od 14 miesięcy czeka, by Lech Kaczyński przyjął od niego listy uwierzytelniające. Bez tego nie może wykonywać swoich obowiązków. W podobnej sytuacji jest ośmiu innych dyplomatów z Azji, Afryki i Ameryki Środkowej.

Zoll przeprosił Mularczyka

Prof. Andrzej Zoll w Radiu TOK FM "wyraził ubolewanie" za swoje słowa o pośle PiS Arkadiuszu Mularczyku. Wypełnił tym samym część ugody zawartej dwa tygodnie temu w procesie o ochronę dóbr osobistych, który wytoczył mu Mularczyk.

Potężny pożar na Śląsku

Dwie osoby zostały ranne w pożarze fabryki farb i lakierów w śląskim Imielinie. Poszkodowani to pracownicy zakładu. W akcji gaśniczej bierze udział około 100 strażaków i aż 20 zastępów Straży Pożarnej.

"Wylaszczony" Olejniczak zbierze głosy gejów?

Sesją z nagim torsem na okładce "Wprost" Wojciech Olejniczak - świadomie czy nie - walczy o głosy gejów. I ma duże szanse odnieść sukces - prognozuje "Dziennik". Jednak na gejowskich portalach, poziom entuzjazmu jest mniejszy, niż na łamach gazety. - Wolę klatki nieowłosione. Oraz ustawę o związkach partnerskich - pisze np. Jacek.

My się grypy nie boimy

Mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy nie jest straszna Polakom. Jak wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN, w sumie 66 procent ankietowanych twierdzi, że nie boi nowego wirusa. A powodów do strachu jest coraz mniej, bo jak zapowiadają amerykańscy naukowcy, szczepionka przeciwko A/H1N1 będzie gotowa już za kilka miesięcy.

Więcej podejrzeń grypy w Polsce

Już osiem osób w Polsce może chorować na grypę A/H1N1. Jak dotąd wykryto go u 58-letniej kobiety, która przebywa w szpitalu w Mielcu. Tymczasem WHO alarmuje, że jeśli obecna epidemia przejdzie w stan pandemii, zachorować mogą nawet 2 miliardy ludzi.

Pielęgniarka na wyłączność

Dodatkowa opieka pielęgniarki? Wieku chorych chętnie skorzystałoby z takiej możliwości. Teraz będzie to możliwe. Ekstra opieka nie będzie jednak darmowa - pisze "Gazeta Prawna".

Wałęsa: Unię trzeba zmieniać

Lech Wałęsa aktywnie udziela się ostatnio na forach międzynarodowych. W zeszłym tygodniu zabrał głos na zjeździe partii Libertas w Rzymie, a w czwartek wziął udział w debacie na uniwersytecie w Mediolanie, poświęconej wkładowi Unii Europejskiej w zjednoczenie kontynentu. Były prezydent mówił przede wszystkim o potrzebie zmian i reform we Wspólnocie.

Palikot: premier popełnił błąd

W obawie przed demonstracjami związkowców premier Donald Tusk proponuje przeniesienie obchodów 4 czerwca z Gdańska do Krakowa. Janusz Palikot jest przeciw. Jak mówił w programie "24 Godziny", premier popełnił błąd i powinien zmienić swoją decyzję. - To sprawa, w której warto się pomylić i cofnąć - uważa poseł.

Ziobro: Kaczyński by nie uciekł

Premier Donald Tusk w czwartek ogłosił, że obchody 20. rocznicy upadku komunizmu 4. czerwca zostaną przeniesione z Gdańska do Warszawy. Decyzja ta wywołała burzę wśród wielu polityków i związkowców. - Premier wykazywał dziś pewną bezradność nie tylko w sferze argumentacji, ale też zachowania - mówił Zbigniew Ziobro w programie "24 Godziny".

Policja znów wyprowadziła związkowców z biur PO

Związkowcy Sierpnia '80 znów podjęli okupację biur posłów Platformy Obywatelskiej. W ciągu dnia działacze zajęli biura w Poznaniu, Rzeszowie, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi i Bydgoszczy. Już po południu z biura posła PO w Gliwicach wyprowadziła ich policja, do wieczora zrobiła to w większości pozostałych przypadków.

