IPN zwalnia autora książki o Wałęsie

Tylko do końca kwietnia w krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej będzie pracować Paweł Zyzak, autor kontrowersyjnej książki o Lechu Wałęsie – podaje RMF FM. Jak tłumaczy szef krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota, przy zatrudnianiu Zyzaka kierowano się wyłącznie jego kwalifikacjami, nie wiedziano natomiast o przygotowywanej przez niego publikacji. Mimo tych tłumaczeń, Lewica szykuje już założenia do ustawy o likwidacji IPN.

Platforma pierwsza do europarlamentu

Ani sprawa Misiaka, ani kłopoty w koalicji nie wpłynęły na rekordowo duże poparcie dla partii rządzącej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego na PO zamierza głosować 40 proc. Polaków, natomiast na PiS zaledwie 17 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

"Mam nadzieję, że Czesi znajdą dla nas meble"

Lech Kaczyński i Donald Tusk lecą razem na kolejny szczyt. Tym razem do Pragi na spotkanie UE-USA. Czy znów pojawi się kłopot z tym, kto ma usiąść na "polskim krześle"? Tadeusz Mazowiecki radzi, by nasi przywódcy przezornie wzięli ze sobą składane krzesło. A sam szef polskiego rządu doradza Czechom: - Mam nadzieję, że znajdą dla nas wystarczającą ilość mebli.

Zdążyli w ostatniej chwili, ale to ich nie uratuje

Nie mogli się zgodzić w ocenie zmian kadrowych w TVP, ale w ostatniej chwili członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyjęli sprawozdanie z działalności za 2008 r. Rady to jednak nie uratuje, gdyż sprawozdanie odrzucą najprawdopodobniej: Sejm, Senat i prezydent.

Miało go nie być, ale przyszedł

W niedzielę Lech Wałęsa zapowiadał, że nie będzie uczestniczył w publicznych uroczystościach, a we wtorek pojawił się na gdańskich obchodach rocznicy Okrągłego Stołu. - Zmieniłem zdanie po rekolekcjach. Tam uczą wybaczać, nie upierać się - wyjaśnił. Otrzymał silne wsparcie od Tadeusza Mazowieckiego i Aleksandra Kwaśniewskiego, którzy zaatakowali IPN i wezwali do skończenia z "Instytutem Narodowego Kłamstwa".

"IPN nie będzie słuchał polityków"

Janusz Kurtyka odpowiada szefowi rządu, który po publikacji książki historyka IPN o Lechu Wałęsie zagroził instytutowi obcięciem funduszy. - Pan premier bardzo się zagalopował, bowiem IPN nie ma nic wspólnego z publikacją Pawła Zyzaka – zapewnił w RMF FM. Ale samego historyka zwalniać nie zamierza.

W PO spór o gigantyczne premie

Nagrody dla warszawskich urzędników powinny być mniejsze od zaplanowanych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz - uważa wicepremier Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem premie powinni dostać jedynie pracownicy z "samego dołu", ci z "góry" - kwoty tylko symboliczne.

Będzie poślizg w budowie dróg na Euro 2012

Będzie korekta w planie budowy dróg - przyznał w TVN24 minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. O tym, które inwestycje się opóźnią będzie wiadomo na przełomie lata i jesieni. Ale minister pociesza: - Polska jest obecnie największym placem budowy w Unii Europejskiej.

PiS chce mieć wolne w rocznicę śmierci papieża

Prawo i Sprawiedliwość chce przeniesienia głosowań z 2 kwietnia, gdy przypada 4. rocznica śmierci Jana Pawła II, na kolejny dzień. Taki wniosek złożył do marszałka Bronisława Komorowskiego, szef klubu PiS Przemysław Gosiewski. Politycy już mówią "nie" - pisze "Dziennik".

