Zabytkowa kamienica w ogniu

Dwanaście jednostek straży pożarnej gasiło pożar w centrum Mysłowic na Śląsku. Płonęła zabytkowa kamienica. W chwili wybuchu ognia w budynku najprawdopodobniej nikogo nie było. Przyczyny pożaru jak dotąd nie są znane.

Kościelne święto Królowej Polski

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji znane jako święto Matki Bożej Zielnej - od kwiatów i ziół, święconych w tym dniu w kościołach. Na to święto do Częstochowy przybywają liczne piesze pielgrzymki, nawet z najodleglejszych zakątków Polski.

Chcieli do lepszego świata. Zginęli na pustyni

Sześciu afrykańskich imigrantów zostało zastrzelonych na pustyni na Półwyspie Synaj przez beduińskich przemytników i egipską straż graniczną - ujawnili anonimowi funkcjonariusze egipskich służb bezpieczeństwa. Ofiary próbowały dostać się do Izraela.

"Wpierw jak klient, potem jak zło konieczne"

Po powodzi niewiele im zostało. Niektórzy nie mają domu, rzeczy osobistych i pieniędzy. Może doczekają się odszkodowania, ale może będą musieli jego część oddać. Bo są firmy i kancelarie, które biorą nawet 40 procent tego, co ubezpieczyciel wypłaca.

Drogo jak w schronisku

Choć mapy polskich gór nie zmieniają się od lat, to w samych górach sytuacja turystów zmieniła się sporo. Wychodząc na szlak trzeba pamiętać nie tylko o dobrych butach, ale i o pełnym portfelu. Przydaje się bardzo, kiedy chcemy zrobić sobie przerwę, bądź przenocować w górskich schroniskach - a raczej hotelach, którymi coraz częściej się stają.

Mityczny skok Lecha Wałęsy

W rocznicę wybuchu sierpniowego strajku jego organizatorzy spotkali się w domu Bogdana Borusewicza, aby świętować i wspominać ryzykowna walkę, którą podjęli 30 lat temu. Na spotkaniu nie było Lecha Wałęsy, choć mówi się, że to jego skok na teren Stoczni Gdańskiej był milowym krokiem tej walki. Skok, z którym do końca nie wiadomo, jak to naprawdę było.

GROM z Patalongiem od poniedziałku

Pułkownik Piotr Patalong obejmie w poniedziałek obowiązki Dowódcy Wojsk Specjalnych. Nazwiska jego zastępcy i nowego szefa sztabu DWS opinia publiczna ma - jak zapowiada szef MON - poznać niebawem.

Kaczyński: Akcja pod Pałacem to fortel rodem z PRL

Jarosław Kaczyński krytykuje odizolowanie krzyża pod Pałacem od jego samozwańczych obrońców. - Mamy tu do czynienia z fortelem, którego ostatecznym celem jest wyprowadzenie Krzyża bez gwarancji pomnika. Działania tego rodzaju wprowadzają do naszego życia publicznego nową jakość, znaną poprzednio z czasów PRL - napisał prezes PiS w oświadczeniu.

Prymas: skończmy tę kompromitującą wojnę

Prymas Polski ma dość sporu o krzyż pod Pałacem. - Apeluję o skończenie tej kompromitującej wojny językowej i postaw(...) Jak to się ma do wartości chrześcijańskich? - pytał podczas mszy św. upamiętniającej 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej arcybiskup Józef Kowalczyk.

Klich chwali się sukcesami

Szef MON Bogdan Klich chwali się sukcesami swojego resortu. - W tym roku 15 sierpnia to święto pamięci i święto sukcesu - mówił w sobotę Klich. Jego zdaniem w ciągu ostatnich dwóch lat udało się całkowicie przebudować polskie siły zbrojne. - Zmienił się kompletnie charakter naszej armii - podkreślał.

Lewica: największą ofiarą konfliktu jest krzyż

Największą ofiarą konfliktu przed Pałacem jest krzyż, a odpowiedzialność za to ponosi Kościół oraz PiS i PO, uważa Jerzy Wenderlich (SLD). Joachim Brudziński z PiS natomiast wini prezydenta oraz premiera.

Jak Francuz pisał o "rżeniu, szarży i strzelcach"

"Rżenie i tętent szarżujących wierzchowców" czy też "opancerzeni strzelcy, piechurzy i ciężkozbrojni rycerze" - to wyrażenia, z jakimi zmagali się obcokrajowcy biorący udział w konkursie o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Wygrał Francuz Enguerran Massis, który popełnił w dyktandzie najmniej błędów.

Porażeni piorunem na plaży

Pięć osób zostało rażonych piorunem na plaży w miejscowości Karwieńskie Błota niedaleko Władysławowa (pomorskie). Dwie osoby trafiły do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Marsz dla Iwony. Rutkowski szuka

Ulicami Trójmiasta przeszedł marsz osób wspierających poszukiwania Iwony Wieczorek. Jego uczestnicy mieli na sobie białe koszulki z czarnym znakiem zapytania. Według Polskiego Radia na nowy ślad w sprawie zaginionej wpadł detektyw Krzysztof Rutkowski.

Trzy lata temu poległ pierwszy polski żołnierz

W sobotę mija trzecia rocznica śmierci pierwszego polskiego żołnierza w Afganistanie. Porucznik Łukasz Kurowski zmarł w wyniku postrzału 14 sierpnia 2007 roku. Do tej pory w Afganistanie poległo 20 polskich żołnierzy.

