Chociaż w Sejmie projekt gorąco popierany przez Jerzego Kropiwnickiego przepadł już dwa razy, prezydent Łodzi nie rezygnuje z pomysłu przywrócenia Polakom dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. Właśnie ogłosił, że 6 stycznia od służbowych obowiązków odpocznie około dwóch tysięcy pracowników łódzkiego Urzędu Miasta. Niezadowolonych nie było.

Samochód z kierowcą dla zawieszonego prezesa Andrzeja Urbańskiego - 8,7 tysięcy miesięcznie. Nagrody, pensje dla doradców, odprawy i procesy - 150 milionów. Krytyka Najwyższej Izby Kontroli - miażdżąca. Taki obraz TVP wyłania się z raportu NIK, która skontrolowała, co działo się w spółce od stycznia 2007 do sierpnia 2009 roku. Zdaniem Izby tak źle w TVP nie było nigdy.

Najbardziej dyskryminowani w Polsce są niepełnosprawni, kolejne miejsca zajmują homoseksualiści i mniejszości narodowe - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Dwie osoby zginęły w pożarze, który nad ranem wybuchł w mieszkaniu w centrum w Łodzi. Spłonął tylko fotel, jednak kobieta i mężczyzna w wieku ok. 30 lat nie żyją.

W areszcie śledczym w Lublinie, na kracie w oknie celi, powiesił się 18-latek. Pętlę zrobił z prześcieradła - donosi RMF FM. Cela nie miała monitoringu.

Trzy punkty procentowe w ciągu dwóch tygodni stracił w prezydenckim sondażu "Rzeczpospolitej" Donald Tusk. Premier ciągle jest jednak zdecydowanym liderem walki o prezydencki fotel, a oprócz niego w wyścigu liczą się jeszcze tylko dwaj kandydaci - Lech Kaczyński i Włodzimierz Cimoszewicz.

Krzysztof Piesiewicz twierdzi, że padł ofiarą szantażu. Dwie kobiety nagrały go w dwuznacznej sytuacji z białym proszkiem, a za odkupienie taśm chciały 400 tysięcy - donosi "Rzeczpospolita". "Wprost" z kolei informuje, że senator PO zrzekł się immunitetu i wyraził zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Ustawa o chemicznej kastracji pedofilów jest niewykonalna - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Nie wiadomo, gdzie skazani mają być leczeni i skąd na to mają znaleźć się pieniądze - wylicza mankamenty ustawy gazeta.

Afera hazardowa zebrała spore żniwa. Poważne konsekwencje spotkały wielu prominentnych polityków PO, ale - jak pisze "Rz" - jeden z jej głównych bohaterów, Mirosław Drzewiecki ma szansę wyjść z całej sprawy obronną ręką. Świadczyć ma o tym m.in. brak powołania byłego szefa jego gabinetu przed oblicze komisji śledczej, choć zainteresowała się nim już prokuratura.

Polityczna walka prowadzona jest na wiele sposobów. Nowym sposobem na pomniejszenie rywala, który zyskuje popularność w Sejmie, jest przekręcanie nazwisk. Wystarczy, że zamiast Schetyna powie się, Szetyna, a zamiast Arłukowicz - Arłukiewicz...

Alkohol i śliska nawierzchnia to mieszanka, która na drodze gwarantuje wypadek. Tak też było w Krakowie, gdzie pijany kierowca na słupie sieci tramwajowej zakończył nocną ucieczkę przed ochroniarzami jednego z tamtejszych pubów.

Ponad 40 tys. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w PRL od stycznia straci część swojej emerytury. Instytut Pamięci Narodowej zakończył proces ich weryfikacji, co oficjalnie w czwartek ogłosi szef instytutu Janusz Kurtyka.

Zazwyczaj "rozsądny i ważący słowa" Aleksander Kwaśniewski, stając w obronie gen. Wojciecha Jaruzelskiego - zdaniem Władysława Frasyniuka - okazał się "małym komuszkiem, który mówił od rzeczy". - Zwariował i zaczął opowiadać, że dzięki Jaruzelskiemu odzyskaliśmy niepodległość - oburzał się opozycjonista. - To są żarty - wtórował mu Bronisław Wildstein.

- Nie chcemy pracować bez posłów PiS-u – oświadczył w programie "24 godziny" Jarosław Urbaniak, poseł PO i członek komisji śledczej badającej tzw. aferę hazardową. Polityk PO sugerował, że szybkie przesłuchanie Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego (głównych bohaterów tzw. afery hazardowej) zależy od szybkiego powrotu posłów PiS do komisji (ale nie Zbigniewa Wassermanna i Beaty Kempy). – Testem moralności dla Platformy będzie to, czy Beata Kempa i Zbigniew Wassermann wrócą do komisji – ripostował poseł PiS Mariusz Błaszczak, który zacytował te słowa za… posłem PO Jarosławem Gowinem.

Wojciech Jaruzelski stanowczo zapewnia: nie prosił w 1981 roku o radziecką pomoc. - Wręcz przeciwnie! Znamy temperament Polaków, to nie byłby stan wojenny, tylko wojna, a ja pierwszy dostałbym kulkę – ocenił. Jak dodał, swojej decyzji z 13 grudnia nie żałuje, przeprasza natomiast za „zło i krzywdy”, do których stan wojenny doprowadził.  

- Wojciech Jaruzelski okazał się mistrzem politycznym. On oszukał Rosjan - mówił w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent komentował w ten sposób notatkę IPN, z której ma wynikać, że Jaruzelski domagał się interwencji wojsk ZSRR w Polsce w 1981 roku. Zdaniem Kwaśniewskiego, nie należy oceniać "jakichś tam notatek", tylko "działania". - On osiągnął sukces. Polska jest dziś demokratyczna - mówił b. prezydent.

Nie musi mieć doświadczenia na stanowisku kierowniczym ani znać żadnego języka obcego – kryteria w konkursie na prezesa TVP zostały nadzwyczajnie złagodzone. Według „Newsweeka” po to, bo mogli wziąć w nim udział zaufani prezesa PiS: Przemysław Tejkowski i Jacek Karnowski.

76 procent maturzystów zaliczyło przeprowadzoną w listopadzie próbną maturę z matematyki - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. By zaliczyć egzamin, trzeba było uzyskać minimum 30 proc. punktów. - Polska szkoła za mało uczy twórczego podejścia do matematyki - uznał szef CKE, komentując wyniki próbnej matury.

Na 25 lat więzienia skazał sąd 68-letniego Stanisława G., uznając go za winnego morderstwa 2,5-rocznej Sandry. Matka dziecka została skazana na 15 lat więzienia za pomoc mężczyźnie. Do tragedii doszło w zeszłym roku. Stanisław G. pobił dziecko drewnianym kołkiem, a potem na oczach matki dziewczynki (także pijanej) wrzucił maleńką Sandrę do szamba.

Ciągnął psa ze złamaną miednicą przez kilkadziesiąt metrów mimo protestów przechodniów. - Wyzywali nas od hycli. Nie wiem, dlaczego - mówi pracownik schroniska w Ełku. Sytuację nagrał na komórkę przechodzień. Policja sprawdza, czy nie doszło do znęcania się nad zwierzętami.