"Premierze, czas dorosnąć"

Zbigniew Girzyński z PiS jest oburzony słowami Donalda Tuska o IPN i publicznie pyta premiera, czy będzie używał władzy do ograniczania działalności instytucji naukowych. - Przyjemniej jest grać wieczorem z kolegami w piłkę czy polecieć sobie do Peru, ale czas dorosnąć, a nie zajmować się recenzowaniem prac magisterskich o Lechu Wałęsie - upomniał szefa rządu.

Unikają kart kredytowych, płacą gotówką

Spadła liczba kart kredytowych używanych przez ministrów i transakcji z ich wykorzystaniem - wynika z raportu minister ds. walki z korupcją Julii Pitery. Ale opozycji to nie przekonuje. - To hipokryzja. Te same rachunki płaci się gotówką lub przelewami - twierdzi Elżbieta Jakubiak, minister sportu w rządzie PiS.

Kościół dla młodych nie jest ważny

Zbliża się czwarta rocznica śmierci Jana Pawła II i obchody z nią związane, lecz tzw. "pokolenie JP2" nie ma się najlepiej. Z przeprowadzonych badań wynika, że dla młodych Polaków religia i Kościół nie są szczególnie ważne - znajdują się na końcu listy ich "priorytetów" - pisze dziennik "Metro".

Nie ma komu szkolić polskich lotników

Pod koniec 2008 roku żaden pilot polskiej armii nie osiągnął właściwego poziomu wyszkolenia – wynika z analizy sporządzonej przez Pion Szkolenia Sił Powietrznych, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Dotyczy to też personelu F-16. A ten rok może być dla lotnictwa jeszcze gorszy.

Wiejskie kobiety biedne i bierne

Przepracowane, bierne, zalęknione, z kiepskim dostępem do oświaty, dyskryminowane na rynku pracy i pokornie znoszące przemoc domową - to charakterystyka mieszkanek polskich wsi wypływająca z raportu, który sporządzono na zamówienie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dotarł do niego dziennik "Polska".

Rudomino: Odwołać Farfała

Nie tak dawno temu szli ramię w ramię, teraz ich drogi się rozeszły. - Piotra Farfała trzeba odwołać i wybrać nowy zarząd – mówi "Rzeczpospolitej" członek rady nadzorczej telewizji publicznej Tomasz Rudomino, który do niedawna był członkiem zarządu TVP.

CIA: za zamachem na  Jana Pawła II stał Kreml

Zamach na Jana Pawła II zaplanowano na Kremlu - pisze dziennik "Polska", który - jak twierdzi - dotarł do sensacyjnych dokumentów odtajnionych przez CIA. Wynika z nich, że władze USA niecały rok po zamachu na papieża zakładały, że został on przeprowadzony z inspiracji ZSRR.

"To pan przepuścił gniota!"

- To nie autora, a pana wina, to pan przepuścił takiego gniota. Ten człowiek w swoim życiorysie będzie miał "puszczenie" rzeczy, które są po prostu nieprawdziwe - Andrzej Celiński w "Magazynie 24 Godziny" oskarżył Andrzeja Nowaka, który był promotorem autora książki "Lech Wałęsa. Idea i historia" o odpowiedzialność za kontrowersyjne treści, które są w niej zawarte. Nowak nie czuje się winny, wręcz przeciwnie, zarzucił Celińskiemu, że chce "zamknąć w Polsce historyczną dyskusję".

Sikorski zaskoczony decyzją Kaczyńskiego

- Reaguję ze zdumieniem na deklarację prezydenta, że chce pojechać do Pragi. Przecież ustaliliśmy, że na wcześniejszy szczyt NATO jedzie Lech Kaczyński, a na spotkanie Unia Europejska - USA Donald Tusk. Zachodzę w głowę, co się stało z prezydentem, że zmienił zdanie - mówi w wywiadzie dla "Dziennika" szef MSZ Radosław Sikorski.

Urzędnicy już wiedzą, kogo ścigać

Fiskus zbiera szyki i obiera sobie jasny cel, by intensywniej niż wcześniej kontrolować przestępców podatkowych. Jak donosi "Gazeta Prawna", wynika to wytycznych Ministerstwa Finansów dla kontroli skarbowej na 2009 rok.