Zrób dziś zakupy. Jutro sklepy zamknięte

Jeśli planujesz zakupy, zrób je dzisiaj. Jutro większość sklepów będzie zamkniętych. W niedzielę Kościół Katolicki obchodzi Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny - jedno z 12 świąt w roku, kiedy obowiązuje całkowity zakaz handlu.

"Cnotę straciliśmy, a rubla nie zarobiliśmy"

- Cnotę straciliśmy, a rubla nie zarobiliśmy – w ten sposób, według ustaleń „Wprost”, Jarosław Kaczyński miał przyznać, że strategia z kampanii wyborczej nie sprawdziła się. Słowa miały paść podczas posiedzenia klubu parlamentarnego PiS, na którym Mariusz Błaszczak został wybrany nowym przewodniczącym.

Przejęli czołg-pułapkę. Zginęło 500 osób

To był jeden z najbardziej tragicznych dni Powstania Warszawskiego. Obrońcy Starówki przejęli niemiecki czołg. Wielka radość i duma szybko zostały dramatycznie przerwane. Czołg wybuchł, zabijając ok. 500 osób. Zobacz fragmenty filmu z jednego z najbardziej krwawych dni Powstania.

Harcerze (bez krzyża) doszli na Jasną Górę

Harcerze i studenci dotarli w sobotę na Jasną Górę. Jubileuszowa, 30. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, dobiegła końca na dzień przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia na Jasną Górę miał dotrzeć także krzyż stojący przed Pałacem Prezydenckim.

Zdążyć po powodzi na początek roku

Wakacje dobiegają końca, ostatni więc moment na przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Większość dyrektorów jeszcze wypoczywa, ale są tacy, dla których wakacji w tym roku nie było. To dyrektorzy szkół zalanych przez powódź. Dla nich trwa teraz walka z czasem.

Zniknęły ślady z broni Blidy. Jest śledztwo

Prokuratura w Łodzi prowadzi specjalne śledztwo sprawdzające, czy na miejscu śmierci Barbary Blidy zacierano ślady - donosi "Gazeta Wyborcza". Śledczy biorą pod uwagę inną możliwość, niż samobójstwo byłej posłanki SLD podczas interwencji ABW w jej domu.

Pod krzyżem jak na Sylwestra

Awantura od krzyż daje się we znaki mieszkańcom Krakowskiego Przedmieście oraz ulic od niego odchodzących. - To, co się działo w poniedziałek, przypominało Sylwestra - mówi reporterowi "Polski i Świata" pani Gabriela, która mieszka w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. I dodaje, że nikomu nie życzy mieszkania w podobnych warunkach.

Prokuratura zbada wiec Palikota

Lubelska prokuratura sprawdza, czy poseł Janusz Palikot podczas wiecu w czerwcu w Lublinie nie popełnił przestępstwa przeciwko wyborom oraz czy nie złamał przepisów ustawy o wyborze prezydenta. Za pierwsze grozi do pięciu lat, za drugie - do dwóch lat więzienia.

Światowe gwiazdy za darmo dla "Solidarności"

- To najwybitniejszy ruch społeczny w historii świata i największe polskie zwycięstwo. Mówię w rozmowach, że jest to polska Nokia, towar uniwersalny najwyższej światowej jakości - tak o "Solidarności" mówił dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, dominikanin o. Maciej Zięba. Reżyser Andrzej Wajda dodał, że ruch by nie powstał, gdyby "z wielu stron ludzie nie szli w tą samą stronę". Podczas obchodów 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych światowe gwiazdy zagrają za darmo.

KRRiT przygotowuje konkurs na władze TVP i radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już pracuje nad regulaminem konkursów na członków rad nadzorczych i zarządów publicznych mediów. Kadencje obecnych wygasną, gdy w życie wejdzie ustawa medialna podpisana dziś przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Zrobieni w balona" przez prezydenta

- Prezydent Bronisław Komorowski powinien jasno wypowiedzieć się na temat przyszłości krzyża na Krakowskim Przedmieściu - apeluje "Inicjatywa na TAK", popierająca przeniesienie krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. Jej członkowie twierdzą, że czują się "zrobieni w balona" i zapowiadają, że jeśli prezydent nie zajmie stanowiska, to podejmą kroki prawne.

Krzyż dla bolszewików

Zakończyły się prace nad pomnikiem, który ma upamiętnić odkryte w 2008 roku w Ossowie mogiły żołnierzy Armii Czerwnoej z 1920 roku. W niedzielę odsłoni go sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

"Smoleńsk to nie drugi Katyń"

Zarząd Federacji Rodzin Katyńskich zaapelował w piątek, by nie łączono katastrofy samolotu prezydenckiego ze zbrodnią katyńską. - Nie zacierajmy granic między Katyniem a tragedią pod Smoleńskiem - napisali w oświadczeniu przedstawiciele Rodzin.

"Zostawiam Solidarność, niech dogorywa"

Lech Wałęsa nie zamierza uczestniczyć w zjeździe NSZZ "Solidarność" z okazji 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych. - W związku z tym, że tak daleko wszystko popsuto, tak daleko mnie poobrażano, zostawiam to, niech to dogorywa. Ja nie mam ochoty na branie udziału w tym wszystkim - powiedział legendarny przywódca Solidarności.