"Zawiedli przełożeni szyfranta"

Zaginięcie 52-letniego szyfranta Stefana Zielonki pracującego dla wywiadu wojskowego to nadal wielka niewiadoma. W programie "Fakty po Faktach" TVN24 płk. Mieczysław Tarnowski winą za taką sytuację obarczył przełożonych wojskowego. - Nie można było nie zwrócić uwagi, że ma on problemy - podkreślał.

Kurski: mamy głupi rząd

"Głupi rząd", "strachliwy premier" i "kompromitujące posunięcie" - Jacek Kurski z PiS w "Kropce nad i" nie miał wątpliwości, w jaki sposób działa gabinet Donalda Tuska, jak i sam premier. - Donald Tusk jest wyalienowany i odizolowany od kontaktu z ludźmi - ocenił Kurski. Poseł dodał też, że premier - zamiast dawać się poklepywać - powinien uczyć się od zachodnich przywódców.

"Chemiczny Donald woli hutników"

Nie ma znaczenia czy obchody rocznicy 4 czerwca odbędą się w Gdańsku czy Krakowie, uważa Andrzej Gwiazda. - Ja nie wiem co nam każą świętować. Ale jeśli chemiczny Donald woli hutników od stoczniowców to proszę bardzo, niech będzie Kraków - stwierdził. Natomiast Jan Lityński ocenił decyzję premiera jako przejaw "politycznej nędzy".

Nauka poszła w las

Gdy uczniowie w całej Polsce w poniedziałek o dziewiątej rano zaczynali pisać egzamin dojrzałości, dorośli słuchacze uzupełniającego liceum "Żak" w Koszalinie usłyszeli, że do ich szkoły nie dotarły arkusze egzaminacyjne.

Radosławowi Sikorskiemu skromność nie pozwala

Radosław Sikorski po czwartkowym szczycie Unii Europejskiej w Pradze nie ukrywał swojego zadowolenia z sukcesu Polski, jakim jest powołanie Partnerstwa Wschodniego. Nie chciał się jednak też zbytnio chwalić: - Skromność nie pozwala, ale większość mówców chwaliła tę polsko-szwedzką inicjatywę. To dzień polskiego sukcesu w Unii Europejskiej - powiedział.

Zaproszenie od Tuska do telewizji przyjęte

Przyjmuję rzuconą rękawicę - oświadczył wiceszef stoczniowej "S" Karol Guzikiewicz w odpowiedzi na zaproszenie Donalda Tuska do telewizji na debatę. Premier zapewnił dziś, że "jest do dyspozycji stoczniowców" i jest gotów spotkać się z nimi "bez obstawy, bez BOR" w dowolnym studiu telewizyjnym.

Polacy przeciwni decyzji Tuska

Polakom nie przypadła do gustu decyzja Donalda Tuska, by przenieść polityczną część obchodów 4 czerwca z Gdańska do Krakowa. Z sondażu przeprowadzonego dla „Faktów” TVN wynika, że aż 68 procent Polaków mówi „nie” albo „zdecydowane nie” dla tej decyzji.

Policja złowiła "odbarwiaczy"

Kolejna nielegalna rozlewnia oleju opałowego zlikwidowana. Policjanci z CBŚ i funkcjonariusze Wywiadu Skarbowego w Lublinie zatrzymali 11 osób, które odbarwiały olej opałowy, żeby sprzedać go jako paliwo do samochodów. W całej sprawie "grupy paliwowej" zatrzymano już 40 osób.

Szefem TVP Olsztyn ma być brat prezesa LPR

Kolejne zawirowania w nominacjach na szefów oddziałów telewizji publicznej. Piotr Farfał chce, by na czele olsztyńskiego ośrodka stanął Roman Masin, brat Arnolda Masina szefa Ligi Polskich Rodzin - informuje "Rzeczpospolita"