Bierzemy coraz więcej antydepresantów

Polacy zażywają coraz więcej leków przeciwko depresji - w naszym kraju może przyjmować je nawet milion osób. Z zebranych danych wynika, że w ubiegłym roku do aptek trafiło ponad 13 mln opakowań leków przeciwdepresyjnych wypisywanych na receptę - podaje "Rzeczpospolita".

Kurski: Jestem gotów nudzić się w Parlamencie Europejskim

- Rzeczy dobre dla Polski można robić nawet w niezbyt ciekawych okolicznościach – mówił w "Teraz My!" Jacek Kurski, który dostał niedawno od prezesa PiS zielone światło na kandydowanie do Parlamentu Europejskiego. Co skłoniło posła do takiej decyzji? Jak zapewniał, nie względy ekonomiczne, tylko... chęć zdobycia doświadczenia. Polityk chciałby bowiem w przyszłości zostać podsekretarzem stanu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

"Prezesie, czy to wciąż telewizja publiczna?"

- Prezesie, czy to wciąż telewizja publiczna? - pyta prezesa TVP Janina Jankowska, przewodnicząca rady programowej telewizji. W swoim liście otwartym opublikowanym na internetowych stronach "Rzeczpospolitej" Jankowska zarzuca Piotrowi Farfałowi, że podejmuje "szokujące decyzje".

Włamali się do baru po zabawki

W Tychach dwaj pijani młodzieńcy włamali się do jednej z sieciowych restauracji i ukradli... zabawki. Szybko wpadli, ale bez łupów, ten porzucili bowiem pod płotem przedszkola. Za kradzież zabawek mogą trafić za kratki nawet na 10 lat.

Zastrzyk niezgodny z prawem

Umieszczenie chorego na cukrzycę dziecka w przedszkolu często graniczy z cudem. Właściciele placówek boją się, bo nie są w stanie zapewnić chorym odpowiedniej opieki medycznej. Resorty zdrowia i edukacji już szykują zmiany w prawie. Wszystko po to, by personel przedszkolny mógł zrobić dziecku zastrzyk z insuliny, czy podać tabletkę.

Olechowski radzi Wałęsie: niech pan oszczędza serce

Andrzej Olechowski radzi Lechowi Wałęsie, by ten oszczędzał serce i nie przejmował się atakami. - Nie dziwie się, że są ludzie którzy piszą obrzydliwe rzeczy o prezydencie. Szkoda tylko, że gromadzą się w okół IPN-u - mówił w "Kropce nad i" TVN24 jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej.

Gimnazjalistki zrobiły "ustawkę"

Na ostrą bijatykę zwołały się gimnazjalistki z Rybnika. Bójka miała się odbyć w dzielnicy Chwałowice. W ostatniej chwili zapobiegli jej policjanci zaalarmowani przez rodziców jednej z dziewczynek.

Dokumenty IPN na śmietniku

Wnioski osób, które zwróciły się do instytucji o dostęp do swoich teczek, anonimowy czytelnik przysłał do redakcji "Dziennika Wschodniego". Miał je znaleźć na wysypisku śmieci. IPN wyjaśnia sprawę.

Herbert i Gombrowicz mieli szanse na Nobla

Zbigniew Herbert i Witold Gombrowicz - te kandydatury do wyróżnienia rozważał Komitetu Noblowski. Informację na ten temat odnalazł w archiwach służby bezpieczeństwa poznański IPN. Jej autorem jest tajny współpracownik SB, który działał w środowisku polskich literatów, prawdopodobnie blisko zarządu Związku Literatów Polskich.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

21-letni Marek Wojciechowski, student II roku prawa na UMCS, ostatni raz widziany był w nocy z 17 na 18 marca, kiedy wychodził z jednego z lokali w lubelskim miasteczku akademickim. Jego rozmowę pod lokalem "Archiwum" z trójką nieznajomych zarejestrowały kamery monitoringu. Póżniej ślad po mężczyźnie zaginął.